TIPSBLADET (Parken): Alexander Simmelhack blev manden, der slukkede al stemning, som Kevin Diks knap ti minutter forinden havde pumpet ind i Parken med sin 2-1-scoring fra straffesparkspletten.
Den unge Silkeborg-angriber, der tidligere har spillet på akademiet i FC København, kom på banen i overtiden, dukkede op i de døende minutter, prikkede bolden ind til 2-2 og sendte Parken i chok.
Bagefter var det naturligvis en glad men samtidig afmålt målscorer.
– Jeg vil altid juble. Det ville jeg have gjort, selv hvis jeg havde været i den samme klub i 15 år. Når jeg scorer et mål, jubler jeg.
Alexander Simmelhack fortæller også, at han har et godt forhold til Victor Froholdt, som nok godt kan se frem til at få en lidt kæk SMS i de kommende dage. De to spillede sammen på FCK's U19-mandskab.
Derudover godkender Alexander Simmelhack præstationen og ikke mindst resultatet, men anerkender også, at man i perioder var overmatchet.
– De spiller en virkelig god kamp og kreerer mange chancer. De mangler lidt skarphed, og har jo også en på overliggeren og stolpen. De spiller en god kamp, slår han fast.
Det ændrede dog ikke på, at Silkeborg IF rejser hjem med et enkelt point og en Superliga-rekord som det første hold til at spille uafgjort syv kampe i streg.
Skuffelse hos FCK-skurk
Hvor Alexander Simmelhack var lynhamrende effektiv, så kan det samme ikke ligefrem siges om FC Københavns Mohamed Elyounoussi.
Nordmanden stod for rigtig meget godt, men han manglede sin vanlige skarphed.
– Jeg står med en blandet følelse, da jeg synes, vi spiller vores bedste kamp i sæsonen. Vi skaber meget, er aggressive uden bold og bryder bolden godt. Vi var også gode på bolden og skaber nok chancer til at vinde kampen. På en normal dag kunne jeg have scoret et eller to mål, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.
De mange brændte chancer kommer også til at hjemsøge ham, når han lægger sig på puden.
– Det bliver nok lidt mindre søvn i nat. Når jeg lukker øjnene kommer billederne op i hovedet, og hvad jeg kunne have gjort anderledes. Det må jeg tage på min kappe og gøre bedre til næste gang. Når jeg står op igen, tænker jeg fremad.
FC København har heller ikke lang tid til at dvæle ved hvad, der vil føles som to tabte point. Allerede på torsdag spiller man Conference League mod İstanbul Başakşehir.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE