BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.
Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby.
– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab.
– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:
– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe.
Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby.
– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer.
– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast.
Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe.
– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer:
– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.
Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
‘Thomas Frank løber tør for tid’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny