Sådan scouter FC København

Lars Højer Nielsen er FCK’s øjne i otte forskellige ligaer, men hvilke lande holder de danske mestre mest øje med i forhold til forstærkninger.



Sommerens foreløbige FCK-tilgang af den islandske forsvarer Ragnar Sigurdsson og den norske midtbanemand Christian Grindheim er ikke bare tilfældige navne, der er hevet ud af en stor bunke. De er blevet set og analyseret live og på DVD, før de fik en aftale med det danske mesterhold, og manden bag de første observationer er klubbens tidligere langskudslegende Lars Højer Nielsen.

Siden 2007 har han været chief scout for FC København, og undervejs er hans ansvarsområde blev udvidet i jagten på kvalificerede spillere, som han gerne lister i form af et hold fra hver liga.

»Vi kører med skyggehold på samtlige lande, vi scouter i, og det er Danmark, Sverige, Norge, Serbien, Holland, Tjekkiet, Slovakiet og Portugal. Det vil sige, at vi lister de bedst egnede spillere for os op i hver liga i form at et hold af mulige emner. Der kan godt være flere emner på hver plads, men der kan også være positioner, hvor der ikke står nogen.

– Man laver det udfra, hvad man selv synes, der er realistisk, og det betyder for eksempel, at i Holland og Portugal er der tre klubber, der er så store, at man ikke behøver at liste deres spillere op, fortæller Lars Højer Nielsen med henvisning til, at FCK ikke kan konkurrere med Porto, Benfica, Sporting, Ajax, PSV og Feyenoord.

Men hvad kigger han præcis efter, når han scouter nye spillere, hvilket land overvejer FCK at begynde at kigge nærmere på og hvor mange kampe ser han egentlig om året?

Læs mere: Tipsbladets store Superliga Special er på gaden på fredag, blandt andet med en lang snak om spillerjagten med Lars Højer Nielsen.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’