BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.
Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby.
– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab.
– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:
– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe.
Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby.
– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer.
– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast.
Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe.
– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer:
– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.
Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE