Klar til Brøndby-duel: Ikke tilfreds med uafgjort

Randers kommer ind til søndagens topopgør i Superligaen med selvtillid efter holdets første sejr i Europa.



Torsdagens sejr over rumænske CFR Cluj på 2-1 i Conference League giver Randers endnu mere selvtillid før superligabraget i Brøndby på søndag, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi kan tage endnu mere selvtillid med igen, og det er selvfølgelig en vigtig ting i fodbold, siger han.

Topopgøret er den sidste kamp i Superligaen i år, og Thomasberg håber dermed at kunne slutte et flot efterår godt af.

– Vi glæder os til den kamp foran formentlig rigtig mange tilskuere, og at få sluttet Superligaen ordentlig af med et topbrag derovre glæder vi os til, siger Randers-træneren.

Inden opgøret er Randers på fjerdepladsen med 28 point for 16 kampe, hvilket bare er ét enkelt point mere end det forsvarende mesterhold fra Brøndby på femtepladsen.

Brøndby er godt kørende og har vundet de seneste fem superligakampe. Sidst, holdet tabte point, var dog til Randers, og derfor tager Thomasbergs mandskab til Vestegnen for at vinde.

– Jeg er da klar over, at Brøndby har fået 19 point de sidste syv kampe, men der er det så også kun os, der har taget point fra holdet.

– Vi kommer aldrig til at være tilfreds med uafgjort fra start af, og vi tager derover for at se, om vi kan vinde kampen.

– Om det så var en Europa-kamp mod et svært mandskab, ville vi ikke gøre det, for mentalt er det ikke godt at beskytte sig selv, siger han.

Torsdagens randrusianske matchvinder, østrigeren Simon Piesinger, mener, at man til opgøret i Brøndby kan bruge noget af den erfaring, man har høstet i efterårets europæiske kampe.

– Vi kan bruge alle kampe, men vi kan især bruge de store kampe endnu mere til at forberede os.

– Lige nu har vi en god balance i at holde på bolden og forsvare os uden. Det håber jeg også, at vi kan vise mod de store mandskaber på de store stadioner, siger den 29-årige midterforsvarer.

Efter søndagens kamp mod Brøndby venter der stadig Randers tre kampe før den endelige vinterpause.

Her står den på både et dobbeltopgør i pokalturneringens kvartfinale mod OB, mens holdets videre skæbne i Conference League skal afgøres med en udekamp mod hollandske AZ Alkmaar.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

‘Det er slut’

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bud på 1,12 milliard afvist

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

FCK henter svensk talent

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

OB jagter tidligere Superliga-profil