Gode angribere lever af at score mål.
I efteråret scorede Alexander Lind mål på samlebånd for Silkeborg, men siden er angriberen gået i vinterhi, og vi skal helt tilbage til den 20. oktober sidste år for at finde angriberens seneste mål i Superligaen i en 2-1-sejr mod Hvidovre.
Hovedpersonen selv indrømmer da også, at han aldrig før har gået så lang tid uden at finde vej til netmaskerne.
– Det har ikke været top, og selvfølgelig hører man lidt for det fra familie og venner. Det er nok mest dét, der går mig på for at være ærlig, så det er lidt træls, at de bliver ved med at stikke til en, fortæller Alexander Lind til Discovery+ og tilføjer.
– Jeg har aldrig prøvet sådan en periode på et halvt år, hvor jeg ikke har scoret. Det er alligevel første gang som fodboldspiller, at der er gået så lang tid. Det gør da lidt ondt, men jeg synes stadig, at jeg har tro på tingene.
Men hvad er der sket med Alexander Lind, siden han pludselig har glemt hvor målet står?
Ifølge fodboldekspert Lars Jacobsen er det hovedet, der driller den engang så scoringssikre silkeborgenser.
– Jeg siger selvtillid. Det er det, der sker, red, når man som angriber begynder at misse nogle chancer. Da han lavede mål uge efter uge, der var det ikke kun afslutninger, men også nogle af de aktioner og touch, han havde på bolden. Dengang lykkedes det hele, men jeg kan garantere, at han ikke er blevet en dårligere fodboldspiller på et halvt år.
På trods af Alexander Linds scoringskrise befinder han sig stadig i toppen af topscorerlisten i Superligaen med sine ti mål, hvilket lige akkurat rækker til en delt andenplads kun ét mål efter Andri Gudjohnsen og Cho Gue-Sung.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
INTERVIEW