Slår fast: ‘Ikke det, vi havde sat næsen op efter’

Brøndby IF er ikke tilfredse med forårets pointhøst indtil videre.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.

Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby. 

– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab. 

– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:

– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe. 

Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby. 

– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer. 

– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast. 

Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe. 

– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer: 

– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.  

Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks. 



Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

– Lange forhandlinger med FC København

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’