SL-spørgsmål: Kan Randers smadre BIFs vilde stime?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Der er midtugerunde i dansk fodbolds bedste række, og dermed er Superliga-spørgsmål også tilbage. 

Denne gang kigger vi nærmere på kampen om top seks, Horsens’ forfærdelig start på foråret samt Brøndbys helt suveræne stime mod Randers FC.

Her er, hvad vi skal have svar på i 19. runde af Superligaen.

Kan Horsens overhovedet score et mål?

Fem kampe, nul mål. Hvis nogen har en leg med at drikke en genstand, når AC Horsens scorer, er det svært at få en lille skid på for tiden. AC Horsens har scoret sølle 10 mål i denne sæson, og både Jonas Wind og Patrick Mortensen har lavet flere mål hver for sig, end hele Horsens-holdet har lavet mål i 18 runder i denne sæson.

Ja, det er lykkedes for Jens Berthel Askou at få lukket af, og man har de sidste par runder spillet 0-0, men ellers er der ikke meget at glæde sig over for mandskabet, der ligger sidst i Superligaen og ærlig talt også ligner rækkens ringeste hold.

Hvor skal det komme fra? Det er svært at sige, men måske det kan ske mod et AaB-hold, der heller ikke har vundet i foråret og tilmed er ramt af skader. Vi holder øje, Horsens, og vi udbringer gerne en skål, hvis det lykkes at få sendt kuglen i nettet.

Bliver top seks-kampen brutal til sidst?

Randers FC ligger med 27 point på femtepladsen i Superligaen, OB og SønderjyskE ligger med 24, mens AaB og Vejle har henholdsvis 22 og 21 point. Selv FCN er stadig med i ræset om top seks, da holdet har 19 point.

Det er ved at udviike sig til lidt af et kapløb, hvor der allerede denne torsdag bliver hård kamp om det, når SønderjyskE og OB mødes. Haderslev-klubben har tabt seks af de seneste syv kampe i Superligaen, mens OB lige pludseligt har udnyttet alle konkurrenternes pointtab til at bringe sig tilbage i kampen om top seks, selv om visse “eksperter” dømte OB ude, døde og begravet (undskyld, Fyn). 

AaB gæster Horsens tirsdag og får ikke bedre mulighed for at få en sejr i dette forår, mens Randers skal op mod lidt af en hademodstander i form af Brøndby på udebane. Mere om det herunder.

Kan Randers bryde forfærdelig stime?

Hvis Thomas Thomasberg rev lidt af håret ud under nederlaget til OB i weekenden, forstår man ham, for ikke nok med, at man rejste hjem uden point, mistede man også både Erik Marxen, Jesper Lauridsen og Alhaji Kamara til skader. Førstnævnte er formentlig ikke slem, mens de to andre ventes ude nogle uger.

Som om det ikke er nok, venter nu et opgør mod et hold, Randers aldrig slår. Som i næsten aldrig. Vi skal tilbage til 2014 for at finde seneste Randers-sejr over Brøndby i Superliga-regi.

Siden er spillet 14 kampe, uden at Randers har besejret Brøndby, der omvendt har slået kronjyderne i ni af de 14 kampe. Av. Og hvem husker ikke, da Randers i 2015 var på vej mod en sikker sejr mod Brøndby og en presset Thomas Frank. Foran 2-0 med 25 minutter igen af opgøret reducerede Randers’ tidligere helt Ronnie Schwartz til 1-2, inden Jonas Borring 13 minutter før tid slog sømmet i kisten med scorigen til 3-1…. troede de fleste. Johan Larsen gjorde det minuttet efter til 2-3, og så var “Plaffeministeren” på plads i tillægstiden til 3-3.

Kan Randers endelig få bugt med Brøndby? Det vil tiden vise. 





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Marseille kan overraske i Le Classique

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Brøndby IF – Randers FC

Hylder Manchester United-stjerne



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Lyon tager stor Nartey-beslutning

De vil have Martin Braithwaite

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

AGF og OB var enige om at spille søndag

– Priserne er eksploderet

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue