Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.
Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.
FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.
Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.
– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:
– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.
– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.
Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.
Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.
Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER