Silberbauer vil være cheftræner igen – men ikke for enhver pris

Michael Silberbauer er gået fra cheftræner i Canada til akademitræner i FC Midtjylland. Han har en ambition om at blive chef igen, men arbejdet og gode kollegaer er vigtigere end roller.



Det er kun fem år, siden Michael Silberbauer begyndte sin trænerkarriere, men han har allerede prøvet lidt af hvert. Dels har han trænet i tre forskellige lande, dels har han haft fire forskellige roller.

Senest fik han job som akademitræner i FC Midtjylland, og før det var han cheftræner for klubben Paific FC i Canada. Står det til Silberbauer selv, vil han gerne være chef igen på et tidspunkt. Det er bare ikke det vigtigste.

– Det kan være lidt det hele. Jeg går mest op i, at man er sammen om det, man laver. At man hjælper hinanden og på den vej arbejder sammen om at blive gode. Så jeg kan godt se mig selv som cheftræner i fremtiden igen, og jeg har da også en ambition om det, men det skal ikke være for enhver pris, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.

Da han stoppede karrieren i den schweiziske sekundaklub FC Biel-Bienne i 2015, blev han først assistenttræner samme sted. Derefter fik han job som analytiker i FC Luzern, hvor han også arbejdede som assistent.

Læs også:FCM-træner har fortid hos CL-modstander: Hold øje med disse spillere

Det meste af 2019 tilbragte han så i Canada, hvor den nationale liga spillede sin første sæson nogensinde, og hvor Silberbauer skulle bygge et hold op fra bunden. Der gjorde han sig erfaringer, som han kan bruge i sit nuværende job som akademitræner.

– Jeg lærte sindssygt meget. Alt skulle tages hånd om, lige fra hvem der puster boldene op, til hvem der skal sidde på kontoret. Der var mange ting derimellem, der skulle tages vare på. Det var sindssygt spændende. Det var også sindssygt spændende at komme i gang med at være cheftræner og have nogle unge spillere, som for første gang havde sin egen liga.

– Der var rigtig meget positivt i det, og jeg var egentlig også rigtig glad for at være derovre. Vi var bare ikke helt enige om, hvordan man skulle komme videre fra år 1. Vi så meget forskelligt på, hvilke ting man skulle gøre.

– Vi havde slået os meget op på at være et ungt hold, og den stil ville jeg gerne fastholde og så over tid blive en kandidat til at vinde det hele. Ledelsen ville helst vinde nu og her, og så blev vi enige om, at det skulle stoppe.

Læs også:FC Midtjylland henter Michael Silberbauer hjem til Danmark

Det er netop arbejdet med de unge spillere, som er den røde tråd fra Michael Silberbauers gamle job til hans nye. Han har kun været to uger i FC Midtjylland, men glæder sig over muligheden.

– Det har været godt at komme tilbage til Danmark. Jeg synes, det er sindssygt splndende at få mulighed for at arbejde med nogle af de bedste unge spillere i Danmark og hjælpe dem på vej mod deres drømme. Det er jeg sindssygt glad for, siger han.

– Jeg er kommet godt i gang, men der er også rigtig mange erfarne og dygtige mennesker i Midtjylland, som man kan lære en helt masse af.

Michael Silberbauer kan desuden glæde sig til, at FC Midtjyllands førstehold snart skal møde Young Boys, som han selv optrådte for som spiller. Han var eksempelvis med til at sende FCM ud af Europa. Læs mere om det her.

Læs også:Medie: Sisto og FC Midtjylland kunne ikke blive enige
Læs også:U21-landstræner udtager FCM-talent i stedet for skadet Brentford-back
Læs også:FCM-talenter blev mødt med møntkast og spytklatter: God erfaring




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Bliver det Chido Obis store chance?

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Topscorer færdig

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Her er prisen på Skov Olsen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse