Salg eller ny chance? FCM-forward afventer skæbne

Han er en af dem, der har været store forhåbninger til i FC Midtjylland, men efter to år væk fra klubben er fremtiden lige nu uvis for Victor Lind.



IKAST (Tipsbladet): Han har de seneste to år spillet for HamKam, IFK Norrköping og Vejle Boldklub, og i FC Midtjylland er han kendt for at være pågende og for at have et spark af en anden verden, noget man sætter pris på i klubben.

Men lige nu er fremtiden uvis for Lind.

Forwarden kan på den ene side se udlejede spillere, der har fået chancen i FC Midtjylland og er blevet profiler, for tiden med Oliver Sørensen og Aral Simsir som gode eksempler foruden kammeraten Viktor Bak.

På den anden side er konkurrencen om pladserne voldsomt hård, og det er den situation, forwarden og klubben i disse dage og uger overvejer.

– Lige nu jeg træner bare, og så venter jeg på, at der sker et eller andet. Jeg skal finde ud af, om jeg skal blive, eller om jeg skal sælges, siger Victor Lind til Tipsbladet.

– Jeg ved virkelig ikke, hvad der skal ske. Jeg afventer situationen, og så træner jeg så godt som muligt, siger forwarden.

Victor Lind spillede 29 ligakampe for Norrköping i 2023 under Glen Riddersholm og spillede i 12 kampe for Vejle i foråret, hvor han ikke kom på tavlen efter at have scoret seks ligamål i Allsvenskan, og hvor både han og FC Midtjylland nok havde håbet på lidt mere spilletid og individuel succes.

Forwarden fylder 21 år i næste måned og var inde omkring U/21-landsholdet i efteråret, og det er oplagt, at spilletid har en væsentlig rolle i de valg, der skal træffes nu her.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere. Jeg må vente og se, og så prøver jeg at gøre mit bedste, siger Victor Lind.

Lind spillede i 20 Superliga-kampe for Bo Henriksen i sæsonen 2021/22 og har også optrådt i Champions League-kvalifikationen og Europa League for FC Midtjylland.






Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale


Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Klar besked fra Frank efter nedtur

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Nedtur for Højlund

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

FCM har solgt nul billetter

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Afsløring: Brøndby afvist

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

FC København ansætter belgisk topchef

Utrolig dansk succes i Belgien

Én ting bekymrer ekspert: ‘Så dårligt’

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Har ‘David Beckham-klausul’

‘Jeg er ked af at sige det her’

Han vil væk fra Real Madrid

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Sådan starter FC København mod Dortmund

Vil købe Manchester United

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Vanvittig Pogacar-klausul 

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Anholder 230 Napoli-fans

‘Der var jo alle de her rygter’

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Real Madrid-chef er på vagt

Gennemgår vellykket operation

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Andreas Christensen ude af CL-brag

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen