Sendte Parken i chok: Jeg vil altid juble

Alexander Simmelhack med FC København-fortid gjorde det onde ved sin tidligere klub. Bagefter kampen var han selvfølgelig glad for sin scoring og resultatet.



TIPSBLADET (Parken): Alexander Simmelhack blev manden, der slukkede al stemning, som Kevin Diks knap ti minutter forinden havde pumpet ind i Parken med sin 2-1-scoring fra straffesparkspletten.

Den unge Silkeborg-angriber, der tidligere har spillet på akademiet i FC København, kom på banen i overtiden, dukkede op i de døende minutter, prikkede bolden ind til 2-2 og sendte Parken i chok.

Bagefter var det naturligvis en glad men samtidig afmålt målscorer.

– Jeg vil altid juble. Det ville jeg have gjort, selv hvis jeg havde været i den samme klub i 15 år. Når jeg scorer et mål, jubler jeg.

Alexander Simmelhack fortæller også, at han har et godt forhold til Victor Froholdt, som nok godt kan se frem til at få en lidt kæk SMS i de kommende dage. De to spillede sammen på FCK's U19-mandskab.

Derudover godkender Alexander Simmelhack præstationen og ikke mindst resultatet, men anerkender også, at man i perioder var overmatchet.

– De spiller en virkelig god kamp og kreerer mange chancer. De mangler lidt skarphed, og har jo også en på overliggeren og stolpen. De spiller en god kamp, slår han fast.

Det ændrede dog ikke på, at Silkeborg IF rejser hjem med et enkelt point og en Superliga-rekord som det første hold til at spille uafgjort syv kampe i streg.

Skuffelse hos FCK-skurk
Hvor Alexander Simmelhack var lynhamrende effektiv, så kan det samme ikke ligefrem siges om FC Københavns Mohamed Elyounoussi.

Nordmanden stod for rigtig meget godt, men han manglede sin vanlige skarphed.

– Jeg står med en blandet følelse, da jeg synes, vi spiller vores bedste kamp i sæsonen. Vi skaber meget, er aggressive uden bold og bryder bolden godt. Vi var også gode på bolden og skaber nok chancer til at vinde kampen. På en normal dag kunne jeg have scoret et eller to mål, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

De mange brændte chancer kommer også til at hjemsøge ham, når han lægger sig på puden.

– Det bliver nok lidt mindre søvn i nat. Når jeg lukker øjnene kommer billederne op i hovedet, og hvad jeg kunne have gjort anderledes. Det må jeg tage på min kappe og gøre bedre til næste gang. Når jeg står op igen, tænker jeg fremad.

FC København har heller ikke lang tid til at dvæle ved hvad, der vil føles som to tabte point. Allerede på torsdag spiller man Conference League mod İstanbul Başakşehir.





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Arsenal vinder Premier League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil