Sommerens foreløbige FCK-tilgang af den islandske forsvarer Ragnar Sigurdsson og den norske midtbanemand Christian Grindheim er ikke bare tilfældige navne, der er hevet ud af en stor bunke. De er blevet set og analyseret live og på DVD, før de fik en aftale med det danske mesterhold, og manden bag de første observationer er klubbens tidligere langskudslegende Lars Højer Nielsen.
Siden 2007 har han været chief scout for FC København, og undervejs er hans ansvarsområde blev udvidet i jagten på kvalificerede spillere, som han gerne lister i form af et hold fra hver liga.
»Vi kører med skyggehold på samtlige lande, vi scouter i, og det er Danmark, Sverige, Norge, Serbien, Holland, Tjekkiet, Slovakiet og Portugal. Det vil sige, at vi lister de bedst egnede spillere for os op i hver liga i form at et hold af mulige emner. Der kan godt være flere emner på hver plads, men der kan også være positioner, hvor der ikke står nogen.
– Man laver det udfra, hvad man selv synes, der er realistisk, og det betyder for eksempel, at i Holland og Portugal er der tre klubber, der er så store, at man ikke behøver at liste deres spillere op, fortæller Lars Højer Nielsen med henvisning til, at FCK ikke kan konkurrere med Porto, Benfica, Sporting, Ajax, PSV og Feyenoord.
Men hvad kigger han præcis efter, når han scouter nye spillere, hvilket land overvejer FCK at begynde at kigge nærmere på og hvor mange kampe ser han egentlig om året?
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby