BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.
Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby.
– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab.
– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:
– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe.
Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby.
– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer.
– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast.
Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe.
– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer:
– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.
Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks.
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE