FC Midtjylland har kastet sig hovedkulds ind i en transferjagt på forsvarsspilleren David Brekalo, 24 år, fra Viking.
Indtil videre uden held.
På få dage har Claus Steinlein, Svend Graversen og kompagni fået afvist tre bud – det seneste på hele 30 millioner kroner – af Viking. Viking vil dog ikke slippe forsvarsstjernen uden videre, mens de kæmper med om det norske mesterskab.
Nu kan i dag, onsdag, vise sig at blive lidt af en skæbnedag. Det norske medie VG skriver, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente en stopper nu, før registreringsdeadline til Conference League-kvalifikationskampen mod Legia Warszawa.
Den kamp spilles torsdag aften, men allerede onsdag aften skal FC Midtjylland registrere de sidste spillere til kampene mod polakkerne. Her må FC Midtjylland tilføje to nye i forhold til truppen. Det fremgår af UEFA’s reglement.
Af den grund, skriver VG, er det også forventet, at FC Midtjylland ganske snart vil afsende endnu et bud på David Brekalo.
Det er desuden også værd at bide mærke i, at FC Midtjylland må registrere to spillere i dag. Den ene kunne potentielt blive en anden forsvarsspiller i form af den tjekkiske højre back Adam Gabriel, der ventes at komme til Heden via Sparta Prag.
Før nogen af dem kan blive registreret til Conference League-kampene, skal handlerne dog endegyldigt på plads.
Det giver også god mening, at “ulvene” vil hente nyt blod til forsvaret til så vigtige kampe. Forsvaret har været stærkt decimeret i sæsonstarten grundet skader og karantæner Senest mod Brøndby IF måtte cheftræner Thomas Thomasberg stille med kun én central stopper i Juninho, og han blev flankeret af midtbanespiller Oliver Sørensen og venstre back Paulinho i et tremandsforsvar, mens midtbanespiller Charles måtte tage sig af højre wingback.
Og kampene mod Legia Warszawa er vigtige – ikke mindst økonomisk. Alene det at kvalificere sig til gruppespillet i Conference League vil sende små 22 millioner kroner i kassen hos FC Midtjylland ifølge UEFA's dokumenter. Derudover kan der komme flere millioner via gode resultater, mens der også kommer tv-penge.
FC Midtjylland starter med at møde Legia Warszawa på hjemmebanen torsdag aften. Der er returopgør næste torsdag.
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Henter FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid