Det sker usædvanligt sjældent, at de helt store overraskelser kommer i den danske pokalturnering, hvor et hold fra en lavere række end Danmarksserien slår et hold fra landets bedste række ud af turneringen.
Men onsdag aften var Ærø-klubben Marstal/Rise fra Fynsserien meget tæt på at sende AGF fra Superligaen. Dog lykkedes det for aarhusianerne at spille sig videre efter en 6-2-sejr – hvilket vel at mærke var efter forlænget spilletid.
Inden det kom så langt, så var det endda Marstal/Rise, der kom foran i kampen, da Mathias Grydehø headede bolden i kassen efter et præcist hjørnespark fem minutter før pausen. Herefter var det såmænd Marstal-klubben, der igen fik scoret efter et frispark, som blev sendt ind foran mål og headet ind bag Jovanovic med 22 minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Nede med 0-2 var det derfor nu meget op ad bakke for David Nielsens tropper, og mens sensationen lurede, så fik AGF reduceret med et kvarter tilbage ved Jakob Ankersen efter en retur, og med få minutter tilbage af den ordinære spilletid fik Gersbach sendt et hjørnespark direkte i mål.
Få minutter inde i den forlængede spilletid var det Alexander Munksgaard, der sendte AGF på sporet af en sejr, og med syv minutter tilbage af den forlængede spilletid sørgede Zach Duncan for et mål til 4-2 efter et langskud. Herefter gik det meget stærkt for AGF’erne, som både fik scoret til 5-2 og 6-2 i de sidste minutter.
Dermed undgik AGF at gøre som Brøndby i 1987, som røg ud til Skagen dengang, ligesom Lyngby også har prøvet at ryge ud til et hold, der er lavere end Danmarksserien, da de tabte til Hillerød i 1990.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
OPTAKT
