Klar til Brøndby-duel: Ikke tilfreds med uafgjort

Randers kommer ind til søndagens topopgør i Superligaen med selvtillid efter holdets første sejr i Europa.



Torsdagens sejr over rumænske CFR Cluj på 2-1 i Conference League giver Randers endnu mere selvtillid før superligabraget i Brøndby på søndag, siger cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi kan tage endnu mere selvtillid med igen, og det er selvfølgelig en vigtig ting i fodbold, siger han.

Topopgøret er den sidste kamp i Superligaen i år, og Thomasberg håber dermed at kunne slutte et flot efterår godt af.

– Vi glæder os til den kamp foran formentlig rigtig mange tilskuere, og at få sluttet Superligaen ordentlig af med et topbrag derovre glæder vi os til, siger Randers-træneren.

Inden opgøret er Randers på fjerdepladsen med 28 point for 16 kampe, hvilket bare er ét enkelt point mere end det forsvarende mesterhold fra Brøndby på femtepladsen.

Brøndby er godt kørende og har vundet de seneste fem superligakampe. Sidst, holdet tabte point, var dog til Randers, og derfor tager Thomasbergs mandskab til Vestegnen for at vinde.

– Jeg er da klar over, at Brøndby har fået 19 point de sidste syv kampe, men der er det så også kun os, der har taget point fra holdet.

– Vi kommer aldrig til at være tilfreds med uafgjort fra start af, og vi tager derover for at se, om vi kan vinde kampen.

– Om det så var en Europa-kamp mod et svært mandskab, ville vi ikke gøre det, for mentalt er det ikke godt at beskytte sig selv, siger han.

Torsdagens randrusianske matchvinder, østrigeren Simon Piesinger, mener, at man til opgøret i Brøndby kan bruge noget af den erfaring, man har høstet i efterårets europæiske kampe.

– Vi kan bruge alle kampe, men vi kan især bruge de store kampe endnu mere til at forberede os.

– Lige nu har vi en god balance i at holde på bolden og forsvare os uden. Det håber jeg også, at vi kan vise mod de store mandskaber på de store stadioner, siger den 29-årige midterforsvarer.

Efter søndagens kamp mod Brøndby venter der stadig Randers tre kampe før den endelige vinterpause.

Her står den på både et dobbeltopgør i pokalturneringens kvartfinale mod OB, mens holdets videre skæbne i Conference League skal afgøres med en udekamp mod hollandske AZ Alkmaar.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne