SILKEBORG (TIPSBLADET): Hvis de er kede af det efter en træls stime på ni Superliga-kampe uden sejr, spiller Silkeborg-mandskabet habilt skuespil denne torsdag under en grå himmel og let regn til træning på eget kunstgræs på Jysk Park.
Opspilsøvelsen ligner noget, man har set Silkeborg udføre i især de gode perioder i 2021, 2022 og 2023 med hurtig boldcirkulation, og de udskældte angribere kan godt ramme målet, og score, selvom stimen de seneste måneder har været ubarmhjertig.
At Brøndby er favorit søndag er der nu ingen, der forsøger at tale sig ud af, det vil kræve talegaver og selvbedrag på Komiske Ali-niveau med tanke på Brøndbys flotte stime og det DM-guld, de gulblusede med gode øjne og selvtillid kan skimte otte-ni uger ude i fremtiden.
Men de graver sig ikke ned i Silkeborg, hverken metaforisk eller i søndagens formation, hvor man begynder runden klokken 17 tre point og fire mål foran OB, der har en yderst udfordrende kamp mod FC København.
– Jeg vil fokusere på det fede. Vi stillede os selv et rigtig godt sted med en masse point i første del af grundspillet. Det har vi lidt smidt på gulvet, men vi har stadig en gunstig mulighed for at spille os i top seks og selv kunne afgøre tingene. Så det er egentlig det, jeg vælger at fokusere på. Og selvfølgelig vil alt andet end top seks være skuffende, siger forsvarsspilleren Oliver Sonne til Tipsbladet efter træning.
– Der er jo ikke nogen af os, der er blevet dårligere fodboldspillere her de seneste ti kampe. Som det er med andet i livet, går det op og ned. Nogle gange er man heldig, andre gange er man uheldig. Vi har haft kampe, hvor vi burde have været bedre, og vi har også leveret gode kampe her i perioden, hvor vi har tabt meget.
– Det er som om, modstanderne ikke skal sætte så meget sammen for at få et mål mod os. Hvor vi selv skal skrue endog rigtig mange gode ting sammen for selv at score. Sådan er det nogle gange, siger Oliver Sonne.

En målscore på 1-9 i de fire forårskampe er rigtigt nok en skidt statistik, og Silkeborg savner de mål, den i efteråret så brandvarme Alexander Lind fik scoret.
Men angriberne og holdet skal nok komme igen, mener Oliver Sonne.
– Ja, det går op og ned i showbiz. Sådan er det for angriberne. Vi har også lukket ekstremt mange mål ind, hvor vi også tydeligere på sæsonen har været bedre til at lukke af.
– Så det gælder jo begge ender, men det er klart, at kynismen i felterne er det, der afgør fodboldkampe. Der må vi bare erkende, at vi ikke har været gode nok til at score, men heller ikke gode nok til at lukke af.
Kan rammes
Brøndby har ikke tabt en Superliga-kamp siden september, hvor FC København på dramatisk vis lavede et flot comeback på Brøndby Stadion.
Så Jesper Sørensens mandskab står stærkt og er toer i tabellen et point efter FC Midtjylland, men Oliver Sonne ser nogle muligheder for Silkeborg i kampen.
– Brøndby er et godt fodboldhold, og de ser gode ud i øjeblikket. Men vi har også set noget video på dem, der får mig til at tænke, at der er punkter, hvor vi kan ramme dem. Hvor de ikke er lige så skarpe, som de er i andre situationer. Alle hold har svagheder, og de svagheder skal vi ramme.
– Jeg sidder med følelsen af, at vi kan gå ud og tage tre point. Jeg synes, vi træner godt, og jeg synes, vi har et hold, der kan udfordre selv Brøndby, siger Oliver Sonne, der ikke vil udlevere playbooken mod guldkandidaten på forhånd.
Silkeborg tabte trods overvægt i spil og chancer til Brøndby tilbage 23. juli på Jysk Park.
SIF har ud over jagten på top seks to pokal-semifinaler mod FC Fredercia at se frem til om to uger.
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
STORT INTERVIEW
‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
MEDIE
Brøndby afvist
Syv i træk for Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
Slot har intet problem med Salah
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Viborg er klar til pokalsemifinale
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER