BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 0-3 på hjemmebane mod ærkerivalerne FC København.
Det var ikke en søndag, som Frederik Birk og resten af Brøndby IF vil huske gladeligt tilbage på, og hos de blågule var der da også kæmpe skuffelse at spore i mixed zone efter kampen.
– Jeg må være helt ærlig og sige, at det føles rigtig forfærdeligt. Jeg har det ikke så godt med det, siger cheftræner Frederik Birk til den fremmødte presse.
– Man føler sig sgu lidt dum. De var klogere end os og skarpere end os. Det er jo… Ja, de løser bare de afgørende situationer bedre end os. Når du taber en kamp 3-0 og står med en følelse af, at du spiller fint til at starte med, så føler jeg mig sgu lidt dum, når det ender sådan, siger forsvarskrumtap Rasmus Lauritsen, der tilføjer, at han også er “indebrændt”.
Mens resultatet selvsagt er dybt skuffende, er Frederik Birk ikke ligeså skuffet over selve præstationen.
– Hvis vi skal bringe fokus lidt ned under resultatet, står jeg med en lille smule ironisk fornemmelse i kroppen, som jeg ikke kan bruge til en skid. Bundlinjen er, at når du spiller derby, handler det om at vinde. Og i dag tabte vi 0-3 til vores rivaler på vores eget stadion. Det gør ondt på træneren. Punktum.
– Når det er sagt, spiller vi 60 rigtig fine minutter. Efter første halvleg siger jeg til drengene, at det var små nuancer, der skulle justeres i det, vi lavede, for vi spillede et derby, som jeg godt kunne tænke mig på hjemmebane, og vi skabte chancerne, der skulle til for at komme foran. Jeg tæller to til Kvistgaarden, og hvis de var blevet omsat, havde vi kunnet sættes os på det.
– Vi kommer også fint ud til anden halvleg, men det punkterer med 2-0-målet, og det dræber os. Derfor står vi med en frygtelig fornemmelse her, siger Brøndby-træneren.
Brøndbys store problem?
Brøndby har nu indkasseret tre mål i tre hjemmekampe – noget, der ikke er sket i hele 60 år ifølge SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander.
Og det er slet ikke godt nok, er den klare melding fra Frederik Birk.
– Jeg ved ikke, om jeg er bekymret, men jeg forholder mig til, at vi har fået mål imod os for nemt. Mod Silkeborg senest var det et par omstillinger og en udspilning af vores defensive organisation, men det er primært de omstillinger, hvor de løb ned i kassen ud af ingenting. I dag har jeg en fornemmelse af, at vi er rigtig fint kørende, indtil de kommer på 2-0.
– Der tæller jeg ikke, at Patrick har meget at lave, og alligevel går det ind imod os. Og så er det klart, at vi ikke må indkassere det tredje mål på en standardsituation.
– Så det er absolut ikke godt, at det er der, vi er lige nu. Det var ellers det, der havde bragt os frem i mesterskabsspillet – at vi havde fået en base i holdet og ikke indkasserede nogle nemme mål. Jeg synes ikke, det er en kamp i dag, hvor vi eftergiver store chancer, men bundlinjen hedder tre imod, og det er dårligt, slår Frederik Birk fast.
Brøndby IF skal i næste runde møde FC Nordsjælland på udebane, før de tager imod FC Midtjylland på Brøndby Stadion den 19. maj. Om de får stoppet stimen der, må tiden vise.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
‘Det er slut’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED