Stortalent til FCN over FCK: Derfor gjorde jeg det

FC Nordsjælland udvikler spillere som ingen anden klub i verden, og derfor valgte islandske Daniel Ingi Johannesson at rykke til klubben til sommer.



Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.

Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.

FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.

Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.

– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:  

– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.

– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.

Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.

Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.

Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.





Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit


Steve Coopers højre hånd afviser

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Vil købe dansk landsholdsbobler

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ny kæmpeklub er interesseret

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Danske tenniskvinder rykker ned

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

GOG buldrer forbi bundhold

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Vanvittigt VM-drama

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby