Sendte Parken i chok: Jeg vil altid juble

Alexander Simmelhack med FC København-fortid gjorde det onde ved sin tidligere klub. Bagefter kampen var han selvfølgelig glad for sin scoring og resultatet.



TIPSBLADET (Parken): Alexander Simmelhack blev manden, der slukkede al stemning, som Kevin Diks knap ti minutter forinden havde pumpet ind i Parken med sin 2-1-scoring fra straffesparkspletten.

Den unge Silkeborg-angriber, der tidligere har spillet på akademiet i FC København, kom på banen i overtiden, dukkede op i de døende minutter, prikkede bolden ind til 2-2 og sendte Parken i chok.

Bagefter var det naturligvis en glad men samtidig afmålt målscorer.

– Jeg vil altid juble. Det ville jeg have gjort, selv hvis jeg havde været i den samme klub i 15 år. Når jeg scorer et mål, jubler jeg.

Alexander Simmelhack fortæller også, at han har et godt forhold til Victor Froholdt, som nok godt kan se frem til at få en lidt kæk SMS i de kommende dage. De to spillede sammen på FCK's U19-mandskab.

Derudover godkender Alexander Simmelhack præstationen og ikke mindst resultatet, men anerkender også, at man i perioder var overmatchet.

– De spiller en virkelig god kamp og kreerer mange chancer. De mangler lidt skarphed, og har jo også en på overliggeren og stolpen. De spiller en god kamp, slår han fast.

Det ændrede dog ikke på, at Silkeborg IF rejser hjem med et enkelt point og en Superliga-rekord som det første hold til at spille uafgjort syv kampe i streg.

Skuffelse hos FCK-skurk
Hvor Alexander Simmelhack var lynhamrende effektiv, så kan det samme ikke ligefrem siges om FC Københavns Mohamed Elyounoussi.

Nordmanden stod for rigtig meget godt, men han manglede sin vanlige skarphed.

– Jeg står med en blandet følelse, da jeg synes, vi spiller vores bedste kamp i sæsonen. Vi skaber meget, er aggressive uden bold og bryder bolden godt. Vi var også gode på bolden og skaber nok chancer til at vinde kampen. På en normal dag kunne jeg have scoret et eller to mål, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

De mange brændte chancer kommer også til at hjemsøge ham, når han lægger sig på puden.

– Det bliver nok lidt mindre søvn i nat. Når jeg lukker øjnene kommer billederne op i hovedet, og hvad jeg kunne have gjort anderledes. Det må jeg tage på min kappe og gøre bedre til næste gang. Når jeg står op igen, tænker jeg fremad.

FC København har heller ikke lang tid til at dvæle ved hvad, der vil føles som to tabte point. Allerede på torsdag spiller man Conference League mod İstanbul Başakşehir.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Frankrig – Sverige

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina