SL-klub afviste skifte: Stod til at tjene boksen

OB forlangte tilbage i december mange penge for deres unge stjernefrø, der dermed gik glip af en ganske pæn hyre i udlandet.



Den talentfulde OB-spiller Jonathan Khamdee er fortsat at finde i Ådalen trods massiv interesse i det forgangne transfervindue.

Hans agent, Caglar Koycu, siger til obstruktion.dk, at der var et konkret tilbud:

– Der var en klub, som faktisk var helt oppe og ville give 900.000 dollars (6,1 millioner kroner, red.) for ham, men OB forlangte mere for ham på det tidspunkt, så der røg han ikke. Det var meget tæt på, men desværre endte det med, at han blev. Jeg tror stadig, klubben er meget interesseret i ham, så det kan være, de kommer med et bud til sommer, siger Caglar Koycu.

Sport Fyn skrev tilbage i december, at stopperen tiltrak sig interesse fra klubber i Japan og Thailand. OB forlangte dengang 7,5 millioner kroner for ham, så der var knap 1,5 millioner kroner mellem de to parter.

Var skiftet gået igennem kunne den thailandske U23-landsholdsspiller se frem til en fyrstelig hyre. Caglar Koycu fortæller, at han kunne se frem til en månedsløn mellem 400.000 og 500.000 danske kroner om måneden.

Det er ikke småpenge for en 19-årige forsvarsspiller, der fortsat har sin Superliga-debut til gode. Jonathan Khamdee har fået sin førsteholdsdebut i Sydbank Pokalen, men han bliver primært brugt på U19-holdet.

Håbet er, at han bryder igennem på førsteholdet, så han kan skydes afsted til sommer for endnu større summer. Med førsteholdsfodbold under bæltet, så tror hans agent på et salg helt op imod 20 millioner kroner.

Jonathan Khamdee har kontraktudløb med OB i 2023.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være