SL-klub afviste skifte: Stod til at tjene boksen

OB forlangte tilbage i december mange penge for deres unge stjernefrø, der dermed gik glip af en ganske pæn hyre i udlandet.



Den talentfulde OB-spiller Jonathan Khamdee er fortsat at finde i Ådalen trods massiv interesse i det forgangne transfervindue.

Hans agent, Caglar Koycu, siger til obstruktion.dk, at der var et konkret tilbud:

– Der var en klub, som faktisk var helt oppe og ville give 900.000 dollars (6,1 millioner kroner, red.) for ham, men OB forlangte mere for ham på det tidspunkt, så der røg han ikke. Det var meget tæt på, men desværre endte det med, at han blev. Jeg tror stadig, klubben er meget interesseret i ham, så det kan være, de kommer med et bud til sommer, siger Caglar Koycu.

Sport Fyn skrev tilbage i december, at stopperen tiltrak sig interesse fra klubber i Japan og Thailand. OB forlangte dengang 7,5 millioner kroner for ham, så der var knap 1,5 millioner kroner mellem de to parter.

Var skiftet gået igennem kunne den thailandske U23-landsholdsspiller se frem til en fyrstelig hyre. Caglar Koycu fortæller, at han kunne se frem til en månedsløn mellem 400.000 og 500.000 danske kroner om måneden.

Det er ikke småpenge for en 19-årige forsvarsspiller, der fortsat har sin Superliga-debut til gode. Jonathan Khamdee har fået sin førsteholdsdebut i Sydbank Pokalen, men han bliver primært brugt på U19-holdet.

Håbet er, at han bryder igennem på førsteholdet, så han kan skydes afsted til sommer for endnu større summer. Med førsteholdsfodbold under bæltet, så tror hans agent på et salg helt op imod 20 millioner kroner.

Jonathan Khamdee har kontraktudløb med OB i 2023.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor