SILKEBORG (TIPSBLADET): Hvis de er kede af det efter en træls stime på ni Superliga-kampe uden sejr, spiller Silkeborg-mandskabet habilt skuespil denne torsdag under en grå himmel og let regn til træning på eget kunstgræs på Jysk Park.
Opspilsøvelsen ligner noget, man har set Silkeborg udføre i især de gode perioder i 2021, 2022 og 2023 med hurtig boldcirkulation, og de udskældte angribere kan godt ramme målet, og score, selvom stimen de seneste måneder har været ubarmhjertig.
At Brøndby er favorit søndag er der nu ingen, der forsøger at tale sig ud af, det vil kræve talegaver og selvbedrag på Komiske Ali-niveau med tanke på Brøndbys flotte stime og det DM-guld, de gulblusede med gode øjne og selvtillid kan skimte otte-ni uger ude i fremtiden.
Men de graver sig ikke ned i Silkeborg, hverken metaforisk eller i søndagens formation, hvor man begynder runden klokken 17 tre point og fire mål foran OB, der har en yderst udfordrende kamp mod FC København.
– Jeg vil fokusere på det fede. Vi stillede os selv et rigtig godt sted med en masse point i første del af grundspillet. Det har vi lidt smidt på gulvet, men vi har stadig en gunstig mulighed for at spille os i top seks og selv kunne afgøre tingene. Så det er egentlig det, jeg vælger at fokusere på. Og selvfølgelig vil alt andet end top seks være skuffende, siger forsvarsspilleren Oliver Sonne til Tipsbladet efter træning.
– Der er jo ikke nogen af os, der er blevet dårligere fodboldspillere her de seneste ti kampe. Som det er med andet i livet, går det op og ned. Nogle gange er man heldig, andre gange er man uheldig. Vi har haft kampe, hvor vi burde have været bedre, og vi har også leveret gode kampe her i perioden, hvor vi har tabt meget.
– Det er som om, modstanderne ikke skal sætte så meget sammen for at få et mål mod os. Hvor vi selv skal skrue endog rigtig mange gode ting sammen for selv at score. Sådan er det nogle gange, siger Oliver Sonne.

En målscore på 1-9 i de fire forårskampe er rigtigt nok en skidt statistik, og Silkeborg savner de mål, den i efteråret så brandvarme Alexander Lind fik scoret.
Men angriberne og holdet skal nok komme igen, mener Oliver Sonne.
– Ja, det går op og ned i showbiz. Sådan er det for angriberne. Vi har også lukket ekstremt mange mål ind, hvor vi også tydeligere på sæsonen har været bedre til at lukke af.
– Så det gælder jo begge ender, men det er klart, at kynismen i felterne er det, der afgør fodboldkampe. Der må vi bare erkende, at vi ikke har været gode nok til at score, men heller ikke gode nok til at lukke af.
Kan rammes
Brøndby har ikke tabt en Superliga-kamp siden september, hvor FC København på dramatisk vis lavede et flot comeback på Brøndby Stadion.
Så Jesper Sørensens mandskab står stærkt og er toer i tabellen et point efter FC Midtjylland, men Oliver Sonne ser nogle muligheder for Silkeborg i kampen.
– Brøndby er et godt fodboldhold, og de ser gode ud i øjeblikket. Men vi har også set noget video på dem, der får mig til at tænke, at der er punkter, hvor vi kan ramme dem. Hvor de ikke er lige så skarpe, som de er i andre situationer. Alle hold har svagheder, og de svagheder skal vi ramme.
– Jeg sidder med følelsen af, at vi kan gå ud og tage tre point. Jeg synes, vi træner godt, og jeg synes, vi har et hold, der kan udfordre selv Brøndby, siger Oliver Sonne, der ikke vil udlevere playbooken mod guldkandidaten på forhånd.
Silkeborg tabte trods overvægt i spil og chancer til Brøndby tilbage 23. juli på Jysk Park.
SIF har ud over jagten på top seks to pokal-semifinaler mod FC Fredercia at se frem til om to uger.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TIPSBLADET SPECIAL