Sana roser AGF-assistent: Ikke underligt, Spanien er et stort fodboldland

Rubén Sellés har haft en positiv påvirkning på Tobias Sana, siden han blev assistenttræner i AGF ved nytår. Han skal blandt andet tilskrives noget af æren for Sanas flotte mål mod Hobro IK.



Det var langt hen ad vejen et tæt kamp, da Hobro IK fik besøg af AGF i årets første Superliga-kamp for de to mandskaber i mandags. Men Tobias Sanas flotte langskudsmål blev forskellen på sejr og nederlag, og det var ikke noget tilfælde.

Så sent som samme formiddag havde han været på træningsbanen i Aarhus sammen med assistenttræner Rubén Sellés for at træne afslutninger. 10 timer senere var der udbetaling ved kasse 1, da Sana afgjorde forårspremieren.

Det udbytte har Sana kun ros til AGF’s spanske assistenttræner for.

– Han kommer under og efter kampe med småting. “Tænk på dit, tænk på dat, kom lidt højere op, lig lige der, så kan du komme til farligere situationer, søg de her områder, der vil jeg have, at du skal bevæge dig.” Sådan træner vi lidt på det. Det var før Hobro også. Han viste præcis, hvilke områder der ville blive farlige, siger Sana til fotbollskanalen.se.

– Det er ikke mærkeligt, at Spanien er et af verdens bedste fodboldlande.

Det blev kun til to mål og tre oplæg i efteråret for offensivspilleren, men noget tyder på, at Rubén Sellés’ tilstedeværelse har gjort underværker for Sana, der også brugt en del af efteråret på at spille sig i form efter en lang periode med yderst begrænset spilletid i Malmö FF.

Med sejren over Hobro har Sana, Sellés og resten af AGF blot fem point op til netop Hobro i top 6. Der er dog samtidig fem hold, der skal overhales på vejen derop.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Superliga-klub i dialog om FCK-spiller




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller