Skræktal for Brøndby: ‘Absolut ikke godt’

Brøndby IF indkasserer et hav af mål på hjemmebane i øjeblikket. Det er absolut ikke godt, siger Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): 0-3 på hjemmebane mod ærkerivalerne FC København. 

Det var ikke en søndag, som Frederik Birk og resten af Brøndby IF vil huske gladeligt tilbage på, og hos de blågule var der da også kæmpe skuffelse at spore i mixed zone efter kampen. 

– Jeg må være helt ærlig og sige, at det føles rigtig forfærdeligt. Jeg har det ikke så godt med det, siger cheftræner Frederik Birk til den fremmødte presse. 

– Man føler sig sgu lidt dum. De var klogere end os og skarpere end os. Det er jo… Ja, de løser bare de afgørende situationer bedre end os. Når du taber en kamp 3-0 og står med en følelse af, at du spiller fint til at starte med, så føler jeg mig sgu lidt dum, når det ender sådan, siger forsvarskrumtap Rasmus Lauritsen, der tilføjer, at han også er “indebrændt”. 

Mens resultatet selvsagt er dybt skuffende, er Frederik Birk ikke ligeså skuffet over selve præstationen.   

– Hvis vi skal bringe fokus lidt ned under resultatet, står jeg med en lille smule ironisk fornemmelse i kroppen, som jeg ikke kan bruge til en skid. Bundlinjen er, at når du spiller derby, handler det om at vinde. Og i dag tabte vi 0-3 til vores rivaler på vores eget stadion. Det gør ondt på træneren. Punktum.

– Når det er sagt, spiller vi 60 rigtig fine minutter. Efter første halvleg siger jeg til drengene, at det var små nuancer, der skulle justeres i det, vi lavede, for vi spillede et derby, som jeg godt kunne tænke mig på hjemmebane, og vi skabte chancerne, der skulle til for at komme foran. Jeg tæller to til Kvistgaarden, og hvis de var blevet omsat, havde vi kunnet sættes os på det. 

– Vi kommer også fint ud til anden halvleg, men det punkterer med 2-0-målet, og det dræber os. Derfor står vi med en frygtelig fornemmelse her, siger Brøndby-træneren. 

Brøndbys store problem? 

Brøndby har nu indkasseret tre mål i tre hjemmekampe – noget, der ikke er sket i hele 60 år ifølge SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander. 

Og det er slet ikke godt nok, er den klare melding fra Frederik Birk. 

– Jeg ved ikke, om jeg er bekymret, men jeg forholder mig til, at vi har fået mål imod os for nemt. Mod Silkeborg senest var det et par omstillinger og en udspilning af vores defensive organisation, men det er primært de omstillinger, hvor de løb ned i kassen ud af ingenting. I dag har jeg en fornemmelse af, at vi er rigtig fint kørende, indtil de kommer på 2-0. 

– Der tæller jeg ikke, at Patrick har meget at lave, og alligevel går det ind imod os. Og så er det klart, at vi ikke må indkassere det tredje mål på en standardsituation.

– Så det er absolut ikke godt, at det er der, vi er lige nu. Det var ellers det, der havde bragt os frem i mesterskabsspillet – at vi havde fået en base i holdet og ikke indkasserede nogle nemme mål. Jeg synes ikke, det er en kamp i dag, hvor vi eftergiver store chancer, men bundlinjen hedder tre imod, og det er dårligt, slår Frederik Birk fast. 

Brøndby IF skal i næste runde møde FC Nordsjælland på udebane, før de tager imod FC Midtjylland på Brøndby Stadion den 19. maj. Om de får stoppet stimen der, må tiden vise. 





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

AGF – Viborg FF

– Pinligt for rigtig mange at se

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Neestrup: ‘Fuck det!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Aston Villa og Chelsea smider point

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Alexander Lind revser Superliga-profil

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FCK afværger historisk nederlag

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Tidligere FCK-talent skifter

Randers FC – FC Fredericia

Tottenham Hotspur – Arsenal

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København