Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.
Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.
FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.
Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.
– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:
– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.
– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.
Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.
Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.
Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Portugal – DR Congo
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner