Slår Superliga-rekorder: Mit arbejdsraseri gør det

AGF-målmand Jesper Hansen sidder på flere rekorder i Superligaen, og han er lykkelig for, hvordan hans sæson former sig.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er snart 17 år siden, han debuterede i Superligaen, og clean sheets-rekorden sidder han stensikkert på med 137.

Også målt på spilletid er Jesper Hansen helt med fremme i Superligaen som den mest spillende målmand nogensinde og kun overgået på antal kampe af Rasmus Würtz, en spiller Jesper Hansen vil være én hel kamp fra i spillede minutter, hvis han står resten af sæsonen for AGF.

Så rekordjagten fortsætter søndag aften i Herning mod eksklubben FC Midtjylland, og forskellen til for et år siden kunne nærmest ikke være større.

Dengang var Bailey Peacock-Farrell nyt førstevalg til Jesper Hansens store ærgrelse, og med kontraktudløb 30. juni 2024 spurgte mange i Århus sig selv om, om det her var det.

Men det var det ikke for Hansen, der har en meget høj stjerne hos cheftræner Uwe Rösler, og som lige nu er sikkert førstevalg på grund af Leopold Wahlstedts ærgerlige og alvorlige skade i en pokalkamp mod VSK Århus i sidste måned.

– Det er jo noget helt andet for mig kontra sidste år. Jeg havde en udfordrende sæson med færre kampe, end jeg havde håbet. Og nu har det helt ændret sig.

– Jeg er glad for, at jeg er blevet ved med at have den der mentalitet om, at jeg nok skal komme igen. For ellers havde jeg ikke stået derinde. Jeg vælger at tro, at mit arbejdsraseri og min positive tilgang gør det. Jeg er allerede oppe på cirka samme antal kampe som i hele sidste sæson, så jeg er meget, meget glad, siger Jesper Hansen.

Målmanden er kendt i klubben og blandt kolleger og trænere i ligaen for netop sin dedikation i træning, og Hansen, der fylder 40 år til marts, er stolt over ikke bare at være med men at spille på et stærkt AGF-hold, der gik ind til 13. spillerunde i denne weekend kun ét point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

280401

Foto: Alamy

– Jeg er glad for at kunne bidrage og spille på det her niveau. Og jeg føler, jeg kan det. Så længe der ikke går mål ind, giver det lige den ekstra selvtillid som keeper, siger Jesper Hansen, der har holdt nullet i fem Superliga-kampe i sæsonen.

AGF-målmanden krediterer forsvaret med den gode statistik.

AGF er det hold, modstanderne har skabt færrest chancer mod i sæsonen, en statistik århusianerne med garanti vil gå langt for at holde liv i i dag mod det forsvarende mesterhold FC Midtjylland, der var heldig med at spille 1-1 i Århus i sæsonens første kamp.

– Vi startede som lyn og torden med sindssygt godt spil og masser af mål. Så slog landsholdspausen det lidt i stykker, men vi vidste også, at vi nok ikke kunne holde den kadence i en hel sæson. Det ville være vanvittigt, hvis vi kunne det. Men vi taber ikke, vi er svære at slå, og vi er svære at score imod.

– Vi er svære at nedbryde, og vi står godt defensivt. Vi står med et rigtig stærkt fundament. Og en af årsagerne er, at mange af os har spillet sammen i snart to og et halvt år, mens der er kommet nye folk, der både bidrager til vores bredde og holdet.

– Jeg skal ikke hive alle mulige redninger frem eller bliver testet meget. Det er en styrke i vores defensive struktur. Der er bare ikke mange skud mod mig. På den måde går jeg lidt under radaren, og det er holdets fortjeneste og fedt for mig. Det er dejligt at have et hold, der vil gøre alt for at beskytte målet. Jeg kan mærke det, at folk ikke vil tillade, der bliver scoret på os. Og det hjælper jo også mig med at få flere clean sheets på listen, siger Jesper Hansen med et grin.

AGF og FC Midtjylland mødes på MCH Arena i Herning klokken 18.00.

Jesper Hansen spillede for FC Midtjylland fra 2017 til 2021 og blev dansk mester med holdet i 2018 og 2020. Hansen blev også dansk mester med FC Nordsjælland i 2012 og har desuden spillet for Ølstykke, Évian, Bastia og Lyngby samt for det danske ligalandshold og diverse ungdomslandshold.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

23 røde kort i vanvidskamp

Froholdt på tavlen i storkamp

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på