FC Midtjylland har kastet sig hovedkulds ind i en transferjagt på forsvarsspilleren David Brekalo, 24 år, fra Viking.
Indtil videre uden held.
På få dage har Claus Steinlein, Svend Graversen og kompagni fået afvist tre bud – det seneste på hele 30 millioner kroner – af Viking. Viking vil dog ikke slippe forsvarsstjernen uden videre, mens de kæmper med om det norske mesterskab.
Nu kan i dag, onsdag, vise sig at blive lidt af en skæbnedag. Det norske medie VG skriver, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente en stopper nu, før registreringsdeadline til Conference League-kvalifikationskampen mod Legia Warszawa.
Den kamp spilles torsdag aften, men allerede onsdag aften skal FC Midtjylland registrere de sidste spillere til kampene mod polakkerne. Her må FC Midtjylland tilføje to nye i forhold til truppen. Det fremgår af UEFA’s reglement.
Af den grund, skriver VG, er det også forventet, at FC Midtjylland ganske snart vil afsende endnu et bud på David Brekalo.
Det er desuden også værd at bide mærke i, at FC Midtjylland må registrere to spillere i dag. Den ene kunne potentielt blive en anden forsvarsspiller i form af den tjekkiske højre back Adam Gabriel, der ventes at komme til Heden via Sparta Prag.
Før nogen af dem kan blive registreret til Conference League-kampene, skal handlerne dog endegyldigt på plads.
Det giver også god mening, at “ulvene” vil hente nyt blod til forsvaret til så vigtige kampe. Forsvaret har været stærkt decimeret i sæsonstarten grundet skader og karantæner Senest mod Brøndby IF måtte cheftræner Thomas Thomasberg stille med kun én central stopper i Juninho, og han blev flankeret af midtbanespiller Oliver Sørensen og venstre back Paulinho i et tremandsforsvar, mens midtbanespiller Charles måtte tage sig af højre wingback.
Og kampene mod Legia Warszawa er vigtige – ikke mindst økonomisk. Alene det at kvalificere sig til gruppespillet i Conference League vil sende små 22 millioner kroner i kassen hos FC Midtjylland ifølge UEFA's dokumenter. Derudover kan der komme flere millioner via gode resultater, mens der også kommer tv-penge.
FC Midtjylland starter med at møde Legia Warszawa på hjemmebanen torsdag aften. Der er returopgør næste torsdag.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Jess Thorup fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned