Da 28-årige Christian Sivebæk i sommer vendte tilbage til Viborg FF efter et lejeophold i Vejle Boldklub, lå det ikke lige i kortene, at offensivspilleren ville komme til at spille meget for Superliga-klubben.
Faktisk var det også meldingen, at der var et stykke til spilletid for Christian Sivebæk, men i stedet for at tage en af de muligheder for at komme væk, der var i sommer, valgte Christian Sivebæk at blive i Viborg FF, og det betaler sig nu.
Blandt andet på grund af skader har Sivebæk fået chancen, og han har spillet de seneste tre kampe fra start for Viborg.
– Det har været lidt mod oddsene, og det lå ikke i kortene, da jeg kom tilbage i sommer, at jeg skulle stå foran en startplads. Grundet gode præstationer på reserveholdet og grundet skader har jeg fået chancen og har fået genvalg i fire kampe i streg. En i pokalen og tre i Superligaen. Det er jeg selvfølgelig personligt glad for, siger Christian Sivebæk til tipsbladet.dk og forklarer:
– Selvfølgelig kan jeg godt glæde mig over det, og jeg glæder mig altid til at spille. Jeg har jo været væk fra Superligaen i et lille år, og det er et sjovere sted at spille. Det tænder en, og selv om man ikke lige vinder, kan man godt sætte sig op, siger han.
Christian Sivebæk scorede i Viborgs nederlag på 1-2 til Brøndby, og Johnny Mølby har vist ham tillid. Det er noget, den hurtige Sivebæk sætter pris på.
– Det er klart, at jeg synes, det er super, man kan vende situationen. Johnny havde ikke så meget tillid til mig, da sæsonen startede, men det er dejligt, at man kan overbevise træneren om, at det skal være anderledes. Det viser også over for de andre spillere, at man kan presse sig ind. Jeg har måske fået chancen på grund af skader, men sådan er fodboldens verden også, siger Christian Sivebæk, der nu håber på at slutte efteråret godt af.
– Vi har to hjemmekampe tilbage, og det skal gerne udmønte sig i seks point. Vi har ikke lagt os fast på et pointantal i de sidste kampe, men det er jo lidt sådan, at man gerne skal vinde sine hjemmekampe. Vi har brug for sejre, så der kommer lidt på kontoen. Vi skal med toget nu, siger han.
Viborg ligger næstsidst i Superligaen med 12 point, og i de sidste fire kampe i efteråret møder klubben SønderjyskE hjemme, FCK ude, AC Horsens ude og OB hjemme.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
David Nielsen har sagt op
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
I forhandlinger med Nartey
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
FC København skriver kontrakt med juvel
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
