‘Danmark har altid været en svær modstander’

Dragan Stojkovic forventer en vanskelig og intens kamp mod Danmark i Nations League.



Selv om der er skiftet ud på landstrænerposten, og flere af spillerne på det danske fodboldlandshold er nye i forhold til sommerens EM-slutrunde, så har det danske hold ikke ændret sig taktisk siden EM-nullerten mod Serbien i juni.

Det vurderer Serbiens landstræner, Dragan Stojkovic, lørdag aften på et pressemøde i Parken forud for søndagens Nations League-kamp mod Danmark.

– Danmark spiller samme system som ved EM, og taktisk ser det ud til at være meget det samme. Vi har lavet en stor analyse, og vi har en klar forventning om, hvad der venter os, siger Stojkovic.

Selv om den serbiske træner umiddelbart ikke har bemærket, at Danmark under Lars Knudsen og Daniel Aggers ledelse spiller mere direkte angrebsspil med flere førstegangsafleveringer og dybe løb, har Stojkovic opdaget, at en række danske profiler er fraværende med skader.

Han påpeger, at Danmark er uden skadede Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men han nævner til gengæld ikke et ord om fraværet af spidsangriberen Rasmus Højlund.

Men uanset hvem Danmark måtte mangle, er han sikker på, at Lars Knudsen kan stille op med et slagkraftigt mandskab.

– Danmark mangler flere store stjerner, Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men de har altid et godt hold og gode erstatninger. Danmark har altid været en svær modstander, det viser Danmark år efter år.

– Vi er kommet for at gøre vores bedste, og vi går efter at vinde, men det bliver ikke nemt at spille mod et hold med så høj kvalitet, som Danmark har, siger Stojkovic.

Da holdene mødtes ved EM i juni, endte den intense, men chancefattige dyst 0-0. Det resultat sendte Danmark i ottendedelsfinalen, mens serberne blev sendt på sommerferie.

Den fysisk stærke AC Milan-stopper Strahinja Pavlovic er for længst kommet sig over den skuffelse.

– Jeg har ikke tænkt mere på den kamp bagefter. Vi leder ikke efter undskyldninger. Vi var tæt på, vi manglede kun et mål for at vinde og gå videre. Måske var vi lidt uheldige, siger Pavlovic.

Landstræner Stojkovic forventer, at søndagens kamp bliver lige så tæt og intens, som det var tilfældet i holdenes seneste møde.

– Sidste gang spillede vi 0-0, og det var Danmark langt mere tilfredse med end os. Jeg har en forventning om, at det bliver en lignende kamp på samme niveau, siger Stojkovic.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på Serbiens landshold. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

I torsdags åbnede Serbien Nations League med at spille 0-0 mod europamesteren Spanien. Serberne måtte slide hårdt for at få det ene point i hus, men landstrænerens spillere er helt klar til endnu en strabadserende opgave i Parken.

– Vi skal spille hver tredje dag, og det er hårdt, men jeg har professionelle spillere, der er klar. Spillerne har sovet godt og fået god mad, så vi skal nok være klar til at udfordre Danmark, lover den serbiske landstræner.

Pressemødet blev oversat fra serbisk til dansk via en tolk.

/ritzau/





Henter 16-årig i FC København




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Dem kan FCM trække i Europa League

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

‘Han er tilgivet’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stor overraskelse til FCM-træning

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Her skal Sepp Piontek begraves

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Jeg hadede verden’

Liverpool – West Ham United

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne