Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.
Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.
– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.
Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.
Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
