Slut på mandag: Skal have kleenex med i Parken

Carsten Werge kalder det vemodigt, at han på mandag kommenterer sin sidste fodboldkamp.



Carsten Werge står for mange som lyden af fodbold på TV. Snart taler han i mikrofonen for sidste gang. 

Den 61-årige kommentator stopper på mandag hos TV3 Sport, som har været hans arbejdsgiver i mere end 20 år. 1. april tiltræder Carsten Werge som fodboldredaktør på TV 2, og det er et job, han skal bestride langt fra kameraerne og mikrofonerne. 

Mandag kommenterer Werge sin sidste fodboldkamp, når FC København møder SønderjyskE i Parken.

– Det har været en underlig dag, men det allervigtigste for mig har været at komme godt ud af døren her på TV3. Og det kommer jeg. Jeg var bange for, at de ville blive skide sure, men det var der slet ikke noget af. Mine chefer var selvfølgelig ærgerlige, men vi skilles som de bedste venner, og det betyder meget for mig, siger Carsten Werge til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det bliver skide skægt at komme til TV 2. Jeg gør det, fordi jeg kan se mig selv gøre en forskel i det job, de har tilbudt mig, og så gør jeg det, fordi TV 2 også spiller med musklerne i øjeblikket og er gået fra at have nada og en papnæse til at have sikret sig nogle fede rettigheder – blandt andet det danske landshold. 

På TV 2 skal der også kommenteres fodboldkampe, og det springer naturligvis i øjnene, at Carsten Werge ikke skal være én af kommentatorerne på TV-stationen, men udelukkende arbejde i kulissen. 

– Jeg har en intention om at hjælpe TV 2, og så skal jeg ikke sidde på toppen af kransekagen. Og jeg har heller ikke noget, jeg skal bevise som kommentator. Hvis TV 2 havde spurgt, om jeg havde lyst til at kommentere, havde jeg sagt ja, men det bliver ikke min rolle nu, og det har jeg det helt fint med. 

– Jeg er den kommentator i verden, der har kommenteret flest Champions League-kampe og finaler, og jeg er den danske kommentator, der har kommenteret flest Superliga-kampe. Nu bliver det et clean cut fra min side, og det er fint, siger Werge og tilføjer med sit klassiske glimt i øjet:

– Nu har jeg forpestet æteren i så mange år, at der sikkert også er mange, der glæder sig til at slippe for at høre på mig.

Carsten Werge har været fodboldkommentator siden 1988, og minder er der tusindvis af fra de de danske- og udenlandske stadions. Han er dog ikke i tvivl om, hvad der har været det største.

– Det har været et kæmpe privilegium for mig at arbejde med folk som Luna Christofi, Per Frimann og alle de andre i så mange år. Det har været det største. For mig kunne det sagtens være større at kommentere en pokalkamp mellem Frem Sakskøbing og Brøndby end at sidde på Santiago Bernabeu, hvis jeg efterfølgende følte, at vi virkelig ramte den lige i rumpetten. 

Det er naturligvis ikke alle, der føler, at Carsten Werge rammer den lige i rumpetten hver gang. Kritik fra fodboldfans er en del af jobbet, som Werge for længst har lært at leve med.

– Jeg har aldrig gået op i, hvad andre mener om mig. Jeg har hørt mange ting gennem årene om morfar-humor og alt muligt andet, men det har aldrig gået mig på. Det betyder ikke noget for mig, og jeg har aldrig set det her job som en måde at hævde mig selv på. Derfor er jeg heller aldrig dukket op til biograf-premierer og alt muligt andet. Jeg er bare en mand, der har passet mit arbejde, siger Werge.

På mandag passer han sit arbejde for sidste gang for TV3 Sport.

– Det bliver vemodigt, og jeg skal da helt sikkert have en pose kleenex med i Parken, slutter Carsten Werge, der efter kampen mellem FC København og SønderjyskE er gæst hos Mads Laudrup i “Offside” på TV3 Sport.

I Herning bor der en herre ved navn Karsten Werge, og han bliver ofte forvekslet med fodboldkommentatoren med næsten samme navn. Det medfører af og til, at Karsten Werge modtager grove svinere fra fodboldfans i sin indbakke – læs den historie her





0,1 procent




LIVE

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Vilde Roony matchvinder med panenka

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København – OB

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FC København udtager German Onugkha

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Voldsom magtdemonstration

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League? 

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Solid Milan-defensiv holder stand

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’