Torsdagens sejr over rumænske CFR Cluj på 2-1 i Conference League giver Randers endnu mere selvtillid før superligabraget i Brøndby på søndag, siger cheftræner Thomas Thomasberg.
– Vi kan tage endnu mere selvtillid med igen, og det er selvfølgelig en vigtig ting i fodbold, siger han.
Topopgøret er den sidste kamp i Superligaen i år, og Thomasberg håber dermed at kunne slutte et flot efterår godt af.
– Vi glæder os til den kamp foran formentlig rigtig mange tilskuere, og at få sluttet Superligaen ordentlig af med et topbrag derovre glæder vi os til, siger Randers-træneren.
Inden opgøret er Randers på fjerdepladsen med 28 point for 16 kampe, hvilket bare er ét enkelt point mere end det forsvarende mesterhold fra Brøndby på femtepladsen.
Brøndby er godt kørende og har vundet de seneste fem superligakampe. Sidst, holdet tabte point, var dog til Randers, og derfor tager Thomasbergs mandskab til Vestegnen for at vinde.
– Jeg er da klar over, at Brøndby har fået 19 point de sidste syv kampe, men der er det så også kun os, der har taget point fra holdet.
– Vi kommer aldrig til at være tilfreds med uafgjort fra start af, og vi tager derover for at se, om vi kan vinde kampen.
– Om det så var en Europa-kamp mod et svært mandskab, ville vi ikke gøre det, for mentalt er det ikke godt at beskytte sig selv, siger han.
Torsdagens randrusianske matchvinder, østrigeren Simon Piesinger, mener, at man til opgøret i Brøndby kan bruge noget af den erfaring, man har høstet i efterårets europæiske kampe.
– Vi kan bruge alle kampe, men vi kan især bruge de store kampe endnu mere til at forberede os.
– Lige nu har vi en god balance i at holde på bolden og forsvare os uden. Det håber jeg også, at vi kan vise mod de store mandskaber på de store stadioner, siger den 29-årige midterforsvarer.
Efter søndagens kamp mod Brøndby venter der stadig Randers tre kampe før den endelige vinterpause.
Her står den på både et dobbeltopgør i pokalturneringens kvartfinale mod OB, mens holdets videre skæbne i Conference League skal afgøres med en udekamp mod hollandske AZ Alkmaar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
