Sendte Parken i chok: Jeg vil altid juble

Alexander Simmelhack med FC København-fortid gjorde det onde ved sin tidligere klub. Bagefter kampen var han selvfølgelig glad for sin scoring og resultatet.



TIPSBLADET (Parken): Alexander Simmelhack blev manden, der slukkede al stemning, som Kevin Diks knap ti minutter forinden havde pumpet ind i Parken med sin 2-1-scoring fra straffesparkspletten.

Den unge Silkeborg-angriber, der tidligere har spillet på akademiet i FC København, kom på banen i overtiden, dukkede op i de døende minutter, prikkede bolden ind til 2-2 og sendte Parken i chok.

Bagefter var det naturligvis en glad men samtidig afmålt målscorer.

– Jeg vil altid juble. Det ville jeg have gjort, selv hvis jeg havde været i den samme klub i 15 år. Når jeg scorer et mål, jubler jeg.

Alexander Simmelhack fortæller også, at han har et godt forhold til Victor Froholdt, som nok godt kan se frem til at få en lidt kæk SMS i de kommende dage. De to spillede sammen på FCK's U19-mandskab.

Derudover godkender Alexander Simmelhack præstationen og ikke mindst resultatet, men anerkender også, at man i perioder var overmatchet.

– De spiller en virkelig god kamp og kreerer mange chancer. De mangler lidt skarphed, og har jo også en på overliggeren og stolpen. De spiller en god kamp, slår han fast.

Det ændrede dog ikke på, at Silkeborg IF rejser hjem med et enkelt point og en Superliga-rekord som det første hold til at spille uafgjort syv kampe i streg.

Skuffelse hos FCK-skurk
Hvor Alexander Simmelhack var lynhamrende effektiv, så kan det samme ikke ligefrem siges om FC Københavns Mohamed Elyounoussi.

Nordmanden stod for rigtig meget godt, men han manglede sin vanlige skarphed.

– Jeg står med en blandet følelse, da jeg synes, vi spiller vores bedste kamp i sæsonen. Vi skaber meget, er aggressive uden bold og bryder bolden godt. Vi var også gode på bolden og skaber nok chancer til at vinde kampen. På en normal dag kunne jeg have scoret et eller to mål, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

De mange brændte chancer kommer også til at hjemsøge ham, når han lægger sig på puden.

– Det bliver nok lidt mindre søvn i nat. Når jeg lukker øjnene kommer billederne op i hovedet, og hvad jeg kunne have gjort anderledes. Det må jeg tage på min kappe og gøre bedre til næste gang. Når jeg står op igen, tænker jeg fremad.

FC København har heller ikke lang tid til at dvæle ved hvad, der vil føles som to tabte point. Allerede på torsdag spiller man Conference League mod İstanbul Başakşehir.





VM-LIVE: Stjerne forlader VM-kamp i kørestol




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irak – Norge

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Brøndby melder duo færdig og teaser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Japan overrasker mod Holland

Spanien – Kap Verde

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?