Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.
Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.
FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.
Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.
– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:
– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.
– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.
Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.
Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.
Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen