Silkeborg kan miste midtbaneprofil

Daniel A. Pedersen kan forlade Silkeborg IF, som formentlig vil skære truppen til.



Han er en af de største profiler i Silkeborg IF, men han kan også snart være fortid i klubben. 22-årige Daniel A. Pedersen, der er et produkt af Silkeborg IF’s eget akademi, har kontraktudløb til sommer, men med tanke på Silkeborgs dårlige spil på banen og udmelding om, at klubben vil skære i truppen, så er Daniel A. Pedersen en af de spillere, der måske forlader klubben.

Midtbanespilleren er nemlig interessant for flere klubber, og hvis Silkeborg IF skal score en transfersum på Daniel A. Pedersen, skal han sælges nu. Selv vil Daniel A. Pedersen ikke snakke fremtid, før de sidste kampe er spillet, men han fortæller alligevel, at han har har haft en indledende snak med klubben.

– Jeg har snakket meget løst med klubben, men om jeg fortsætter i SIF eller ej kommer an på flere ting. Jeg vil jo helst spille på højeste niveau, men på den anden side er jeg heller ikke den spiller, der flygter fra klubben, hvis jeg har været med til at rykke ned med den. Så jeg vil møde op til forhandlingerne med positivt sind, siger Daniel A. Pedersen til mja.dk.

Silkeborg har tidligere meldt ud i en fondsbørsmeddelelse, at det er overvejende sandsynligt, at klubben rykker ned. Det sker som bekendt på baggrund af, at der er 10 point op til den gode side af nedrykningsstregen. Det betyder også, at Silkeborg ser på muligheden for at skære truppen fra de nuværende 24 spillere til omkring 20 mand.

Lørdag skal Silkeborg igen forsøge at vinde sæsonens første kamp i Superligaen, når FC København er modstanderen i Telia Parken.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Han er VM’s bedste spiller

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93