Danmark kan se frem til at jagte en plads ved VM i 2022 uden at skulle møde adskillige stærke nationer.
Lørdag spillede Schweiz og Spanien nemlig 1-1 i Nations League, og mens resultatet ved første øjekast ikke har noget at gøre med Danmark, så betyder det, at danskerne nu er sikre på at ende i øverste seedningslag, når grupperne til VM-kvalifikationen skal sættes sammen.
Dermed slipper Kasper Hjulmand og co. for at rende ind i nationer som Belgien, Frankrig, England, Portugal, Spanien og Kroatien i forsøget på at sikre VM-billetten.
Topseedningen er noget, danskerne har jagtet.
– Det optimerer vores chance for at komme til VM. Det betyder noget. Og jeg synes, det er en stor bedrift for dansk fodbold, at vi kan holde flere store nationer bag os. Det er stærkt, sagde Hjulmand torsdag.
Schweiz førte indtil næstsidste minut i den ordinære spilletid i lørdagens kamp. Her udlignede Villarreal-angriberen Gerard Moreno til slutresultatet.
Atalanta-spilleren Remo Freuler havde inden da åbnet målscoringen. Cirka midtvejs i første halvleg sendte han med en elegant berøring i feltet bolden op i hjørnet af det spanske mål til 1-0.
Lidt over ti minutter inde i anden halvleg kunne Sergio Ramos have udlignet på straffespark. Men spanieren, der lørdag satte europæisk landskampsrekord med sin 177. optræden for nationalmandskabet, brændte.
Ramos’ svage skud blev reddet af Yann Sommer. 20 minutter senere fik Ramos mulighed for at gøre skaden god igen med endnu et forsøg fra 11 meter-pletten.
Men Real Madrid-forsvarerens skud var denne gang om muligt endnu nemmere for Sommer at redde, og så forblev det altså 1-0.
I samme situation blev Schweiz’ Nico Elvedi udvist, og så bød slutfasen på et spansk overtal. Spanierne sendte alt frem, og til sidst gav det altså pote.
Der blev i alt spillet fire kampe på Nations Leagues højeste niveau lørdag.
Ngolo Kanté endte som matchvinder for Frankrig, der vandt 1-0 over Portugal. Sverige tog en 2-1-sejr over Kroatien, og Tyskland slog Ukraine 3-1.
/ritzau/

Bekymrende nyt fra Vejle

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Brøndby-profil træner ikke med

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Øv, FCM-profil er blevet syg

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Godt nyt for FC Midtjylland

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Krævet fyret efter nedslagtning

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

17-årige Karl slår rekord

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

AGF – FC Nordsjælland

‘Det var exceptionelt’

FC København henter Marek Hamsiks søn

‘Det var en fejl i transfervinduet’

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Fremragende Kvistgaarden-melding

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Rasende på Mohamed Salah

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Tullberg: Det må ikke overraske os

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Officielt: Forlænger med stortalent

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League
