Da 28-årige Christian Sivebæk i sommer vendte tilbage til Viborg FF efter et lejeophold i Vejle Boldklub, lå det ikke lige i kortene, at offensivspilleren ville komme til at spille meget for Superliga-klubben.
Faktisk var det også meldingen, at der var et stykke til spilletid for Christian Sivebæk, men i stedet for at tage en af de muligheder for at komme væk, der var i sommer, valgte Christian Sivebæk at blive i Viborg FF, og det betaler sig nu.
Blandt andet på grund af skader har Sivebæk fået chancen, og han har spillet de seneste tre kampe fra start for Viborg.
– Det har været lidt mod oddsene, og det lå ikke i kortene, da jeg kom tilbage i sommer, at jeg skulle stå foran en startplads. Grundet gode præstationer på reserveholdet og grundet skader har jeg fået chancen og har fået genvalg i fire kampe i streg. En i pokalen og tre i Superligaen. Det er jeg selvfølgelig personligt glad for, siger Christian Sivebæk til tipsbladet.dk og forklarer:
– Selvfølgelig kan jeg godt glæde mig over det, og jeg glæder mig altid til at spille. Jeg har jo været væk fra Superligaen i et lille år, og det er et sjovere sted at spille. Det tænder en, og selv om man ikke lige vinder, kan man godt sætte sig op, siger han.
Christian Sivebæk scorede i Viborgs nederlag på 1-2 til Brøndby, og Johnny Mølby har vist ham tillid. Det er noget, den hurtige Sivebæk sætter pris på.
– Det er klart, at jeg synes, det er super, man kan vende situationen. Johnny havde ikke så meget tillid til mig, da sæsonen startede, men det er dejligt, at man kan overbevise træneren om, at det skal være anderledes. Det viser også over for de andre spillere, at man kan presse sig ind. Jeg har måske fået chancen på grund af skader, men sådan er fodboldens verden også, siger Christian Sivebæk, der nu håber på at slutte efteråret godt af.
– Vi har to hjemmekampe tilbage, og det skal gerne udmønte sig i seks point. Vi har ikke lagt os fast på et pointantal i de sidste kampe, men det er jo lidt sådan, at man gerne skal vinde sine hjemmekampe. Vi har brug for sejre, så der kommer lidt på kontoen. Vi skal med toget nu, siger han.
Viborg ligger næstsidst i Superligaen med 12 point, og i de sidste fire kampe i efteråret møder klubben SønderjyskE hjemme, FCK ude, AC Horsens ude og OB hjemme.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
– Han har en “grim” side
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
