Schweiz før DK: En god idé hvis dommeren er med os

Schweizerne skal bruge nederlaget til Danmark i september som motivation i tirsdagens opgør i St. Gallen.



Når det schweiziske landshold tirsdag aften går på banen mod Danmark i Nations League-kampen i St. Gallen, skal de schweiziske spillere være hævntørstige og have de samme følelser, som de forlod Parken med efter 0-2-nederlaget i september.

Det siger landstræner Murat Yakin på et pressemøde i St. Gallen mandag eftermiddag.

Dengang følte schweizerne sig unfair behandlet, fordi Danmark ikke spillede fair og sendte bolden ud af banen, men scorede i stedet, da en schweizisk spiller lå skadet på banen. Det medførte flere svinske tacklinger fra de temperamentsfulde schweizere.

– Den følelsesladede side vil vi forsøge at få med ind i kampen i morgen (tirsdag, red.). Vi håber, at de små dueller og aktioner i kampen går til vores side, og jeg synes også, det vil være en god idé, hvis dommeren er på vores side.

– Jeg synes stadig ikke, det var helt fair, hvad der foregik i København, siger Murat Yakin.

To af hans spillere endte med at få rødt kort i Parken. En af dem var en overtændt Granit Xhaka. Den schweiziske anfører regner med, at han og holdkammeraterne er tændte, men bedre til at kontrollere sine følelser, når nederlaget skal revancheres tirsdag aften.

– Der var mange følelser på spil i København. Det bliver en anden kamp den her gang, for nu er vi på hjemmebane, og vi vil gøre alt for at snuppe pointene, siger Granit Xhaka.

Schweiz endte med at få fire gule kort og to røde kort i Parken. Danmark nøjedes med fire gule kort.

– Jeg synes ikke, der blev spillet for hårdt, siger Granit Xhaka.

I både kampen i september og i en testkamp i marts var den danske midtbanespiller Morten Hjulmand involveret i konfrontationer med Xhaka. Tirsdag har Hjulmand karantæne, men Xhaka havde gerne set, at han var på banen.

– Nej, jeg er ikke glad for, at han er ude. Jeg ville gerne have haft ham på banen, for jeg vil gerne møde de bedste spillere, og han er en god spiller, der gør det godt for klub og landshold, siger Granit Xhaka.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Liverpool – Chelsea

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’