Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.
Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.
– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.
Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.
Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Stopper karrieren
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
