Stortalent til FCN over FCK: Derfor gjorde jeg det

FC Nordsjælland udvikler spillere som ingen anden klub i verden, og derfor valgte islandske Daniel Ingi Johannesson at rykke til klubben til sommer.



Han er er bare 16 år, men fredag aften var han for første gang i karrieren i startopstillingen i en ligakamp for Akranes.

Det var også ved at være sidste chance for at komme i startopstillingen for den islandske midtbanespiller Daniel Ingi Johannesson, for han rykker om en måneds tid fra Island til Farum og FC Nordsjælland.

FCN vandt kampen om Isak Bergmann Johannessons bror over FC København, som storebror Isak Bergmann spiller for.

Og hvorfor valgte Inge Johannesson så at skifte til FC Nordsjælland? Det fortalte han fredag aften til islandske Fotbolti.net.

– Jeg var afsted i marts (til prøvetræning, red.), og jeg var meget tilfreds med, hvordan de tog imod mig og viste mig, hvordan klubben er. Jeg kunne rigtig godt lide det, siger Daniel Ingi Johannesson til Fotbolti.net og forklarer:  

– De er de bedste i verden til at producere unge spillere – de bedste til at give de unge spillere muligheden. Det var det, der gjorde indtryk på mig.

– Det er en beslutning, jeg selv har taget. Jeg skal starte på klubbens U19-hold, og så kommer jeg forhåbentlig på førsteholdet så hurtigt som muligt.

Ingi Johannesson er fast mand på det islandske U17-landshold, og ligesom med FCK's Isak Bergmann Johannesson er der store forventninger til, at lillebror Daniel Ingi kan udvikle sig til en rigtig god spiller.

Islændingen fyldte 16 år for en måned siden, så det er en meget ung spiller, som FCN håber på at kunne udvikle til dygtig førsteholdsspiller fremadrettet.

Mens Daniel Ingi Johannesson er ved at forberede sig til at skifte til FCN, skal den danske klub have afgjort, om det skal være guld, sølv eller bronze i denne sæson. Man møder næste gang Brøndby IF på udebane, inden der venter en hjemmekamp mod Viborg FF i sidste runde. Aktuelt er FCN et enkelt point efter FCK i toppen af Superligaen.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Flere Superliga-kamp rykkes

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tunesien – Japan

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tordner mod VM-træner

Uruguay – Kap Verde

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

I dialog med Steve Cooper