‘Danmark har altid været en svær modstander’

Dragan Stojkovic forventer en vanskelig og intens kamp mod Danmark i Nations League.



Selv om der er skiftet ud på landstrænerposten, og flere af spillerne på det danske fodboldlandshold er nye i forhold til sommerens EM-slutrunde, så har det danske hold ikke ændret sig taktisk siden EM-nullerten mod Serbien i juni.

Det vurderer Serbiens landstræner, Dragan Stojkovic, lørdag aften på et pressemøde i Parken forud for søndagens Nations League-kamp mod Danmark.

– Danmark spiller samme system som ved EM, og taktisk ser det ud til at være meget det samme. Vi har lavet en stor analyse, og vi har en klar forventning om, hvad der venter os, siger Stojkovic.

Selv om den serbiske træner umiddelbart ikke har bemærket, at Danmark under Lars Knudsen og Daniel Aggers ledelse spiller mere direkte angrebsspil med flere førstegangsafleveringer og dybe løb, har Stojkovic opdaget, at en række danske profiler er fraværende med skader.

Han påpeger, at Danmark er uden skadede Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men han nævner til gengæld ikke et ord om fraværet af spidsangriberen Rasmus Højlund.

Men uanset hvem Danmark måtte mangle, er han sikker på, at Lars Knudsen kan stille op med et slagkraftigt mandskab.

– Danmark mangler flere store stjerner, Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men de har altid et godt hold og gode erstatninger. Danmark har altid været en svær modstander, det viser Danmark år efter år.

– Vi er kommet for at gøre vores bedste, og vi går efter at vinde, men det bliver ikke nemt at spille mod et hold med så høj kvalitet, som Danmark har, siger Stojkovic.

Da holdene mødtes ved EM i juni, endte den intense, men chancefattige dyst 0-0. Det resultat sendte Danmark i ottendedelsfinalen, mens serberne blev sendt på sommerferie.

Den fysisk stærke AC Milan-stopper Strahinja Pavlovic er for længst kommet sig over den skuffelse.

– Jeg har ikke tænkt mere på den kamp bagefter. Vi leder ikke efter undskyldninger. Vi var tæt på, vi manglede kun et mål for at vinde og gå videre. Måske var vi lidt uheldige, siger Pavlovic.

Landstræner Stojkovic forventer, at søndagens kamp bliver lige så tæt og intens, som det var tilfældet i holdenes seneste møde.

– Sidste gang spillede vi 0-0, og det var Danmark langt mere tilfredse med end os. Jeg har en forventning om, at det bliver en lignende kamp på samme niveau, siger Stojkovic.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på Serbiens landshold. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

I torsdags åbnede Serbien Nations League med at spille 0-0 mod europamesteren Spanien. Serberne måtte slide hårdt for at få det ene point i hus, men landstrænerens spillere er helt klar til endnu en strabadserende opgave i Parken.

– Vi skal spille hver tredje dag, og det er hårdt, men jeg har professionelle spillere, der er klar. Spillerne har sovet godt og fået god mad, så vi skal nok være klar til at udfordre Danmark, lover den serbiske landstræner.

Pressemødet blev oversat fra serbisk til dansk via en tolk.

/ritzau/





Millionregn over FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

Færdig? Manchester City har udset afløser

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vejle Boldklub – OB

Barcelona – Rayo Vallecano

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Brighton – Liverpool

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret