Silkeborg kan miste midtbaneprofil

Daniel A. Pedersen kan forlade Silkeborg IF, som formentlig vil skære truppen til.



Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.

Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.

– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.

Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.

Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Spanien har et ekstra øje på Messi

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme