Det er kun fem år, siden Michael Silberbauer begyndte sin trænerkarriere, men han har allerede prøvet lidt af hvert. Dels har han trænet i tre forskellige lande, dels har han haft fire forskellige roller.
Senest fik han job som akademitræner i FC Midtjylland, og før det var han cheftræner for klubben Paific FC i Canada. Står det til Silberbauer selv, vil han gerne være chef igen på et tidspunkt. Det er bare ikke det vigtigste.
– Det kan være lidt det hele. Jeg går mest op i, at man er sammen om det, man laver. At man hjælper hinanden og på den vej arbejder sammen om at blive gode. Så jeg kan godt se mig selv som cheftræner i fremtiden igen, og jeg har da også en ambition om det, men det skal ikke være for enhver pris, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.
Da han stoppede karrieren i den schweiziske sekundaklub FC Biel-Bienne i 2015, blev han først assistenttræner samme sted. Derefter fik han job som analytiker i FC Luzern, hvor han også arbejdede som assistent.
Læs også:FCM-træner har fortid hos CL-modstander: Hold øje med disse spillere
Det meste af 2019 tilbragte han så i Canada, hvor den nationale liga spillede sin første sæson nogensinde, og hvor Silberbauer skulle bygge et hold op fra bunden. Der gjorde han sig erfaringer, som han kan bruge i sit nuværende job som akademitræner.
– Jeg lærte sindssygt meget. Alt skulle tages hånd om, lige fra hvem der puster boldene op, til hvem der skal sidde på kontoret. Der var mange ting derimellem, der skulle tages vare på. Det var sindssygt spændende. Det var også sindssygt spændende at komme i gang med at være cheftræner og have nogle unge spillere, som for første gang havde sin egen liga.
– Der var rigtig meget positivt i det, og jeg var egentlig også rigtig glad for at være derovre. Vi var bare ikke helt enige om, hvordan man skulle komme videre fra år 1. Vi så meget forskelligt på, hvilke ting man skulle gøre.
– Vi havde slået os meget op på at være et ungt hold, og den stil ville jeg gerne fastholde og så over tid blive en kandidat til at vinde det hele. Ledelsen ville helst vinde nu og her, og så blev vi enige om, at det skulle stoppe.
Læs også:FC Midtjylland henter Michael Silberbauer hjem til Danmark
Det er netop arbejdet med de unge spillere, som er den røde tråd fra Michael Silberbauers gamle job til hans nye. Han har kun været to uger i FC Midtjylland, men glæder sig over muligheden.
– Det har været godt at komme tilbage til Danmark. Jeg synes, det er sindssygt splndende at få mulighed for at arbejde med nogle af de bedste unge spillere i Danmark og hjælpe dem på vej mod deres drømme. Det er jeg sindssygt glad for, siger han.
– Jeg er kommet godt i gang, men der er også rigtig mange erfarne og dygtige mennesker i Midtjylland, som man kan lære en helt masse af.
Michael Silberbauer kan desuden glæde sig til, at FC Midtjyllands førstehold snart skal møde Young Boys, som han selv optrådte for som spiller. Han var eksempelvis med til at sende FCM ud af Europa. Læs mere om det her.
Læs også:Medie: Sisto og FC Midtjylland kunne ikke blive enige
Læs også:U21-landstræner udtager FCM-talent i stedet for skadet Brentford-back
Læs også:FCM-talenter blev mødt med møntkast og spytklatter: God erfaring
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
