Når det schweiziske landshold tirsdag aften går på banen mod Danmark i Nations League-kampen i St. Gallen, skal de schweiziske spillere være hævntørstige og have de samme følelser, som de forlod Parken med efter 0-2-nederlaget i september.
Det siger landstræner Murat Yakin på et pressemøde i St. Gallen mandag eftermiddag.
Dengang følte schweizerne sig unfair behandlet, fordi Danmark ikke spillede fair og sendte bolden ud af banen, men scorede i stedet, da en schweizisk spiller lå skadet på banen. Det medførte flere svinske tacklinger fra de temperamentsfulde schweizere.
– Den følelsesladede side vil vi forsøge at få med ind i kampen i morgen (tirsdag, red.). Vi håber, at de små dueller og aktioner i kampen går til vores side, og jeg synes også, det vil være en god idé, hvis dommeren er på vores side.
– Jeg synes stadig ikke, det var helt fair, hvad der foregik i København, siger Murat Yakin.
To af hans spillere endte med at få rødt kort i Parken. En af dem var en overtændt Granit Xhaka. Den schweiziske anfører regner med, at han og holdkammeraterne er tændte, men bedre til at kontrollere sine følelser, når nederlaget skal revancheres tirsdag aften.
– Der var mange følelser på spil i København. Det bliver en anden kamp den her gang, for nu er vi på hjemmebane, og vi vil gøre alt for at snuppe pointene, siger Granit Xhaka.
Schweiz endte med at få fire gule kort og to røde kort i Parken. Danmark nøjedes med fire gule kort.
– Jeg synes ikke, der blev spillet for hårdt, siger Granit Xhaka.
I både kampen i september og i en testkamp i marts var den danske midtbanespiller Morten Hjulmand involveret i konfrontationer med Xhaka. Tirsdag har Hjulmand karantæne, men Xhaka havde gerne set, at han var på banen.
– Nej, jeg er ikke glad for, at han er ude. Jeg ville gerne have haft ham på banen, for jeg vil gerne møde de bedste spillere, og han er en god spiller, der gør det godt for klub og landshold, siger Granit Xhaka.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Så er det officielt
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE