Slår Superliga-rekorder: Mit arbejdsraseri gør det

AGF-målmand Jesper Hansen sidder på flere rekorder i Superligaen, og han er lykkelig for, hvordan hans sæson former sig.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er snart 17 år siden, han debuterede i Superligaen, og clean sheets-rekorden sidder han stensikkert på med 137.

Også målt på spilletid er Jesper Hansen helt med fremme i Superligaen som den mest spillende målmand nogensinde og kun overgået på antal kampe af Rasmus Würtz, en spiller Jesper Hansen vil være én hel kamp fra i spillede minutter, hvis han står resten af sæsonen for AGF.

Så rekordjagten fortsætter søndag aften i Herning mod eksklubben FC Midtjylland, og forskellen til for et år siden kunne nærmest ikke være større.

Dengang var Bailey Peacock-Farrell nyt førstevalg til Jesper Hansens store ærgrelse, og med kontraktudløb 30. juni 2024 spurgte mange i Århus sig selv om, om det her var det.

Men det var det ikke for Hansen, der har en meget høj stjerne hos cheftræner Uwe Rösler, og som lige nu er sikkert førstevalg på grund af Leopold Wahlstedts ærgerlige og alvorlige skade i en pokalkamp mod VSK Århus i sidste måned.

– Det er jo noget helt andet for mig kontra sidste år. Jeg havde en udfordrende sæson med færre kampe, end jeg havde håbet. Og nu har det helt ændret sig.

– Jeg er glad for, at jeg er blevet ved med at have den der mentalitet om, at jeg nok skal komme igen. For ellers havde jeg ikke stået derinde. Jeg vælger at tro, at mit arbejdsraseri og min positive tilgang gør det. Jeg er allerede oppe på cirka samme antal kampe som i hele sidste sæson, så jeg er meget, meget glad, siger Jesper Hansen.

Målmanden er kendt i klubben og blandt kolleger og trænere i ligaen for netop sin dedikation i træning, og Hansen, der fylder 40 år til marts, er stolt over ikke bare at være med men at spille på et stærkt AGF-hold, der gik ind til 13. spillerunde i denne weekend kun ét point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

280401

Foto: Alamy

– Jeg er glad for at kunne bidrage og spille på det her niveau. Og jeg føler, jeg kan det. Så længe der ikke går mål ind, giver det lige den ekstra selvtillid som keeper, siger Jesper Hansen, der har holdt nullet i fem Superliga-kampe i sæsonen.

AGF-målmanden krediterer forsvaret med den gode statistik.

AGF er det hold, modstanderne har skabt færrest chancer mod i sæsonen, en statistik århusianerne med garanti vil gå langt for at holde liv i i dag mod det forsvarende mesterhold FC Midtjylland, der var heldig med at spille 1-1 i Århus i sæsonens første kamp.

– Vi startede som lyn og torden med sindssygt godt spil og masser af mål. Så slog landsholdspausen det lidt i stykker, men vi vidste også, at vi nok ikke kunne holde den kadence i en hel sæson. Det ville være vanvittigt, hvis vi kunne det. Men vi taber ikke, vi er svære at slå, og vi er svære at score imod.

– Vi er svære at nedbryde, og vi står godt defensivt. Vi står med et rigtig stærkt fundament. Og en af årsagerne er, at mange af os har spillet sammen i snart to og et halvt år, mens der er kommet nye folk, der både bidrager til vores bredde og holdet.

– Jeg skal ikke hive alle mulige redninger frem eller bliver testet meget. Det er en styrke i vores defensive struktur. Der er bare ikke mange skud mod mig. På den måde går jeg lidt under radaren, og det er holdets fortjeneste og fedt for mig. Det er dejligt at have et hold, der vil gøre alt for at beskytte målet. Jeg kan mærke det, at folk ikke vil tillade, der bliver scoret på os. Og det hjælper jo også mig med at få flere clean sheets på listen, siger Jesper Hansen med et grin.

AGF og FC Midtjylland mødes på MCH Arena i Herning klokken 18.00.

Jesper Hansen spillede for FC Midtjylland fra 2017 til 2021 og blev dansk mester med holdet i 2018 og 2020. Hansen blev også dansk mester med FC Nordsjælland i 2012 og har desuden spillet for Ølstykke, Évian, Bastia og Lyngby samt for det danske ligalandshold og diverse ungdomslandshold.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby præsenterer stor profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Angriber meldes tæt på

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

– Et gigantisk problem for Danmark

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Norwich har budt på stor dansk profil

Dansk klub har ham på radaren

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansker bomber løs mod Manchester City

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Her kan du se FC København mod Napoli

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

17-årig starter for FCK mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Brøndby vil holde på stjerne

Tyskere blitzer Nordlondon