Det sker usædvanligt sjældent, at de helt store overraskelser kommer i den danske pokalturnering, hvor et hold fra en lavere række end Danmarksserien slår et hold fra landets bedste række ud af turneringen.
Men onsdag aften var Ærø-klubben Marstal/Rise fra Fynsserien meget tæt på at sende AGF fra Superligaen. Dog lykkedes det for aarhusianerne at spille sig videre efter en 6-2-sejr – hvilket vel at mærke var efter forlænget spilletid.
Inden det kom så langt, så var det endda Marstal/Rise, der kom foran i kampen, da Mathias Grydehø headede bolden i kassen efter et præcist hjørnespark fem minutter før pausen. Herefter var det såmænd Marstal-klubben, der igen fik scoret efter et frispark, som blev sendt ind foran mål og headet ind bag Jovanovic med 22 minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Nede med 0-2 var det derfor nu meget op ad bakke for David Nielsens tropper, og mens sensationen lurede, så fik AGF reduceret med et kvarter tilbage ved Jakob Ankersen efter en retur, og med få minutter tilbage af den ordinære spilletid fik Gersbach sendt et hjørnespark direkte i mål.
Få minutter inde i den forlængede spilletid var det Alexander Munksgaard, der sendte AGF på sporet af en sejr, og med syv minutter tilbage af den forlængede spilletid sørgede Zach Duncan for et mål til 4-2 efter et langskud. Herefter gik det meget stærkt for AGF’erne, som både fik scoret til 5-2 og 6-2 i de sidste minutter.
Dermed undgik AGF at gøre som Brøndby i 1987, som røg ud til Skagen dengang, ligesom Lyngby også har prøvet at ryge ud til et hold, der er lavere end Danmarksserien, da de tabte til Hillerød i 1990.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
INTERVIEW
