Silkeborg kan miste midtbaneprofil

Daniel A. Pedersen kan forlade Silkeborg IF, som formentlig vil skære truppen til.



Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.

Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.

– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.

Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.

Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern