Selv om der er skiftet ud på landstrænerposten, og flere af spillerne på det danske fodboldlandshold er nye i forhold til sommerens EM-slutrunde, så har det danske hold ikke ændret sig taktisk siden EM-nullerten mod Serbien i juni.
Det vurderer Serbiens landstræner, Dragan Stojkovic, lørdag aften på et pressemøde i Parken forud for søndagens Nations League-kamp mod Danmark.
– Danmark spiller samme system som ved EM, og taktisk ser det ud til at være meget det samme. Vi har lavet en stor analyse, og vi har en klar forventning om, hvad der venter os, siger Stojkovic.
Selv om den serbiske træner umiddelbart ikke har bemærket, at Danmark under Lars Knudsen og Daniel Aggers ledelse spiller mere direkte angrebsspil med flere førstegangsafleveringer og dybe løb, har Stojkovic opdaget, at en række danske profiler er fraværende med skader.
Han påpeger, at Danmark er uden skadede Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men han nævner til gengæld ikke et ord om fraværet af spidsangriberen Rasmus Højlund.
Men uanset hvem Danmark måtte mangle, er han sikker på, at Lars Knudsen kan stille op med et slagkraftigt mandskab.
– Danmark mangler flere store stjerner, Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men de har altid et godt hold og gode erstatninger. Danmark har altid været en svær modstander, det viser Danmark år efter år.
– Vi er kommet for at gøre vores bedste, og vi går efter at vinde, men det bliver ikke nemt at spille mod et hold med så høj kvalitet, som Danmark har, siger Stojkovic.
Da holdene mødtes ved EM i juni, endte den intense, men chancefattige dyst 0-0. Det resultat sendte Danmark i ottendedelsfinalen, mens serberne blev sendt på sommerferie.
Den fysisk stærke AC Milan-stopper Strahinja Pavlovic er for længst kommet sig over den skuffelse.
– Jeg har ikke tænkt mere på den kamp bagefter. Vi leder ikke efter undskyldninger. Vi var tæt på, vi manglede kun et mål for at vinde og gå videre. Måske var vi lidt uheldige, siger Pavlovic.
Landstræner Stojkovic forventer, at søndagens kamp bliver lige så tæt og intens, som det var tilfældet i holdenes seneste møde.
– Sidste gang spillede vi 0-0, og det var Danmark langt mere tilfredse med end os. Jeg har en forventning om, at det bliver en lignende kamp på samme niveau, siger Stojkovic.
Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på Serbiens landshold. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.
I torsdags åbnede Serbien Nations League med at spille 0-0 mod europamesteren Spanien. Serberne måtte slide hårdt for at få det ene point i hus, men landstrænerens spillere er helt klar til endnu en strabadserende opgave i Parken.
– Vi skal spille hver tredje dag, og det er hårdt, men jeg har professionelle spillere, der er klar. Spillerne har sovet godt og fået god mad, så vi skal nok være klar til at udfordre Danmark, lover den serbiske landstræner.
Pressemødet blev oversat fra serbisk til dansk via en tolk.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’