IKAST (Tipsbladet): Han har de seneste to år spillet for HamKam, IFK Norrköping og Vejle Boldklub, og i FC Midtjylland er han kendt for at være pågende og for at have et spark af en anden verden, noget man sætter pris på i klubben.
Men lige nu er fremtiden uvis for Lind.
Forwarden kan på den ene side se udlejede spillere, der har fået chancen i FC Midtjylland og er blevet profiler, for tiden med Oliver Sørensen og Aral Simsir som gode eksempler foruden kammeraten Viktor Bak.
På den anden side er konkurrencen om pladserne voldsomt hård, og det er den situation, forwarden og klubben i disse dage og uger overvejer.
– Lige nu jeg træner bare, og så venter jeg på, at der sker et eller andet. Jeg skal finde ud af, om jeg skal blive, eller om jeg skal sælges, siger Victor Lind til Tipsbladet.
– Jeg ved virkelig ikke, hvad der skal ske. Jeg afventer situationen, og så træner jeg så godt som muligt, siger forwarden.
Victor Lind spillede 29 ligakampe for Norrköping i 2023 under Glen Riddersholm og spillede i 12 kampe for Vejle i foråret, hvor han ikke kom på tavlen efter at have scoret seks ligamål i Allsvenskan, og hvor både han og FC Midtjylland nok havde håbet på lidt mere spilletid og individuel succes.
Forwarden fylder 21 år i næste måned og var inde omkring U/21-landsholdet i efteråret, og det er oplagt, at spilletid har en væsentlig rolle i de valg, der skal træffes nu her.
– Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere. Jeg må vente og se, og så prøver jeg at gøre mit bedste, siger Victor Lind.
Lind spillede i 20 Superliga-kampe for Bo Henriksen i sæsonen 2021/22 og har også optrådt i Champions League-kvalifikationen og Europa League for FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER