Silkeborg-boss efter nedrykning: Den fejl må vi ikke lave igen

Silkeborg IF er igen rykket ud af Superligaen, og direktør Kent Madsen håber på at kunne lære af de fejl, der blev begået.



Med tre runder igen af grundspillet har Superligaen fundet den første af tre nedrykkere. Silkeborg IF er færdig i dansk fodbolds bedste række og ved allerede nu, at den står på NordicBet Ligaen næste sæson.

Derfor er man i det midtjyske allerede nu i gang med at finde ud af, hvorfor det endte så galt, og ifølge direktør Kent Madsen ligger svaret sådan set i det hele: Man har ikke været gode nok over hele linjen.

Så nu, hvor man begynder at kigge frem, må man ikke gøre som for to år siden, hvor det tog lang tid at ryste nedrykningen af sig.

Læs også:Silkeborg-chef satser på lynoprykning trods forandret trup

– Vi skal lære af den oplevelse, for vi var for længe om at ryste den af os. Den fejl må vi ikke lave igen, siger Silkeborgs administrerende direktør til klubbens hjemmeside.

Silkeborg rykkede for to år siden ud af dansk fodbolds bedste række efter et samlet nederlag til Esbjerg fB i playoff-kampe, og så startede man ellers livet i den næstbedste række som var man ramt af et chok.

Det endte med at koste Peter Sørensen jobbet som cheftræner, og i stedet blev det Michael Hansen, der fik vendt skuden og ført SIF tilbage i Superligaen. Hvorfor man nu rykker ud igen.

Læs også:Svensk fodboldchef: Vi følger udviklingen i Danmark

 – Lige nu handler det om at få håndteret skuffelsen, og dernæst handler det om at vi indstiller os på en ny opgave. Vi kommer ned i NordicBet Ligaen, der også er omfattet af den nye struktur med 12 hold og et slutspil om oprykning for de seks øverste og om at undgå nedrykning for de seks nederste. Det skal nok blive fint, og vi har et mål om, at vi skal være blandt de to oprykkere, når sæsonen er slut, siger Kent Madsen, der forklarer, at man trods alt ved, hvad der venter:

– Der er styr på situationen – desværre er vi jo trænet i dette her, så Silkeborg IF vil stadig ligne sig selv. Vi kommer til at have en lidt mindre trup, men det ændrer ikke på, at vi har et klart mål: Vi skal tilbage i 3F Superligaen.

Silkeborg er i Superligaens levetid rykket ud af rækken seks gange. Sammen med Vejle Boldklub er det flest af nedrykninger fra Superligaen.

Læs også:Se listen: Silkeborg er Superligaens nedrykningskonger
Læs også:NordicBet Liga-klub har fyret cheftræneren
Læs også:Silkeborg-chef: Nu skal vi tilbage og have fokus på klubbens strategi




Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Belønnes af FC København

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

I spil til stort job

– Det er lidt kaotisk

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’