‘Danmark har altid været en svær modstander’

Dragan Stojkovic forventer en vanskelig og intens kamp mod Danmark i Nations League.



Selv om der er skiftet ud på landstrænerposten, og flere af spillerne på det danske fodboldlandshold er nye i forhold til sommerens EM-slutrunde, så har det danske hold ikke ændret sig taktisk siden EM-nullerten mod Serbien i juni.

Det vurderer Serbiens landstræner, Dragan Stojkovic, lørdag aften på et pressemøde i Parken forud for søndagens Nations League-kamp mod Danmark.

– Danmark spiller samme system som ved EM, og taktisk ser det ud til at være meget det samme. Vi har lavet en stor analyse, og vi har en klar forventning om, hvad der venter os, siger Stojkovic.

Selv om den serbiske træner umiddelbart ikke har bemærket, at Danmark under Lars Knudsen og Daniel Aggers ledelse spiller mere direkte angrebsspil med flere førstegangsafleveringer og dybe løb, har Stojkovic opdaget, at en række danske profiler er fraværende med skader.

Han påpeger, at Danmark er uden skadede Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men han nævner til gengæld ikke et ord om fraværet af spidsangriberen Rasmus Højlund.

Men uanset hvem Danmark måtte mangle, er han sikker på, at Lars Knudsen kan stille op med et slagkraftigt mandskab.

– Danmark mangler flere store stjerner, Joakim Mæhle og Andreas Christensen, men de har altid et godt hold og gode erstatninger. Danmark har altid været en svær modstander, det viser Danmark år efter år.

– Vi er kommet for at gøre vores bedste, og vi går efter at vinde, men det bliver ikke nemt at spille mod et hold med så høj kvalitet, som Danmark har, siger Stojkovic.

Da holdene mødtes ved EM i juni, endte den intense, men chancefattige dyst 0-0. Det resultat sendte Danmark i ottendedelsfinalen, mens serberne blev sendt på sommerferie.

Den fysisk stærke AC Milan-stopper Strahinja Pavlovic er for længst kommet sig over den skuffelse.

– Jeg har ikke tænkt mere på den kamp bagefter. Vi leder ikke efter undskyldninger. Vi var tæt på, vi manglede kun et mål for at vinde og gå videre. Måske var vi lidt uheldige, siger Pavlovic.

Landstræner Stojkovic forventer, at søndagens kamp bliver lige så tæt og intens, som det var tilfældet i holdenes seneste møde.

– Sidste gang spillede vi 0-0, og det var Danmark langt mere tilfredse med end os. Jeg har en forventning om, at det bliver en lignende kamp på samme niveau, siger Stojkovic.

Siden EM er kreatøren Dusan Tadic stoppet på Serbiens landshold. I tillæg er de brølstærke angribere Aleksandar Mitrovic og Dusan Vlahovic samt midtbanekrigeren Sergej Milinkovic-Savic ikke udtaget til Nations League-kampene.

I torsdags åbnede Serbien Nations League med at spille 0-0 mod europamesteren Spanien. Serberne måtte slide hårdt for at få det ene point i hus, men landstrænerens spillere er helt klar til endnu en strabadserende opgave i Parken.

– Vi skal spille hver tredje dag, og det er hårdt, men jeg har professionelle spillere, der er klar. Spillerne har sovet godt og fået god mad, så vi skal nok være klar til at udfordre Danmark, lover den serbiske landstræner.

Pressemødet blev oversat fra serbisk til dansk via en tolk.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren

Randers var tæt på – nu er han et monster

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Det skal blive bedre, Isaksen!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Sendt hjem fra FC København-træning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Landstræner håber på Messi

Her begynder næste sæson i Superligaen

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’