ÅRHUS (Tipsbladet): Det er snart 17 år siden, han debuterede i Superligaen, og clean sheets-rekorden sidder han stensikkert på med 137.
Også målt på spilletid er Jesper Hansen helt med fremme i Superligaen som den mest spillende målmand nogensinde og kun overgået på antal kampe af Rasmus Würtz, en spiller Jesper Hansen vil være én hel kamp fra i spillede minutter, hvis han står resten af sæsonen for AGF.
Så rekordjagten fortsætter søndag aften i Herning mod eksklubben FC Midtjylland, og forskellen til for et år siden kunne nærmest ikke være større.
Dengang var Bailey Peacock-Farrell nyt førstevalg til Jesper Hansens store ærgrelse, og med kontraktudløb 30. juni 2024 spurgte mange i Århus sig selv om, om det her var det.
Men det var det ikke for Hansen, der har en meget høj stjerne hos cheftræner Uwe Rösler, og som lige nu er sikkert førstevalg på grund af Leopold Wahlstedts ærgerlige og alvorlige skade i en pokalkamp mod VSK Århus i sidste måned.
– Det er jo noget helt andet for mig kontra sidste år. Jeg havde en udfordrende sæson med færre kampe, end jeg havde håbet. Og nu har det helt ændret sig.
– Jeg er glad for, at jeg er blevet ved med at have den der mentalitet om, at jeg nok skal komme igen. For ellers havde jeg ikke stået derinde. Jeg vælger at tro, at mit arbejdsraseri og min positive tilgang gør det. Jeg er allerede oppe på cirka samme antal kampe som i hele sidste sæson, så jeg er meget, meget glad, siger Jesper Hansen.
Målmanden er kendt i klubben og blandt kolleger og trænere i ligaen for netop sin dedikation i træning, og Hansen, der fylder 40 år til marts, er stolt over ikke bare at være med men at spille på et stærkt AGF-hold, der gik ind til 13. spillerunde i denne weekend kun ét point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

– Jeg er glad for at kunne bidrage og spille på det her niveau. Og jeg føler, jeg kan det. Så længe der ikke går mål ind, giver det lige den ekstra selvtillid som keeper, siger Jesper Hansen, der har holdt nullet i fem Superliga-kampe i sæsonen.
AGF-målmanden krediterer forsvaret med den gode statistik.
AGF er det hold, modstanderne har skabt færrest chancer mod i sæsonen, en statistik århusianerne med garanti vil gå langt for at holde liv i i dag mod det forsvarende mesterhold FC Midtjylland, der var heldig med at spille 1-1 i Århus i sæsonens første kamp.
– Vi startede som lyn og torden med sindssygt godt spil og masser af mål. Så slog landsholdspausen det lidt i stykker, men vi vidste også, at vi nok ikke kunne holde den kadence i en hel sæson. Det ville være vanvittigt, hvis vi kunne det. Men vi taber ikke, vi er svære at slå, og vi er svære at score imod.
– Vi er svære at nedbryde, og vi står godt defensivt. Vi står med et rigtig stærkt fundament. Og en af årsagerne er, at mange af os har spillet sammen i snart to og et halvt år, mens der er kommet nye folk, der både bidrager til vores bredde og holdet.
– Jeg skal ikke hive alle mulige redninger frem eller bliver testet meget. Det er en styrke i vores defensive struktur. Der er bare ikke mange skud mod mig. På den måde går jeg lidt under radaren, og det er holdets fortjeneste og fedt for mig. Det er dejligt at have et hold, der vil gøre alt for at beskytte målet. Jeg kan mærke det, at folk ikke vil tillade, der bliver scoret på os. Og det hjælper jo også mig med at få flere clean sheets på listen, siger Jesper Hansen med et grin.
AGF og FC Midtjylland mødes på MCH Arena i Herning klokken 18.00.
Jesper Hansen spillede for FC Midtjylland fra 2017 til 2021 og blev dansk mester med holdet i 2018 og 2020. Hansen blev også dansk mester med FC Nordsjælland i 2012 og har desuden spillet for Ølstykke, Évian, Bastia og Lyngby samt for det danske ligalandshold og diverse ungdomslandshold.
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
Trist melding om Emil Højlund
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
DAGENS SPILFORSLAG
Glasgow kysser The Dons
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED