Schweiz før DK: En god idé hvis dommeren er med os

Schweizerne skal bruge nederlaget til Danmark i september som motivation i tirsdagens opgør i St. Gallen.



Når det schweiziske landshold tirsdag aften går på banen mod Danmark i Nations League-kampen i St. Gallen, skal de schweiziske spillere være hævntørstige og have de samme følelser, som de forlod Parken med efter 0-2-nederlaget i september.

Det siger landstræner Murat Yakin på et pressemøde i St. Gallen mandag eftermiddag.

Dengang følte schweizerne sig unfair behandlet, fordi Danmark ikke spillede fair og sendte bolden ud af banen, men scorede i stedet, da en schweizisk spiller lå skadet på banen. Det medførte flere svinske tacklinger fra de temperamentsfulde schweizere.

– Den følelsesladede side vil vi forsøge at få med ind i kampen i morgen (tirsdag, red.). Vi håber, at de små dueller og aktioner i kampen går til vores side, og jeg synes også, det vil være en god idé, hvis dommeren er på vores side.

– Jeg synes stadig ikke, det var helt fair, hvad der foregik i København, siger Murat Yakin.

To af hans spillere endte med at få rødt kort i Parken. En af dem var en overtændt Granit Xhaka. Den schweiziske anfører regner med, at han og holdkammeraterne er tændte, men bedre til at kontrollere sine følelser, når nederlaget skal revancheres tirsdag aften.

– Der var mange følelser på spil i København. Det bliver en anden kamp den her gang, for nu er vi på hjemmebane, og vi vil gøre alt for at snuppe pointene, siger Granit Xhaka.

Schweiz endte med at få fire gule kort og to røde kort i Parken. Danmark nøjedes med fire gule kort.

– Jeg synes ikke, der blev spillet for hårdt, siger Granit Xhaka.

I både kampen i september og i en testkamp i marts var den danske midtbanespiller Morten Hjulmand involveret i konfrontationer med Xhaka. Tirsdag har Hjulmand karantæne, men Xhaka havde gerne set, at han var på banen.

– Nej, jeg er ikke glad for, at han er ude. Jeg ville gerne have haft ham på banen, for jeg vil gerne møde de bedste spillere, og han er en god spiller, der gør det godt for klub og landshold, siger Granit Xhaka.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Så er det officielt

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Godt nyt for Jess Thorup

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub