Da 28-årige Christian Sivebæk i sommer vendte tilbage til Viborg FF efter et lejeophold i Vejle Boldklub, lå det ikke lige i kortene, at offensivspilleren ville komme til at spille meget for Superliga-klubben.
Faktisk var det også meldingen, at der var et stykke til spilletid for Christian Sivebæk, men i stedet for at tage en af de muligheder for at komme væk, der var i sommer, valgte Christian Sivebæk at blive i Viborg FF, og det betaler sig nu.
Blandt andet på grund af skader har Sivebæk fået chancen, og han har spillet de seneste tre kampe fra start for Viborg.
– Det har været lidt mod oddsene, og det lå ikke i kortene, da jeg kom tilbage i sommer, at jeg skulle stå foran en startplads. Grundet gode præstationer på reserveholdet og grundet skader har jeg fået chancen og har fået genvalg i fire kampe i streg. En i pokalen og tre i Superligaen. Det er jeg selvfølgelig personligt glad for, siger Christian Sivebæk til tipsbladet.dk og forklarer:
– Selvfølgelig kan jeg godt glæde mig over det, og jeg glæder mig altid til at spille. Jeg har jo været væk fra Superligaen i et lille år, og det er et sjovere sted at spille. Det tænder en, og selv om man ikke lige vinder, kan man godt sætte sig op, siger han.
Christian Sivebæk scorede i Viborgs nederlag på 1-2 til Brøndby, og Johnny Mølby har vist ham tillid. Det er noget, den hurtige Sivebæk sætter pris på.
– Det er klart, at jeg synes, det er super, man kan vende situationen. Johnny havde ikke så meget tillid til mig, da sæsonen startede, men det er dejligt, at man kan overbevise træneren om, at det skal være anderledes. Det viser også over for de andre spillere, at man kan presse sig ind. Jeg har måske fået chancen på grund af skader, men sådan er fodboldens verden også, siger Christian Sivebæk, der nu håber på at slutte efteråret godt af.
– Vi har to hjemmekampe tilbage, og det skal gerne udmønte sig i seks point. Vi har ikke lagt os fast på et pointantal i de sidste kampe, men det er jo lidt sådan, at man gerne skal vinde sine hjemmekampe. Vi har brug for sejre, så der kommer lidt på kontoen. Vi skal med toget nu, siger han.
Viborg ligger næstsidst i Superligaen med 12 point, og i de sidste fire kampe i efteråret møder klubben SønderjyskE hjemme, FCK ude, AC Horsens ude og OB hjemme.
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
NYHEDER
AaB i vildt comeback
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Jakob Poulsen med dyster melding
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
