Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.
Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.
FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.
Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.
– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:
– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.
– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.
Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.
Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.
Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
John Stones tager sydpå
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Stjerne på plads i Chelsea
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT