Med tre runder igen af grundspillet har Superligaen fundet den første af tre nedrykkere. Silkeborg IF er færdig i dansk fodbolds bedste række og ved allerede nu, at den står på NordicBet Ligaen næste sæson.
Derfor er man i det midtjyske allerede nu i gang med at finde ud af, hvorfor det endte så galt, og ifølge direktør Kent Madsen ligger svaret sådan set i det hele: Man har ikke været gode nok over hele linjen.
Så nu, hvor man begynder at kigge frem, må man ikke gøre som for to år siden, hvor det tog lang tid at ryste nedrykningen af sig.
Læs også:Silkeborg-chef satser på lynoprykning trods forandret trup
– Vi skal lære af den oplevelse, for vi var for længe om at ryste den af os. Den fejl må vi ikke lave igen, siger Silkeborgs administrerende direktør til klubbens hjemmeside.
Silkeborg rykkede for to år siden ud af dansk fodbolds bedste række efter et samlet nederlag til Esbjerg fB i playoff-kampe, og så startede man ellers livet i den næstbedste række som var man ramt af et chok.
Det endte med at koste Peter Sørensen jobbet som cheftræner, og i stedet blev det Michael Hansen, der fik vendt skuden og ført SIF tilbage i Superligaen. Hvorfor man nu rykker ud igen.
Læs også:Svensk fodboldchef: Vi følger udviklingen i Danmark
– Lige nu handler det om at få håndteret skuffelsen, og dernæst handler det om at vi indstiller os på en ny opgave. Vi kommer ned i NordicBet Ligaen, der også er omfattet af den nye struktur med 12 hold og et slutspil om oprykning for de seks øverste og om at undgå nedrykning for de seks nederste. Det skal nok blive fint, og vi har et mål om, at vi skal være blandt de to oprykkere, når sæsonen er slut, siger Kent Madsen, der forklarer, at man trods alt ved, hvad der venter:
– Der er styr på situationen – desværre er vi jo trænet i dette her, så Silkeborg IF vil stadig ligne sig selv. Vi kommer til at have en lidt mindre trup, men det ændrer ikke på, at vi har et klart mål: Vi skal tilbage i 3F Superligaen.
Silkeborg er i Superligaens levetid rykket ud af rækken seks gange. Sammen med Vejle Boldklub er det flest af nedrykninger fra Superligaen.
Læs også:Se listen: Silkeborg er Superligaens nedrykningskonger
Læs også:NordicBet Liga-klub har fyret cheftræneren
Læs også:Silkeborg-chef: Nu skal vi tilbage og have fokus på klubbens strategi
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
