Selv om der er skiftet ud på landstrænerposten, og flere af spillerne på det danske fodboldlandshold er nye i forhold til sommerens EM-slutrunde, så har det danske hold ikke ændret sig taktisk siden EM-nullerten mod Serbien i juni.
Det vurderer Serbiens landstræner, Dragan Stojkovic, lørdag aften på et pressemøde i Parken forud for søndagens Nations League-kamp mod Danmark.
– Danmark spiller samme system som ved EM, og taktisk ser det ud til at være meget det samme. Vi har lavet en stor analyse, og vi har en klar forventning om, hvad der venter os, siger Stojkovic.
Selv om den serbiske træner umiddelbart ikke har bemærket, at Danmark under Lars Knudsen og Daniel Aggers ledelse spiller mere direkte angrebsspil med flere førstegangsafleveringer og dybe løb, har Stojkovic opdaget, at en række danske profiler er fraværende med skader.
Han påpeger, at Danmark er uden skadede Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men han nævner til gengæld ikke et ord om fraværet af spidsangriberen Rasmus Højlund.
Men uanset hvem Danmark måtte mangle, er han sikker på, at Lars Knudsen kan stille op med et slagkraftigt mandskab.
– Danmark mangler flere store stjerner, Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men de har altid et godt hold og gode erstatninger. Danmark har altid været en svær modstander, det viser Danmark år efter år.
– Vi er kommet for at gøre vores bedste, og vi går efter at vinde, men det bliver ikke nemt at spille mod et hold med så høj kvalitet, som Danmark har, siger Stojkovic.
Da holdene mødtes ved EM i juni, endte den intense, men chancefattige dyst 0-0. Det resultat sendte Danmark i ottendedelsfinalen, mens serberne blev sendt på sommerferie.
Den fysisk stærke AC Milan-stopper Strahinja Pavlovic er for længst kommet sig over den skuffelse.
– Jeg har ikke tænkt mere på den kamp bagefter. Vi leder ikke efter undskyldninger. Vi var tæt på, vi manglede kun et mål for at vinde og gå videre. Måske var vi lidt uheldige, siger Pavlovic.
Landstræner Stojkovic forventer, at søndagens kamp bliver lige så tæt og intens, som det var tilfældet i holdenes seneste møde.
– Sidste gang spillede vi 0-0, og det var Danmark langt mere tilfredse med end os. Jeg har en forventning om, at det bliver en lignende kamp på samme niveau, siger Stojkovic.
Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på Serbiens landshold. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.
I torsdags åbnede Serbien Nations League med at spille 0-0 mod europamesteren Spanien. Serberne måtte slide hårdt for at få det ene point i hus, men landstrænerens spillere er helt klar til endnu en strabadserende opgave i Parken.
– Vi skal spille hver tredje dag, og det er hårdt, men jeg har professionelle spillere, der er klar. Spillerne har sovet godt og fået god mad, så vi skal nok være klar til at udfordre Danmark, lover den serbiske landstræner.
Pressemødet blev oversat fra serbisk til dansk via en tolk.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
MEDIE
‘Det må ikke ske’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE