Skræktal for Brøndby: ‘Absolut ikke godt’

Brøndby IF indkasserer et hav af mål på hjemmebane i øjeblikket. Det er absolut ikke godt, siger Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 0-3 på hjemmebane mod ærkerivalerne FC København. 

Det var ikke en søndag, som Frederik Birk og resten af Brøndby IF vil huske gladeligt tilbage på, og hos de blågule var der da også kæmpe skuffelse at spore i mixed zone efter kampen. 

– Jeg må være helt ærlig og sige, at det føles rigtig forfærdeligt. Jeg har det ikke så godt med det, siger cheftræner Frederik Birk til den fremmødte presse. 

– Man føler sig sgu lidt dum. De var klogere end os og skarpere end os. Det er jo… Ja, de løser bare de afgørende situationer bedre end os. Når du taber en kamp 3-0 og står med en følelse af, at du spiller fint til at starte med, så føler jeg mig sgu lidt dum, når det ender sådan, siger forsvarskrumtap Rasmus Lauritsen, der tilføjer, at han også er “indebrændt”. 

Mens resultatet selvsagt er dybt skuffende, er Frederik Birk ikke ligeså skuffet over selve præstationen.   

– Hvis vi skal bringe fokus lidt ned under resultatet, står jeg med en lille smule ironisk fornemmelse i kroppen, som jeg ikke kan bruge til en skid. Bundlinjen er, at når du spiller derby, handler det om at vinde. Og i dag tabte vi 0-3 til vores rivaler på vores eget stadion. Det gør ondt på træneren. Punktum.

– Når det er sagt, spiller vi 60 rigtig fine minutter. Efter første halvleg siger jeg til drengene, at det var små nuancer, der skulle justeres i det, vi lavede, for vi spillede et derby, som jeg godt kunne tænke mig på hjemmebane, og vi skabte chancerne, der skulle til for at komme foran. Jeg tæller to til Kvistgaarden, og hvis de var blevet omsat, havde vi kunnet sættes os på det. 

– Vi kommer også fint ud til anden halvleg, men det punkterer med 2-0-målet, og det dræber os. Derfor står vi med en frygtelig fornemmelse her, siger Brøndby-træneren. 

Brøndbys store problem? 

Brøndby har nu indkasseret tre mål i tre hjemmekampe – noget, der ikke er sket i hele 60 år ifølge SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander. 

Og det er slet ikke godt nok, er den klare melding fra Frederik Birk. 

– Jeg ved ikke, om jeg er bekymret, men jeg forholder mig til, at vi har fået mål imod os for nemt. Mod Silkeborg senest var det et par omstillinger og en udspilning af vores defensive organisation, men det er primært de omstillinger, hvor de løb ned i kassen ud af ingenting. I dag har jeg en fornemmelse af, at vi er rigtig fint kørende, indtil de kommer på 2-0. 

– Der tæller jeg ikke, at Patrick har meget at lave, og alligevel går det ind imod os. Og så er det klart, at vi ikke må indkassere det tredje mål på en standardsituation.

– Så det er absolut ikke godt, at det er der, vi er lige nu. Det var ellers det, der havde bragt os frem i mesterskabsspillet – at vi havde fået en base i holdet og ikke indkasserede nogle nemme mål. Jeg synes ikke, det er en kamp i dag, hvor vi eftergiver store chancer, men bundlinjen hedder tre imod, og det er dårligt, slår Frederik Birk fast. 

Brøndby IF skal i næste runde møde FC Nordsjælland på udebane, før de tager imod FC Midtjylland på Brøndby Stadion den 19. maj. Om de får stoppet stimen der, må tiden vise. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer