Skæbnedag for FC Midtjylland-transfers?

Det tyder på, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente minimum en forsvarsspiller onsdag.



FC Midtjylland har kastet sig hovedkulds ind i en transferjagt på forsvarsspilleren David Brekalo, 24 år, fra Viking.

Indtil videre uden held.

På få dage har Claus Steinlein, Svend Graversen og kompagni fået afvist tre bud – det seneste på hele 30 millioner kroner – af Viking. Viking vil dog ikke slippe forsvarsstjernen uden videre, mens de kæmper med om det norske mesterskab.

Nu kan i dag, onsdag, vise sig at blive lidt af en skæbnedag. Det norske medie VG skriver, at FC Midtjylland meget, meget gerne vil hente en stopper nu, før registreringsdeadline til Conference League-kvalifikationskampen mod Legia Warszawa.

Den kamp spilles torsdag aften, men allerede onsdag aften skal FC Midtjylland registrere de sidste spillere til kampene mod polakkerne. Her må FC Midtjylland tilføje to nye i forhold til truppen. Det fremgår af UEFA’s reglement.

Af den grund, skriver VG, er det også forventet, at FC Midtjylland ganske snart vil afsende endnu et bud på David Brekalo.

Det er desuden også værd at bide mærke i, at FC Midtjylland må registrere to spillere i dag. Den ene kunne potentielt blive en anden forsvarsspiller i form af den tjekkiske højre back Adam Gabriel, der ventes at komme til Heden via Sparta Prag. 

Før nogen af dem kan blive registreret til Conference League-kampene, skal handlerne dog endegyldigt på plads. 

Det giver også god mening, at “ulvene” vil hente nyt blod til forsvaret til så vigtige kampe. Forsvaret har været stærkt decimeret i sæsonstarten grundet skader og karantæner Senest mod Brøndby IF måtte cheftræner Thomas Thomasberg stille med kun én central stopper i Juninho, og han blev flankeret af midtbanespiller Oliver Sørensen og venstre back Paulinho i et tremandsforsvar, mens midtbanespiller Charles måtte tage sig af højre wingback. 

Og kampene mod Legia Warszawa er vigtige – ikke mindst økonomisk. Alene det at kvalificere sig til gruppespillet i Conference League vil sende små 22 millioner kroner i kassen hos FC Midtjylland ifølge UEFA's dokumenter. Derudover kan der komme flere millioner via gode resultater, mens der også kommer tv-penge.

FC Midtjylland starter med at møde Legia Warszawa på hjemmebanen torsdag aften. Der er returopgør næste torsdag. 







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

England – Argentina



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Det er jeg træt af’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne