Silkeborg-boss efter nedrykning: Den fejl må vi ikke lave igen

Silkeborg IF er igen rykket ud af Superligaen, og direktør Kent Madsen håber på at kunne lære af de fejl, der blev begået.



Med tre runder igen af grundspillet har Superligaen fundet den første af tre nedrykkere. Silkeborg IF er færdig i dansk fodbolds bedste række og ved allerede nu, at den står på NordicBet Ligaen næste sæson.

Derfor er man i det midtjyske allerede nu i gang med at finde ud af, hvorfor det endte så galt, og ifølge direktør Kent Madsen ligger svaret sådan set i det hele: Man har ikke været gode nok over hele linjen.

Så nu, hvor man begynder at kigge frem, må man ikke gøre som for to år siden, hvor det tog lang tid at ryste nedrykningen af sig.

Læs også:Silkeborg-chef satser på lynoprykning trods forandret trup

– Vi skal lære af den oplevelse, for vi var for længe om at ryste den af os. Den fejl må vi ikke lave igen, siger Silkeborgs administrerende direktør til klubbens hjemmeside.

Silkeborg rykkede for to år siden ud af dansk fodbolds bedste række efter et samlet nederlag til Esbjerg fB i playoff-kampe, og så startede man ellers livet i den næstbedste række som var man ramt af et chok.

Det endte med at koste Peter Sørensen jobbet som cheftræner, og i stedet blev det Michael Hansen, der fik vendt skuden og ført SIF tilbage i Superligaen. Hvorfor man nu rykker ud igen.

Læs også:Svensk fodboldchef: Vi følger udviklingen i Danmark

 – Lige nu handler det om at få håndteret skuffelsen, og dernæst handler det om at vi indstiller os på en ny opgave. Vi kommer ned i NordicBet Ligaen, der også er omfattet af den nye struktur med 12 hold og et slutspil om oprykning for de seks øverste og om at undgå nedrykning for de seks nederste. Det skal nok blive fint, og vi har et mål om, at vi skal være blandt de to oprykkere, når sæsonen er slut, siger Kent Madsen, der forklarer, at man trods alt ved, hvad der venter:

– Der er styr på situationen – desværre er vi jo trænet i dette her, så Silkeborg IF vil stadig ligne sig selv. Vi kommer til at have en lidt mindre trup, men det ændrer ikke på, at vi har et klart mål: Vi skal tilbage i 3F Superligaen.

Silkeborg er i Superligaens levetid rykket ud af rækken seks gange. Sammen med Vejle Boldklub er det flest af nedrykninger fra Superligaen.

Læs også:Se listen: Silkeborg er Superligaens nedrykningskonger
Læs også:NordicBet Liga-klub har fyret cheftræneren
Læs også:Silkeborg-chef: Nu skal vi tilbage og have fokus på klubbens strategi






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite