Der er midtugerunde i dansk fodbolds bedste række, og dermed er Superliga-spørgsmål også tilbage.
Denne gang kigger vi nærmere på kampen om top seks, Horsens’ forfærdelig start på foråret samt Brøndbys helt suveræne stime mod Randers FC.
Her er, hvad vi skal have svar på i 19. runde af Superligaen.
Kan Horsens overhovedet score et mål?
Fem kampe, nul mål. Hvis nogen har en leg med at drikke en genstand, når AC Horsens scorer, er det svært at få en lille skid på for tiden. AC Horsens har scoret sølle 10 mål i denne sæson, og både Jonas Wind og Patrick Mortensen har lavet flere mål hver for sig, end hele Horsens-holdet har lavet mål i 18 runder i denne sæson.
Ja, det er lykkedes for Jens Berthel Askou at få lukket af, og man har de sidste par runder spillet 0-0, men ellers er der ikke meget at glæde sig over for mandskabet, der ligger sidst i Superligaen og ærlig talt også ligner rækkens ringeste hold.
Hvor skal det komme fra? Det er svært at sige, men måske det kan ske mod et AaB-hold, der heller ikke har vundet i foråret og tilmed er ramt af skader. Vi holder øje, Horsens, og vi udbringer gerne en skål, hvis det lykkes at få sendt kuglen i nettet.
Bliver top seks-kampen brutal til sidst?
Randers FC ligger med 27 point på femtepladsen i Superligaen, OB og SønderjyskE ligger med 24, mens AaB og Vejle har henholdsvis 22 og 21 point. Selv FCN er stadig med i ræset om top seks, da holdet har 19 point.
Det er ved at udviike sig til lidt af et kapløb, hvor der allerede denne torsdag bliver hård kamp om det, når SønderjyskE og OB mødes. Haderslev-klubben har tabt seks af de seneste syv kampe i Superligaen, mens OB lige pludseligt har udnyttet alle konkurrenternes pointtab til at bringe sig tilbage i kampen om top seks, selv om visse “eksperter” dømte OB ude, døde og begravet (undskyld, Fyn).
AaB gæster Horsens tirsdag og får ikke bedre mulighed for at få en sejr i dette forår, mens Randers skal op mod lidt af en hademodstander i form af Brøndby på udebane. Mere om det herunder.
Kan Randers bryde forfærdelig stime?
Hvis Thomas Thomasberg rev lidt af håret ud under nederlaget til OB i weekenden, forstår man ham, for ikke nok med, at man rejste hjem uden point, mistede man også både Erik Marxen, Jesper Lauridsen og Alhaji Kamara til skader. Førstnævnte er formentlig ikke slem, mens de to andre ventes ude nogle uger.
Som om det ikke er nok, venter nu et opgør mod et hold, Randers aldrig slår. Som i næsten aldrig. Vi skal tilbage til 2014 for at finde seneste Randers-sejr over Brøndby i Superliga-regi.
Siden er spillet 14 kampe, uden at Randers har besejret Brøndby, der omvendt har slået kronjyderne i ni af de 14 kampe. Av. Og hvem husker ikke, da Randers i 2015 var på vej mod en sikker sejr mod Brøndby og en presset Thomas Frank. Foran 2-0 med 25 minutter igen af opgøret reducerede Randers’ tidligere helt Ronnie Schwartz til 1-2, inden Jonas Borring 13 minutter før tid slog sømmet i kisten med scorigen til 3-1…. troede de fleste. Johan Larsen gjorde det minuttet efter til 2-3, og så var “Plaffeministeren” på plads i tillægstiden til 3-3.
Kan Randers endelig få bugt med Brøndby? Det vil tiden vise.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
David Nielsen har sagt op
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
FC København skriver kontrakt med juvel
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
