BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fem point i tre kampe mod Viborg FF, Vejle Boldklub og Lyngby Boldklub.
Jo, Brøndby kan glæde sig over, at de trods alt ikke har tabt, men det er ikke det antal point, Brøndby havde håbet på at hente i forårets første runder. Det er den helt klare melding fra den blågule lejr efter mandagens remis mod Lyngby.
– Jeg tænker, at det er ikke det, vi havde sat næsen op efter. Vi havde troet, vi skulle have flere point på kontoen, men det er nu engang sådan, det er. Vi kan ikke gøre andet end at møde ind på træningsbanen, komme op på hesten og fyre den af, siger Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Han føler dog ikke, at Brøndby er under mere pres ovenpå to pointtab.
– Nej, det synes jeg ikke. Vi havde sat næsen op efter noget andet og troede, at vi kunne komme ud og angribe de første tre runder. Vi er et svært hold at slå tilsyneladende, fordi vi taber ikke mange kampe og har ikke gjort det i lang tid, men vi mangler at vinde nogle flere. Det havde vi sat næsen op efter, siger Frederik Birk og glæder sig over, at de selv kan afgøre deres top seks-skæbne:
– Det er tæt, men vi har det i egne hænder, og det glæder mig. Vi skal bare ud og vinde nogle fodboldkampe.
Anfører Jacob Rasmussen er heller ikke tilfreds med, at det kun er blevet til to point i de seneste to kampe, hvor de som bekendt har mødt Superligaens to bundhold, Vejle og Lyngby.
– Det er jo skuffende. Det er de kampe, som vi helst skal vinde, hvis man skal spille med i toppen. Ikke godt nok, er vel det korte svar, siger forsvarsspilleren.

Nu venter kampe mod top seks-konkurrenterne Randers FC og Silkeborg IF, og der vil Jacob Rasmussen se bedre præstationer.
– Det er klart, at de præstationer, vi har lavet i de sidste to kampe, har ikke været den kvalitet, vi ønsker. Lad os håbe, vi finder noget andet frem, når vi skal spille de kampe. Men det ligger i vores egne hænder, så nu handler det om at komme ud og give den gas, slår Brøndby-anføreren fast.
Mathias Kvistgaarden er heller ikke tilfreds med pointhøsten i forårets første kampe.
– Vi er skuffede. Det var overhovedet ikke planen, da vi gik ind til det her forår. Vi fik en så dejlig start på Brøndby Stadion, og så er det gået nedad bakke derfra. Det skal vi have kigget på, for det er ikke godt nok, siger angriberen og tilføjer:
– Vi har 100 procent stadig tro på, at vi kan komme i top seks, men der er stadig nogle ting, der skal kigges på og arbejdes med.
Brøndby IF er nummer fire, men de er á point med Randers FC, Silkeborg IF og FC Nordsjælland på de efterfølgende pladser i den tætte duel om at komme med i top seks.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Elkjær jubler over Frank

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Prøvede at lokke Eriksen

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Holdt på stor hemmelighed

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ikke sket i 8 år

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Skidt nyt for Real Madrid

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr
