Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.
Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.
– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.
Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.
Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT
