ÅRHUS (Tipsbladet): Det er snart 17 år siden, han debuterede i Superligaen, og clean sheets-rekorden sidder han stensikkert på med 137.
Også målt på spilletid er Jesper Hansen helt med fremme i Superligaen som den mest spillende målmand nogensinde og kun overgået på antal kampe af Rasmus Würtz, en spiller Jesper Hansen vil være én hel kamp fra i spillede minutter, hvis han står resten af sæsonen for AGF.
Så rekordjagten fortsætter søndag aften i Herning mod eksklubben FC Midtjylland, og forskellen til for et år siden kunne nærmest ikke være større.
Dengang var Bailey Peacock-Farrell nyt førstevalg til Jesper Hansens store ærgrelse, og med kontraktudløb 30. juni 2024 spurgte mange i Århus sig selv om, om det her var det.
Men det var det ikke for Hansen, der har en meget høj stjerne hos cheftræner Uwe Rösler, og som lige nu er sikkert førstevalg på grund af Leopold Wahlstedts ærgerlige og alvorlige skade i en pokalkamp mod VSK Århus i sidste måned.
– Det er jo noget helt andet for mig kontra sidste år. Jeg havde en udfordrende sæson med færre kampe, end jeg havde håbet. Og nu har det helt ændret sig.
– Jeg er glad for, at jeg er blevet ved med at have den der mentalitet om, at jeg nok skal komme igen. For ellers havde jeg ikke stået derinde. Jeg vælger at tro, at mit arbejdsraseri og min positive tilgang gør det. Jeg er allerede oppe på cirka samme antal kampe som i hele sidste sæson, så jeg er meget, meget glad, siger Jesper Hansen.
Målmanden er kendt i klubben og blandt kolleger og trænere i ligaen for netop sin dedikation i træning, og Hansen, der fylder 40 år til marts, er stolt over ikke bare at være med men at spille på et stærkt AGF-hold, der gik ind til 13. spillerunde i denne weekend kun ét point efter FC København og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

– Jeg er glad for at kunne bidrage og spille på det her niveau. Og jeg føler, jeg kan det. Så længe der ikke går mål ind, giver det lige den ekstra selvtillid som keeper, siger Jesper Hansen, der har holdt nullet i fem Superliga-kampe i sæsonen.
AGF-målmanden krediterer forsvaret med den gode statistik.
AGF er det hold, modstanderne har skabt færrest chancer mod i sæsonen, en statistik århusianerne med garanti vil gå langt for at holde liv i i dag mod det forsvarende mesterhold FC Midtjylland, der var heldig med at spille 1-1 i Århus i sæsonens første kamp.
– Vi startede som lyn og torden med sindssygt godt spil og masser af mål. Så slog landsholdspausen det lidt i stykker, men vi vidste også, at vi nok ikke kunne holde den kadence i en hel sæson. Det ville være vanvittigt, hvis vi kunne det. Men vi taber ikke, vi er svære at slå, og vi er svære at score imod.
– Vi er svære at nedbryde, og vi står godt defensivt. Vi står med et rigtig stærkt fundament. Og en af årsagerne er, at mange af os har spillet sammen i snart to og et halvt år, mens der er kommet nye folk, der både bidrager til vores bredde og holdet.
– Jeg skal ikke hive alle mulige redninger frem eller bliver testet meget. Det er en styrke i vores defensive struktur. Der er bare ikke mange skud mod mig. På den måde går jeg lidt under radaren, og det er holdets fortjeneste og fedt for mig. Det er dejligt at have et hold, der vil gøre alt for at beskytte målet. Jeg kan mærke det, at folk ikke vil tillade, der bliver scoret på os. Og det hjælper jo også mig med at få flere clean sheets på listen, siger Jesper Hansen med et grin.
AGF og FC Midtjylland mødes på MCH Arena i Herning klokken 18.00.
Jesper Hansen spillede for FC Midtjylland fra 2017 til 2021 og blev dansk mester med holdet i 2018 og 2020. Hansen blev også dansk mester med FC Nordsjælland i 2012 og har desuden spillet for Ølstykke, Évian, Bastia og Lyngby samt for det danske ligalandshold og diverse ungdomslandshold.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Ser I med, Brøndby?
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Landstræner håber på Messi
– Det er et møghold!
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW