Sådan scouter FC København

Lars Højer Nielsen er FCK’s øjne i otte forskellige ligaer, men hvilke lande holder de danske mestre mest øje med i forhold til forstærkninger.



Sommerens foreløbige FCK-tilgang af den islandske forsvarer Ragnar Sigurdsson og den norske midtbanemand Christian Grindheim er ikke bare tilfældige navne, der er hevet ud af en stor bunke. De er blevet set og analyseret live og på DVD, før de fik en aftale med det danske mesterhold, og manden bag de første observationer er klubbens tidligere langskudslegende Lars Højer Nielsen.

Siden 2007 har han været chief scout for FC København, og undervejs er hans ansvarsområde blev udvidet i jagten på kvalificerede spillere, som han gerne lister i form af et hold fra hver liga.

»Vi kører med skyggehold på samtlige lande, vi scouter i, og det er Danmark, Sverige, Norge, Serbien, Holland, Tjekkiet, Slovakiet og Portugal. Det vil sige, at vi lister de bedst egnede spillere for os op i hver liga i form at et hold af mulige emner. Der kan godt være flere emner på hver plads, men der kan også være positioner, hvor der ikke står nogen.

– Man laver det udfra, hvad man selv synes, der er realistisk, og det betyder for eksempel, at i Holland og Portugal er der tre klubber, der er så store, at man ikke behøver at liste deres spillere op, fortæller Lars Højer Nielsen med henvisning til, at FCK ikke kan konkurrere med Porto, Benfica, Sporting, Ajax, PSV og Feyenoord.

Men hvad kigger han præcis efter, når han scouter nye spillere, hvilket land overvejer FCK at begynde at kigge nærmere på og hvor mange kampe ser han egentlig om året?

Læs mere: Tipsbladets store Superliga Special er på gaden på fredag, blandt andet med en lang snak om spillerjagten med Lars Højer Nielsen.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Det var virkelig pinligt

Kultklub jagtede Brøndby-flop