BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 0-3 på hjemmebane mod ærkerivalerne FC København.
Det var ikke en søndag, som Frederik Birk og resten af Brøndby IF vil huske gladeligt tilbage på, og hos de blågule var der da også kæmpe skuffelse at spore i mixed zone efter kampen.
– Jeg må være helt ærlig og sige, at det føles rigtig forfærdeligt. Jeg har det ikke så godt med det, siger cheftræner Frederik Birk til den fremmødte presse.
– Man føler sig sgu lidt dum. De var klogere end os og skarpere end os. Det er jo… Ja, de løser bare de afgørende situationer bedre end os. Når du taber en kamp 3-0 og står med en følelse af, at du spiller fint til at starte med, så føler jeg mig sgu lidt dum, når det ender sådan, siger forsvarskrumtap Rasmus Lauritsen, der tilføjer, at han også er “indebrændt”.
Mens resultatet selvsagt er dybt skuffende, er Frederik Birk ikke ligeså skuffet over selve præstationen.
– Hvis vi skal bringe fokus lidt ned under resultatet, står jeg med en lille smule ironisk fornemmelse i kroppen, som jeg ikke kan bruge til en skid. Bundlinjen er, at når du spiller derby, handler det om at vinde. Og i dag tabte vi 0-3 til vores rivaler på vores eget stadion. Det gør ondt på træneren. Punktum.
– Når det er sagt, spiller vi 60 rigtig fine minutter. Efter første halvleg siger jeg til drengene, at det var små nuancer, der skulle justeres i det, vi lavede, for vi spillede et derby, som jeg godt kunne tænke mig på hjemmebane, og vi skabte chancerne, der skulle til for at komme foran. Jeg tæller to til Kvistgaarden, og hvis de var blevet omsat, havde vi kunnet sættes os på det.
– Vi kommer også fint ud til anden halvleg, men det punkterer med 2-0-målet, og det dræber os. Derfor står vi med en frygtelig fornemmelse her, siger Brøndby-træneren.
Brøndbys store problem?
Brøndby har nu indkasseret tre mål i tre hjemmekampe – noget, der ikke er sket i hele 60 år ifølge SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander.
Og det er slet ikke godt nok, er den klare melding fra Frederik Birk.
– Jeg ved ikke, om jeg er bekymret, men jeg forholder mig til, at vi har fået mål imod os for nemt. Mod Silkeborg senest var det et par omstillinger og en udspilning af vores defensive organisation, men det er primært de omstillinger, hvor de løb ned i kassen ud af ingenting. I dag har jeg en fornemmelse af, at vi er rigtig fint kørende, indtil de kommer på 2-0.
– Der tæller jeg ikke, at Patrick har meget at lave, og alligevel går det ind imod os. Og så er det klart, at vi ikke må indkassere det tredje mål på en standardsituation.
– Så det er absolut ikke godt, at det er der, vi er lige nu. Det var ellers det, der havde bragt os frem i mesterskabsspillet – at vi havde fået en base i holdet og ikke indkasserede nogle nemme mål. Jeg synes ikke, det er en kamp i dag, hvor vi eftergiver store chancer, men bundlinjen hedder tre imod, og det er dårligt, slår Frederik Birk fast.
Brøndby IF skal i næste runde møde FC Nordsjælland på udebane, før de tager imod FC Midtjylland på Brøndby Stadion den 19. maj. Om de får stoppet stimen der, må tiden vise.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED