FC Nordsjælland er sikker på en plads i Conference League-kvalifikationen i den kommende sæson, og derudover kommer Viborg eller AGF også med, mens den anden af de to nævnte hold skal kæmpe med FC Midtjylland eller OB om den sidste plads i kvalifikationen til den mindste af de tre europæiske turneringer.
FCK står med gode muligheder for at komme i et af de tre gruppespil i år – du kan læse meget mere om vejen til CL og de mulige modstandere her – men de øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet.
Danmark sender tre hold i Conference League-kvalifikationen, og da FC København vandt pokalturneringen og det danske mesterskab, vil Superligaens andenplads indtræde i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, mens de to øvrige danske hold indtræder i anden runde af kvalifikationen.
Altså starter FCN i 3. runde af kvalifikationen. Og her er det helt sikkert, at klubben ikke vil være seedet. Sådan vil det også være i en eventuel playoff-runde.
Superligaens nummer tre – enten AGF eller Viborg FF – og vinderen af Europa Playoff starter i 2. runde af Conference League-kvalifikationen. FC Midtjylland vil være seedet hele vejen til og med playoffrunden, mens hverken AGF, Viborg FF eller OB vil være seedet i en eneste runde.
Nogle danske hold skal altså vinde tre runder for at komme i et gruppespil.
Taber man i en 2.-, 3.- eller playoff-runden, er der ikke længere mulighed for at komme i et europæisk gruppespil. Så der er altså pres på de danske hold denne sommer.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’