Silberbauer vil være cheftræner igen – men ikke for enhver pris

Michael Silberbauer er gået fra cheftræner i Canada til akademitræner i FC Midtjylland. Han har en ambition om at blive chef igen, men arbejdet og gode kollegaer er vigtigere end roller.



Det er kun fem år, siden Michael Silberbauer begyndte sin trænerkarriere, men han har allerede prøvet lidt af hvert. Dels har han trænet i tre forskellige lande, dels har han haft fire forskellige roller.

Senest fik han job som akademitræner i FC Midtjylland, og før det var han cheftræner for klubben Paific FC i Canada. Står det til Silberbauer selv, vil han gerne være chef igen på et tidspunkt. Det er bare ikke det vigtigste.

– Det kan være lidt det hele. Jeg går mest op i, at man er sammen om det, man laver. At man hjælper hinanden og på den vej arbejder sammen om at blive gode. Så jeg kan godt se mig selv som cheftræner i fremtiden igen, og jeg har da også en ambition om det, men det skal ikke være for enhver pris, siger Michael Silberbauer til tipsbladet.dk.

Da han stoppede karrieren i den schweiziske sekundaklub FC Biel-Bienne i 2015, blev han først assistenttræner samme sted. Derefter fik han job som analytiker i FC Luzern, hvor han også arbejdede som assistent.

Læs også:FCM-træner har fortid hos CL-modstander: Hold øje med disse spillere

Det meste af 2019 tilbragte han så i Canada, hvor den nationale liga spillede sin første sæson nogensinde, og hvor Silberbauer skulle bygge et hold op fra bunden. Der gjorde han sig erfaringer, som han kan bruge i sit nuværende job som akademitræner.

– Jeg lærte sindssygt meget. Alt skulle tages hånd om, lige fra hvem der puster boldene op, til hvem der skal sidde på kontoret. Der var mange ting derimellem, der skulle tages vare på. Det var sindssygt spændende. Det var også sindssygt spændende at komme i gang med at være cheftræner og have nogle unge spillere, som for første gang havde sin egen liga.

– Der var rigtig meget positivt i det, og jeg var egentlig også rigtig glad for at være derovre. Vi var bare ikke helt enige om, hvordan man skulle komme videre fra år 1. Vi så meget forskelligt på, hvilke ting man skulle gøre.

– Vi havde slået os meget op på at være et ungt hold, og den stil ville jeg gerne fastholde og så over tid blive en kandidat til at vinde det hele. Ledelsen ville helst vinde nu og her, og så blev vi enige om, at det skulle stoppe.

Læs også:FC Midtjylland henter Michael Silberbauer hjem til Danmark

Det er netop arbejdet med de unge spillere, som er den røde tråd fra Michael Silberbauers gamle job til hans nye. Han har kun været to uger i FC Midtjylland, men glæder sig over muligheden.

– Det har været godt at komme tilbage til Danmark. Jeg synes, det er sindssygt splndende at få mulighed for at arbejde med nogle af de bedste unge spillere i Danmark og hjælpe dem på vej mod deres drømme. Det er jeg sindssygt glad for, siger han.

– Jeg er kommet godt i gang, men der er også rigtig mange erfarne og dygtige mennesker i Midtjylland, som man kan lære en helt masse af.

Michael Silberbauer kan desuden glæde sig til, at FC Midtjyllands førstehold snart skal møde Young Boys, som han selv optrådte for som spiller. Han var eksempelvis med til at sende FCM ud af Europa. Læs mere om det her.

Læs også:Medie: Sisto og FC Midtjylland kunne ikke blive enige
Læs også:U21-landstræner udtager FCM-talent i stedet for skadet Brentford-back
Læs også:FCM-talenter blev mødt med møntkast og spytklatter: God erfaring




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Simeone fatter det ikke

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Blandt dette årtusindes bedste

Langer ud efter Superliga-stjerne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Han kan meget vel ende som en lille legende

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Jakob Poulsen maner til ro

Akut Rasmus Højlund-bekymring

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen