Silkeborg overvejer at hente gammel kending

Sportschefen i Superliga-klubben Silkeborg udelukker bestemt ikke, at den kan finde på at hente tidligere SIF-stopper tilbage til klubben.



Målene væltede ind bag ørerne på Rafael Romo i Silkeborg-målet i efterårssæsonen i Superligaen, så det er bestemt ikke utænkeligt, at træner Kent Nielsen har fokus på at forbedre defensiven i det midtjyske.

Simon Skou Jakobsen er blevet rygtet væk fra klubben, og Dennis Flinta har indstillet karrieren, hvorfor SIF måske kigger sig lidt om en efter en ny stopper.

Og måske behøver sportschef Jesper Stüker ikke vende hver en sten, for en gammel kending melder sig i hvert fald interesseret i at komme tilbage til Søhøjlandet. Til Midtjyllands Avis siger Salquist, at han er interesseret i at vende tilbage, og 

– Jeg er selvfølgelig bekendt med Tobias og ved, at han er i Lillestrøm, hvor han er bundet af en kontrakt. Men ja. Han kunne godt være et emne – ligesom alle mulige andre. Men jeg vil ikke sige, om han er bedre eller værre end de muligheder, vi ellers har, siger sportschef Jesper Stüker til Midtjyllands Avis.

Tobias Salquist var igennem en dramatisk sæson i Norge, hvor han rykkede ned sammen med Lilleström. Det skete, da man på meget få minutter sidst i opgøret mod Start lukkede tre mål ind og måtte Start løbe med pladsen i den bedste norske række, Eliteserien.

Før Lillestrøm var Salquist, 24 år, på kontrakt i Waasland-Beveren, som han skiftede til, efter han sammen med Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen i sommeren 2018.

Læs også:Lillestrøm-dansker i chok efter nedrykning: Man husker det her om 100 år

Salquist har 50 kampe for Silkeborg på cv’et, og det lader til, at han gerne vil væk Norge, hvor det altså ikke frister voldsomt at spille i den næstbedste række.

Indtil videre har SIF hentet Vegard Moberg i Bodø/Glimt, mens man har sagt farvel til Mathias Hebo Rasmussne, Dennis Flinta og Andreas Heimer.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Han er VM’s bedste spiller

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93