Med tre runder igen af grundspillet har Superligaen fundet den første af tre nedrykkere. Silkeborg IF er færdig i dansk fodbolds bedste række og ved allerede nu, at den står på NordicBet Ligaen næste sæson.
Derfor er man i det midtjyske allerede nu i gang med at finde ud af, hvorfor det endte så galt, og ifølge direktør Kent Madsen ligger svaret sådan set i det hele: Man har ikke været gode nok over hele linjen.
Så nu, hvor man begynder at kigge frem, må man ikke gøre som for to år siden, hvor det tog lang tid at ryste nedrykningen af sig.
Læs også:Silkeborg-chef satser på lynoprykning trods forandret trup
– Vi skal lære af den oplevelse, for vi var for længe om at ryste den af os. Den fejl må vi ikke lave igen, siger Silkeborgs administrerende direktør til klubbens hjemmeside.
Silkeborg rykkede for to år siden ud af dansk fodbolds bedste række efter et samlet nederlag til Esbjerg fB i playoff-kampe, og så startede man ellers livet i den næstbedste række som var man ramt af et chok.
Det endte med at koste Peter Sørensen jobbet som cheftræner, og i stedet blev det Michael Hansen, der fik vendt skuden og ført SIF tilbage i Superligaen. Hvorfor man nu rykker ud igen.
Læs også:Svensk fodboldchef: Vi følger udviklingen i Danmark
– Lige nu handler det om at få håndteret skuffelsen, og dernæst handler det om at vi indstiller os på en ny opgave. Vi kommer ned i NordicBet Ligaen, der også er omfattet af den nye struktur med 12 hold og et slutspil om oprykning for de seks øverste og om at undgå nedrykning for de seks nederste. Det skal nok blive fint, og vi har et mål om, at vi skal være blandt de to oprykkere, når sæsonen er slut, siger Kent Madsen, der forklarer, at man trods alt ved, hvad der venter:
– Der er styr på situationen – desværre er vi jo trænet i dette her, så Silkeborg IF vil stadig ligne sig selv. Vi kommer til at have en lidt mindre trup, men det ændrer ikke på, at vi har et klart mål: Vi skal tilbage i 3F Superligaen.
Silkeborg er i Superligaens levetid rykket ud af rækken seks gange. Sammen med Vejle Boldklub er det flest af nedrykninger fra Superligaen.
Læs også:Se listen: Silkeborg er Superligaens nedrykningskonger
Læs også:NordicBet Liga-klub har fyret cheftræneren
Læs også:Silkeborg-chef: Nu skal vi tilbage og have fokus på klubbens strategi
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Romano: Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
