FC Nordsjælland er sikker på en plads i Conference League-kvalifikationen i den kommende sæson, og derudover kommer Viborg eller AGF også med, mens den anden af de to nævnte hold skal kæmpe med FC Midtjylland eller OB om den sidste plads i kvalifikationen til den mindste af de tre europæiske turneringer.
FCK står med gode muligheder for at komme i et af de tre gruppespil i år – du kan læse meget mere om vejen til CL og de mulige modstandere her – men de øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet.
Danmark sender tre hold i Conference League-kvalifikationen, og da FC København vandt pokalturneringen og det danske mesterskab, vil Superligaens andenplads indtræde i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, mens de to øvrige danske hold indtræder i anden runde af kvalifikationen.
Altså starter FCN i 3. runde af kvalifikationen. Og her er det helt sikkert, at klubben ikke vil være seedet. Sådan vil det også være i en eventuel playoff-runde.
Superligaens nummer tre – enten AGF eller Viborg FF – og vinderen af Europa Playoff starter i 2. runde af Conference League-kvalifikationen. FC Midtjylland vil være seedet hele vejen til og med playoffrunden, mens hverken AGF, Viborg FF eller OB vil være seedet i en eneste runde.
Nogle danske hold skal altså vinde tre runder for at komme i et gruppespil.
Taber man i en 2.-, 3.- eller playoff-runden, er der ikke længere mulighed for at komme i et europæisk gruppespil. Så der er altså pres på de danske hold denne sommer.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer