Skræktal for Brøndby: ‘Absolut ikke godt’

Brøndby IF indkasserer et hav af mål på hjemmebane i øjeblikket. Det er absolut ikke godt, siger Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 0-3 på hjemmebane mod ærkerivalerne FC København. 

Det var ikke en søndag, som Frederik Birk og resten af Brøndby IF vil huske gladeligt tilbage på, og hos de blågule var der da også kæmpe skuffelse at spore i mixed zone efter kampen. 

– Jeg må være helt ærlig og sige, at det føles rigtig forfærdeligt. Jeg har det ikke så godt med det, siger cheftræner Frederik Birk til den fremmødte presse. 

– Man føler sig sgu lidt dum. De var klogere end os og skarpere end os. Det er jo… Ja, de løser bare de afgørende situationer bedre end os. Når du taber en kamp 3-0 og står med en følelse af, at du spiller fint til at starte med, så føler jeg mig sgu lidt dum, når det ender sådan, siger forsvarskrumtap Rasmus Lauritsen, der tilføjer, at han også er “indebrændt”. 

Mens resultatet selvsagt er dybt skuffende, er Frederik Birk ikke ligeså skuffet over selve præstationen.   

– Hvis vi skal bringe fokus lidt ned under resultatet, står jeg med en lille smule ironisk fornemmelse i kroppen, som jeg ikke kan bruge til en skid. Bundlinjen er, at når du spiller derby, handler det om at vinde. Og i dag tabte vi 0-3 til vores rivaler på vores eget stadion. Det gør ondt på træneren. Punktum.

– Når det er sagt, spiller vi 60 rigtig fine minutter. Efter første halvleg siger jeg til drengene, at det var små nuancer, der skulle justeres i det, vi lavede, for vi spillede et derby, som jeg godt kunne tænke mig på hjemmebane, og vi skabte chancerne, der skulle til for at komme foran. Jeg tæller to til Kvistgaarden, og hvis de var blevet omsat, havde vi kunnet sættes os på det. 

– Vi kommer også fint ud til anden halvleg, men det punkterer med 2-0-målet, og det dræber os. Derfor står vi med en frygtelig fornemmelse her, siger Brøndby-træneren. 

Brøndbys store problem? 

Brøndby har nu indkasseret tre mål i tre hjemmekampe – noget, der ikke er sket i hele 60 år ifølge SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander. 

Og det er slet ikke godt nok, er den klare melding fra Frederik Birk. 

– Jeg ved ikke, om jeg er bekymret, men jeg forholder mig til, at vi har fået mål imod os for nemt. Mod Silkeborg senest var det et par omstillinger og en udspilning af vores defensive organisation, men det er primært de omstillinger, hvor de løb ned i kassen ud af ingenting. I dag har jeg en fornemmelse af, at vi er rigtig fint kørende, indtil de kommer på 2-0. 

– Der tæller jeg ikke, at Patrick har meget at lave, og alligevel går det ind imod os. Og så er det klart, at vi ikke må indkassere det tredje mål på en standardsituation.

– Så det er absolut ikke godt, at det er der, vi er lige nu. Det var ellers det, der havde bragt os frem i mesterskabsspillet – at vi havde fået en base i holdet og ikke indkasserede nogle nemme mål. Jeg synes ikke, det er en kamp i dag, hvor vi eftergiver store chancer, men bundlinjen hedder tre imod, og det er dårligt, slår Frederik Birk fast. 

Brøndby IF skal i næste runde møde FC Nordsjælland på udebane, før de tager imod FC Midtjylland på Brøndby Stadion den 19. maj. Om de får stoppet stimen der, må tiden vise. 





Bekymrende melding om Andreas Cornelius




LIVE

TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub

AGF var klar med rekordbeløb

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

FCK-profil holder VM-drøm i live

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stjerne flirter med Brøndby

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Froholdt med klar transfermelding

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Kan købes til spotpris

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Chok – forlænger med Brøndby

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk