SL-klub afviste skifte: Stod til at tjene boksen

OB forlangte tilbage i december mange penge for deres unge stjernefrø, der dermed gik glip af en ganske pæn hyre i udlandet.



Den talentfulde OB-spiller Jonathan Khamdee er fortsat at finde i Ådalen trods massiv interesse i det forgangne transfervindue.

Hans agent, Caglar Koycu, siger til obstruktion.dk, at der var et konkret tilbud:

– Der var en klub, som faktisk var helt oppe og ville give 900.000 dollars (6,1 millioner kroner, red.) for ham, men OB forlangte mere for ham på det tidspunkt, så der røg han ikke. Det var meget tæt på, men desværre endte det med, at han blev. Jeg tror stadig, klubben er meget interesseret i ham, så det kan være, de kommer med et bud til sommer, siger Caglar Koycu.

Sport Fyn skrev tilbage i december, at stopperen tiltrak sig interesse fra klubber i Japan og Thailand. OB forlangte dengang 7,5 millioner kroner for ham, så der var knap 1,5 millioner kroner mellem de to parter.

Var skiftet gået igennem kunne den thailandske U23-landsholdsspiller se frem til en fyrstelig hyre. Caglar Koycu fortæller, at han kunne se frem til en månedsløn mellem 400.000 og 500.000 danske kroner om måneden.

Det er ikke småpenge for en 19-årige forsvarsspiller, der fortsat har sin Superliga-debut til gode. Jonathan Khamdee har fået sin førsteholdsdebut i Sydbank Pokalen, men han bliver primært brugt på U19-holdet.

Håbet er, at han bryder igennem på førsteholdet, så han kan skydes afsted til sommer for endnu større summer. Med førsteholdsfodbold under bæltet, så tror hans agent på et salg helt op imod 20 millioner kroner.

Jonathan Khamdee har kontraktudløb med OB i 2023.





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Kroatien

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Irak – Norge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Deadline overskredet: FC København melder ud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner