SL-klub afviste skifte: Stod til at tjene boksen

OB forlangte tilbage i december mange penge for deres unge stjernefrø, der dermed gik glip af en ganske pæn hyre i udlandet.



Den talentfulde OB-spiller Jonathan Khamdee er fortsat at finde i Ådalen trods massiv interesse i det forgangne transfervindue.

Hans agent, Caglar Koycu, siger til obstruktion.dk, at der var et konkret tilbud:

– Der var en klub, som faktisk var helt oppe og ville give 900.000 dollars (6,1 millioner kroner, red.) for ham, men OB forlangte mere for ham på det tidspunkt, så der røg han ikke. Det var meget tæt på, men desværre endte det med, at han blev. Jeg tror stadig, klubben er meget interesseret i ham, så det kan være, de kommer med et bud til sommer, siger Caglar Koycu.

Sport Fyn skrev tilbage i december, at stopperen tiltrak sig interesse fra klubber i Japan og Thailand. OB forlangte dengang 7,5 millioner kroner for ham, så der var knap 1,5 millioner kroner mellem de to parter.

Var skiftet gået igennem kunne den thailandske U23-landsholdsspiller se frem til en fyrstelig hyre. Caglar Koycu fortæller, at han kunne se frem til en månedsløn mellem 400.000 og 500.000 danske kroner om måneden.

Det er ikke småpenge for en 19-årige forsvarsspiller, der fortsat har sin Superliga-debut til gode. Jonathan Khamdee har fået sin førsteholdsdebut i Sydbank Pokalen, men han bliver primært brugt på U19-holdet.

Håbet er, at han bryder igennem på førsteholdet, så han kan skydes afsted til sommer for endnu større summer. Med førsteholdsfodbold under bæltet, så tror hans agent på et salg helt op imod 20 millioner kroner.

Jonathan Khamdee har kontraktudløb med OB i 2023.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’