– Det er en helt klar situation, og det er en ærgerlig situation. De er ikke sammen med holdet lige nu. Jeg kommer ikke til at gå i detaljer, og det er to helt forskellige situationer.
Sådan sagde Steve Cooper, da det i slutningen af marts kom frem, at waliseren havde smidt Benjamin Tahirovic og Sean Klaiber af holdet.
Men det er ikke kun overfor medierne, at Steve Cooper ikke vil gå i detaljer om, hvad der ligger til grund for den hårde konsekvens til Tahirovic og Klaiber.
Sidstnævnte savner i hvert fald en klar forklaring på, hvorfor han siden slutningen februar har været helt ude af truppen.
Over for Tipsbladet udtaler Sean Klaibers agent, Boy Kuijpers fra firmaet SEG, at Brøndby-stjernen ikke engang selv ved, hvad han har gjort, der retfærdiggører den voldsomme straf.
– Vi er opmærksomme på de offentlige udtalelser, der har været, og forstår de spørgsmål, der er opstået omkring Seans situation. Vi beklager, at vi på nuværende tidspunkt ikke kan hjælpe med at besvare alle disse spørgsmål i detaljer.
– Samtidig har vi fundet det vigtigt at reagere, da den nuværende situation risikerer at skabe et urimeligt billede af Sean, samtidig med at han ikke selv har fået en klar forståelse af de bagvedliggende årsager.
– Det vi kan sige er, at der til dags dato ikke er blevet givet nogen konkret forklaring eller dokumenteret begrundelse til Sean. Det gør det svært for ham at forholde sig til eller håndtere situationen på en meningsfuld måde.
– Sean er fortsat fuldt dedikeret til klubben. Han er frustreret over at stå på sidelinjen, mens holdet er inde i en svær periode, da han mener, at han kan bidrage på banen. Samtidig respekterer han, at ingen er større end klubben, og forstår de dynamikker, der er i spil.
– Vi arbejder fortsat på at få klarhed gennem de rette kanaler og håber, at situationen kan blive løst konstruktivt og transparent – i både Seans og klubbens bedste interesse.
– På baggrund af situationens karakter og manglen på konkrete oplysninger til Sean er dette den eneste udtalelse, vi på nuværende tidspunkt kan og vil give. Derfor vil vi ikke besvare individuelle eller spekulative spørgsmål, udtaler Boy Kuijpers og agentfirmaet SEG i en fælles udtalelse.
Benjamin Tahirovic var ikke med i Brøndbys kamp mod FC Nordsjælland grundet sygdom. Om han er på vej tilbage i Steve Cooper-varmen, vides ikke, mens Sean Klaiber stadig ligner en mand, som ikke kommer i betragtning i nærmeste fremtid.
Brøndby svarer på kritikken
Tipsbladet har rakt ud til Brøndby, der svarer på den kritik, som Sean Klaibers agent retter mod klubben.
Et skriftligt svar svarer Brøndby:
– Der kan naturligt være forskellige opfattelser af, hvor klar og dækkende en kommunikation har været, for som spiller vil man altid søge så meget klarhed som muligt for sin egen situation. Det tror jeg alle kan forholde sig til. Fra klubbens side har vi haft en åben dialog med Sean om omstændighederne, og han er løbende blevet informeret om baggrunden for situationen. Den tilgang vil vi naturligvis fortsætte med at have, lyder det fra Brøndby.
Sean Klaiber har spillet 78 kampe i Brøndby-trøjen.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AGF snubler i guldkampen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Arsenal snublede i guldkampen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE