Der er midtugerunde i dansk fodbolds bedste række, og dermed er Superliga-spørgsmål også tilbage.
Denne gang kigger vi nærmere på kampen om top seks, Horsens’ forfærdelig start på foråret samt Brøndbys helt suveræne stime mod Randers FC.
Her er, hvad vi skal have svar på i 19. runde af Superligaen.
Kan Horsens overhovedet score et mål?
Fem kampe, nul mål. Hvis nogen har en leg med at drikke en genstand, når AC Horsens scorer, er det svært at få en lille skid på for tiden. AC Horsens har scoret sølle 10 mål i denne sæson, og både Jonas Wind og Patrick Mortensen har lavet flere mål hver for sig, end hele Horsens-holdet har lavet mål i 18 runder i denne sæson.
Ja, det er lykkedes for Jens Berthel Askou at få lukket af, og man har de sidste par runder spillet 0-0, men ellers er der ikke meget at glæde sig over for mandskabet, der ligger sidst i Superligaen og ærlig talt også ligner rækkens ringeste hold.
Hvor skal det komme fra? Det er svært at sige, men måske det kan ske mod et AaB-hold, der heller ikke har vundet i foråret og tilmed er ramt af skader. Vi holder øje, Horsens, og vi udbringer gerne en skål, hvis det lykkes at få sendt kuglen i nettet.
Bliver top seks-kampen brutal til sidst?
Randers FC ligger med 27 point på femtepladsen i Superligaen, OB og SønderjyskE ligger med 24, mens AaB og Vejle har henholdsvis 22 og 21 point. Selv FCN er stadig med i ræset om top seks, da holdet har 19 point.
Det er ved at udviike sig til lidt af et kapløb, hvor der allerede denne torsdag bliver hård kamp om det, når SønderjyskE og OB mødes. Haderslev-klubben har tabt seks af de seneste syv kampe i Superligaen, mens OB lige pludseligt har udnyttet alle konkurrenternes pointtab til at bringe sig tilbage i kampen om top seks, selv om visse “eksperter” dømte OB ude, døde og begravet (undskyld, Fyn).
AaB gæster Horsens tirsdag og får ikke bedre mulighed for at få en sejr i dette forår, mens Randers skal op mod lidt af en hademodstander i form af Brøndby på udebane. Mere om det herunder.
Kan Randers bryde forfærdelig stime?
Hvis Thomas Thomasberg rev lidt af håret ud under nederlaget til OB i weekenden, forstår man ham, for ikke nok med, at man rejste hjem uden point, mistede man også både Erik Marxen, Jesper Lauridsen og Alhaji Kamara til skader. Førstnævnte er formentlig ikke slem, mens de to andre ventes ude nogle uger.
Som om det ikke er nok, venter nu et opgør mod et hold, Randers aldrig slår. Som i næsten aldrig. Vi skal tilbage til 2014 for at finde seneste Randers-sejr over Brøndby i Superliga-regi.
Siden er spillet 14 kampe, uden at Randers har besejret Brøndby, der omvendt har slået kronjyderne i ni af de 14 kampe. Av. Og hvem husker ikke, da Randers i 2015 var på vej mod en sikker sejr mod Brøndby og en presset Thomas Frank. Foran 2-0 med 25 minutter igen af opgøret reducerede Randers’ tidligere helt Ronnie Schwartz til 1-2, inden Jonas Borring 13 minutter før tid slog sømmet i kisten med scorigen til 3-1…. troede de fleste. Johan Larsen gjorde det minuttet efter til 2-3, og så var “Plaffeministeren” på plads i tillægstiden til 3-3.
Kan Randers endelig få bugt med Brøndby? Det vil tiden vise.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
OB straffer angriber
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
