Sådan kommer de i Conference League-gruppespillet

Den danske mester har en chance for at komme i et Champions League- eller Europa League-gruppespil. De øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet.



FC Nordsjælland er sikker på en plads i Conference League-kvalifikationen i den kommende sæson, og derudover kommer Viborg eller AGF også med, mens den anden af de to nævnte hold skal kæmpe med FC Midtjylland eller OB om den sidste plads i kvalifikationen til den mindste af de tre europæiske turneringer.

FCK står med gode muligheder for at komme i et af de tre gruppespil i år – du kan læse meget mere om vejen til CL og de mulige modstandere her –  men de øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet. 

Danmark sender tre hold i Conference League-kvalifikationen, og da FC København vandt pokalturneringen og det danske mesterskab, vil Superligaens andenplads indtræde i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, mens de to øvrige danske hold indtræder i anden runde af kvalifikationen.

Altså starter FCN i 3. runde af kvalifikationen. Og her er det helt sikkert, at klubben ikke vil være seedet. Sådan vil det også være i en eventuel playoff-runde.

Superligaens nummer tre – enten AGF eller Viborg FF – og vinderen af Europa Playoff starter i 2. runde af Conference League-kvalifikationen. FC Midtjylland vil være seedet hele vejen til og med playoffrunden, mens hverken AGF, Viborg FF eller OB vil være seedet i en eneste runde. 

Nogle danske hold skal altså vinde tre runder for at komme i et gruppespil.

Taber man i en 2.-, 3.- eller playoff-runden, er der ikke længere mulighed for at komme i et europæisk gruppespil. Så der er altså pres på de danske hold denne sommer.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Hårdt angreb på DBU-boss

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker