Sendte Parken i chok: Jeg vil altid juble

Alexander Simmelhack med FC København-fortid gjorde det onde ved sin tidligere klub. Bagefter kampen var han selvfølgelig glad for sin scoring og resultatet.



TIPSBLADET (Parken): Alexander Simmelhack blev manden, der slukkede al stemning, som Kevin Diks knap ti minutter forinden havde pumpet ind i Parken med sin 2-1-scoring fra straffesparkspletten.

Den unge Silkeborg-angriber, der tidligere har spillet på akademiet i FC København, kom på banen i overtiden, dukkede op i de døende minutter, prikkede bolden ind til 2-2 og sendte Parken i chok.

Bagefter var det naturligvis en glad men samtidig afmålt målscorer.

– Jeg vil altid juble. Det ville jeg have gjort, selv hvis jeg havde været i den samme klub i 15 år. Når jeg scorer et mål, jubler jeg.

Alexander Simmelhack fortæller også, at han har et godt forhold til Victor Froholdt, som nok godt kan se frem til at få en lidt kæk SMS i de kommende dage. De to spillede sammen på FCK's U19-mandskab.

Derudover godkender Alexander Simmelhack præstationen og ikke mindst resultatet, men anerkender også, at man i perioder var overmatchet.

– De spiller en virkelig god kamp og kreerer mange chancer. De mangler lidt skarphed, og har jo også en på overliggeren og stolpen. De spiller en god kamp, slår han fast.

Det ændrede dog ikke på, at Silkeborg IF rejser hjem med et enkelt point og en Superliga-rekord som det første hold til at spille uafgjort syv kampe i streg.

Skuffelse hos FCK-skurk
Hvor Alexander Simmelhack var lynhamrende effektiv, så kan det samme ikke ligefrem siges om FC Københavns Mohamed Elyounoussi.

Nordmanden stod for rigtig meget godt, men han manglede sin vanlige skarphed.

– Jeg står med en blandet følelse, da jeg synes, vi spiller vores bedste kamp i sæsonen. Vi skaber meget, er aggressive uden bold og bryder bolden godt. Vi var også gode på bolden og skaber nok chancer til at vinde kampen. På en normal dag kunne jeg have scoret et eller to mål, siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse.

De mange brændte chancer kommer også til at hjemsøge ham, når han lægger sig på puden.

– Det bliver nok lidt mindre søvn i nat. Når jeg lukker øjnene kommer billederne op i hovedet, og hvad jeg kunne have gjort anderledes. Det må jeg tage på min kappe og gøre bedre til næste gang. Når jeg står op igen, tænker jeg fremad.

FC København har heller ikke lang tid til at dvæle ved hvad, der vil føles som to tabte point. Allerede på torsdag spiller man Conference League mod İstanbul Başakşehir.





Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup




LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

OB – Sønderjyske

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Stor ændring i AGF?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB