Skæbnedag for FC Midtjylland-transfers?

Det tyder på, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente minimum en forsvarsspiller onsdag.



FC Midtjylland har kastet sig hovedkulds ind i en transferjagt på forsvarsspilleren David Brekalo, 24 år, fra Viking.

Indtil videre uden held.

På få dage har Claus Steinlein, Svend Graversen og kompagni fået afvist tre bud – det seneste på hele 30 millioner kroner – af Viking. Viking vil dog ikke slippe forsvarsstjernen uden videre, mens de kæmper med om det norske mesterskab.

Nu kan i dag, onsdag, vise sig at blive lidt af en skæbnedag. Det norske medie VG skriver, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente en stopper nu, før registreringsdeadline til Conference League-kvalifikationskampen mod Legia Warszawa.

Den kamp spilles torsdag aften, men allerede onsdag aften skal FC Midtjylland registrere de sidste spillere til kampene mod polakkerne. Her må FC Midtjylland tilføje to nye i forhold til truppen. Det fremgår af UEFA’s reglement.

Af den grund, skriver VG, er det også forventet, at FC Midtjylland ganske snart vil afsende endnu et bud på David Brekalo.

Det er desuden også værd at bide mærke i, at FC Midtjylland må registrere to spillere i dag. Den ene kunne potentielt blive en anden forsvarsspiller i form af den tjekkiske højre back Adam Gabriel, der ventes at komme til Heden via Sparta Prag. 

Før nogen af dem kan blive registreret til Conference League-kampene, skal handlerne dog endegyldigt på plads. 

Det giver også god mening, at “ulvene” vil hente nyt blod til forsvaret til så vigtige kampe. Forsvaret har været stærkt decimeret i sæsonstarten grundet skader og karantæner Senest mod Brøndby IF måtte cheftræner Thomas Thomasberg stille med kun én central stopper i Juninho, og han blev flankeret af midtbanespiller Oliver Sørensen og venstre back Paulinho i et tremandsforsvar, mens midtbanespiller Charles måtte tage sig af højre wingback. 

Og kampene mod Legia Warszawa er vigtige – ikke mindst økonomisk. Alene det at kvalificere sig til gruppespillet i Conference League vil sende små 22 millioner kroner i kassen hos FC Midtjylland ifølge UEFA's dokumenter. Derudover kan der komme flere millioner via gode resultater, mens der også kommer tv-penge.

FC Midtjylland starter med at møde Legia Warszawa på hjemmebanen torsdag aften. Der er returopgør næste torsdag. 





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Sendt hjem fra FC København-træning

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Medie: Det peger i den retning for Garananga

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…