Det sker usædvanligt sjældent, at de helt store overraskelser kommer i den danske pokalturnering, hvor et hold fra en lavere række end Danmarksserien slår et hold fra landets bedste række ud af turneringen.
Men onsdag aften var Ærø-klubben Marstal/Rise fra Fynsserien meget tæt på at sende AGF fra Superligaen. Dog lykkedes det for aarhusianerne at spille sig videre efter en 6-2-sejr – hvilket vel at mærke var efter forlænget spilletid.
Inden det kom så langt, så var det endda Marstal/Rise, der kom foran i kampen, da Mathias Grydehø headede bolden i kassen efter et præcist hjørnespark fem minutter før pausen. Herefter var det såmænd Marstal-klubben, der igen fik scoret efter et frispark, som blev sendt ind foran mål og headet ind bag Jovanovic med 22 minutter tilbage af den ordinære spilletid.
Nede med 0-2 var det derfor nu meget op ad bakke for David Nielsens tropper, og mens sensationen lurede, så fik AGF reduceret med et kvarter tilbage ved Jakob Ankersen efter en retur, og med få minutter tilbage af den ordinære spilletid fik Gersbach sendt et hjørnespark direkte i mål.
Få minutter inde i den forlængede spilletid var det Alexander Munksgaard, der sendte AGF på sporet af en sejr, og med syv minutter tilbage af den forlængede spilletid sørgede Zach Duncan for et mål til 4-2 efter et langskud. Herefter gik det meget stærkt for AGF’erne, som både fik scoret til 5-2 og 6-2 i de sidste minutter.
Dermed undgik AGF at gøre som Brøndby i 1987, som røg ud til Skagen dengang, ligesom Lyngby også har prøvet at ryge ud til et hold, der er lavere end Danmarksserien, da de tabte til Hillerød i 1990.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
