Slår fast: ‘Ikke det, vi havde sat næsen op efter’

Brøndby IF er ikke tilfredse med forårets pointhøst indtil videre.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.

Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby. 

– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab. 

– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:

– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe. 

Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby. 

– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer. 

– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast. 

Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe. 

– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer: 

– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.  

Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FCM uden syv mand mod Brann

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål