Sådan kommer de i Conference League-gruppespillet

Den danske mester har en chance for at komme i et Champions League- eller Europa League-gruppespil. De øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet.



FC Nordsjælland er sikker på en plads i Conference League-kvalifikationen i den kommende sæson, og derudover kommer Viborg eller AGF også med, mens den anden af de to nævnte hold skal kæmpe med FC Midtjylland eller OB om den sidste plads i kvalifikationen til den mindste af de tre europæiske turneringer.

FCK står med gode muligheder for at komme i et af de tre gruppespil i år – du kan læse meget mere om vejen til CL og de mulige modstandere her –  men de øvrige danske hold kan kun nå Conference League-gruppespillet. 

Danmark sender tre hold i Conference League-kvalifikationen, og da FC København vandt pokalturneringen og det danske mesterskab, vil Superligaens andenplads indtræde i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, mens de to øvrige danske hold indtræder i anden runde af kvalifikationen.

Altså starter FCN i 3. runde af kvalifikationen. Og her er det helt sikkert, at klubben ikke vil være seedet. Sådan vil det også være i en eventuel playoff-runde.

Superligaens nummer tre – enten AGF eller Viborg FF – og vinderen af Europa Playoff starter i 2. runde af Conference League-kvalifikationen. FC Midtjylland vil være seedet hele vejen til og med playoffrunden, mens hverken AGF, Viborg FF eller OB vil være seedet i en eneste runde. 

Nogle danske hold skal altså vinde tre runder for at komme i et gruppespil.

Taber man i en 2.-, 3.- eller playoff-runden, er der ikke længere mulighed for at komme i et europæisk gruppespil. Så der er altså pres på de danske hold denne sommer.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Her kan man se La Liga fremover

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub