IKAST (Tipsbladet): Han har de seneste to år spillet for HamKam, IFK Norrköping og Vejle Boldklub, og i FC Midtjylland er han kendt for at være pågende og for at have et spark af en anden verden, noget man sætter pris på i klubben.
Men lige nu er fremtiden uvis for Lind.
Forwarden kan på den ene side se udlejede spillere, der har fået chancen i FC Midtjylland og er blevet profiler, for tiden med Oliver Sørensen og Aral Simsir som gode eksempler foruden kammeraten Viktor Bak.
På den anden side er konkurrencen om pladserne voldsomt hård, og det er den situation, forwarden og klubben i disse dage og uger overvejer.
– Lige nu jeg træner bare, og så venter jeg på, at der sker et eller andet. Jeg skal finde ud af, om jeg skal blive, eller om jeg skal sælges, siger Victor Lind til Tipsbladet.
– Jeg ved virkelig ikke, hvad der skal ske. Jeg afventer situationen, og så træner jeg så godt som muligt, siger forwarden.
Victor Lind spillede 29 ligakampe for Norrköping i 2023 under Glen Riddersholm og spillede i 12 kampe for Vejle i foråret, hvor han ikke kom på tavlen efter at have scoret seks ligamål i Allsvenskan, og hvor både han og FC Midtjylland nok havde håbet på lidt mere spilletid og individuel succes.
Forwarden fylder 21 år i næste måned og var inde omkring U/21-landsholdet i efteråret, og det er oplagt, at spilletid har en væsentlig rolle i de valg, der skal træffes nu her.
– Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere. Jeg må vente og se, og så prøver jeg at gøre mit bedste, siger Victor Lind.
Lind spillede i 20 Superliga-kampe for Bo Henriksen i sæsonen 2021/22 og har også optrådt i Champions League-kvalifikationen og Europa League for FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT