SL-klub afviste skifte: Stod til at tjene boksen

OB forlangte tilbage i december mange penge for deres unge stjernefrø, der dermed gik glip af en ganske pæn hyre i udlandet.



Den talentfulde OB-spiller Jonathan Khamdee er fortsat at finde i Ådalen trods massiv interesse i det forgangne transfervindue.

Hans agent, Caglar Koycu, siger til obstruktion.dk, at der var et konkret tilbud:

– Der var en klub, som faktisk var helt oppe og ville give 900.000 dollars (6,1 millioner kroner, red.) for ham, men OB forlangte mere for ham på det tidspunkt, så der røg han ikke. Det var meget tæt på, men desværre endte det med, at han blev. Jeg tror stadig, klubben er meget interesseret i ham, så det kan være, de kommer med et bud til sommer, siger Caglar Koycu.

Sport Fyn skrev tilbage i december, at stopperen tiltrak sig interesse fra klubber i Japan og Thailand. OB forlangte dengang 7,5 millioner kroner for ham, så der var knap 1,5 millioner kroner mellem de to parter.

Var skiftet gået igennem kunne den thailandske U23-landsholdsspiller se frem til en fyrstelig hyre. Caglar Koycu fortæller, at han kunne se frem til en månedsløn mellem 400.000 og 500.000 danske kroner om måneden.

Det er ikke småpenge for en 19-årige forsvarsspiller, der fortsat har sin Superliga-debut til gode. Jonathan Khamdee har fået sin førsteholdsdebut i Sydbank Pokalen, men han bliver primært brugt på U19-holdet.

Håbet er, at han bryder igennem på førsteholdet, så han kan skydes afsted til sommer for endnu større summer. Med førsteholdsfodbold under bæltet, så tror hans agent på et salg helt op imod 20 millioner kroner.

Jonathan Khamdee har kontraktudløb med OB i 2023.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skotland – Brasilien

VM i tal: Så vildt har det været

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Til lægetjek i Superliga-klub

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chokskifte på vej?

Marokko – Haiti