Da 28-årige Christian Sivebæk i sommer vendte tilbage til Viborg FF efter et lejeophold i Vejle Boldklub, lå det ikke lige i kortene, at offensivspilleren ville komme til at spille meget for Superliga-klubben.
Faktisk var det også meldingen, at der var et stykke til spilletid for Christian Sivebæk, men i stedet for at tage en af de muligheder for at komme væk, der var i sommer, valgte Christian Sivebæk at blive i Viborg FF, og det betaler sig nu.
Blandt andet på grund af skader har Sivebæk fået chancen, og han har spillet de seneste tre kampe fra start for Viborg.
– Det har været lidt mod oddsene, og det lå ikke i kortene, da jeg kom tilbage i sommer, at jeg skulle stå foran en startplads. Grundet gode præstationer på reserveholdet og grundet skader har jeg fået chancen og har fået genvalg i fire kampe i streg. En i pokalen og tre i Superligaen. Det er jeg selvfølgelig personligt glad for, siger Christian Sivebæk til tipsbladet.dk og forklarer:
– Selvfølgelig kan jeg godt glæde mig over det, og jeg glæder mig altid til at spille. Jeg har jo været væk fra Superligaen i et lille år, og det er et sjovere sted at spille. Det tænder en, og selv om man ikke lige vinder, kan man godt sætte sig op, siger han.
Christian Sivebæk scorede i Viborgs nederlag på 1-2 til Brøndby, og Johnny Mølby har vist ham tillid. Det er noget, den hurtige Sivebæk sætter pris på.
– Det er klart, at jeg synes, det er super, man kan vende situationen. Johnny havde ikke så meget tillid til mig, da sæsonen startede, men det er dejligt, at man kan overbevise træneren om, at det skal være anderledes. Det viser også over for de andre spillere, at man kan presse sig ind. Jeg har måske fået chancen på grund af skader, men sådan er fodboldens verden også, siger Christian Sivebæk, der nu håber på at slutte efteråret godt af.
– Vi har to hjemmekampe tilbage, og det skal gerne udmønte sig i seks point. Vi har ikke lagt os fast på et pointantal i de sidste kampe, men det er jo lidt sådan, at man gerne skal vinde sine hjemmekampe. Vi har brug for sejre, så der kommer lidt på kontoen. Vi skal med toget nu, siger han.
Viborg ligger næstsidst i Superligaen med 12 point, og i de sidste fire kampe i efteråret møder klubben SønderjyskE hjemme, FCK ude, AC Horsens ude og OB hjemme.
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’
Legende med chokmelding
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
