AGF er videre til semifinalerne i pokalturneringen efter en samlet sejr over Brøndby.
Brøndby vandt godt nok søndagens opgør på eget græs med 2-1, men det var ikke nok til at matche AGF's 2-0-sejr i Aarhus i den første af de to kvartfinaler.
Brøndby var ved pausen foran med 2-0 og øjnede sandsynligvis et samlet avancement, men det blev spoleret af AGF-topscorer Patrick Mortensen i begyndelsen af anden halvleg.
Returopgøret var præget af stor intensitet, hvor spillerne gik hårdt til den i nærkampene.
Især Mathias Kvistgaarden virkede opsat. Efter 25 minutter hoppede den lille angriber højest på et indlæg fra Daniel Wass, og via AGF's Felix Beijmo kom bolden over målstregen til 1-0.
Få minutter senere fik Kvistgaarden igen bolden i kassen, men en offside på Marko Divkovic i opspillet betød, at målet ikke fik lov til at tælle.
Kort efter førte samarbejdet mellem Divkovic og Kvistgaarden i midlertidig til stor jubel, da angriberen flugtede bolden i mål til 2-0. Dermed stod det helt lige mellem de to klubber i kvartfinaleduellen.
AGF-spillerne kom en anelse rystede ud til anden halvleg, og Frederik Tingager var tæt på at forære Brøndby endnu et mål med en tilbagelægning til målmand Bailey Peacock-Farrell.
Bolden blev opsnappet af Brøndby-profilen Nicolai Vallys, men AGF slap med skrækken.
Mens tilskuerne på Brøndby Stadion måske så småt var begyndt at drømme om den tredje Brøndby scoring, så fik de sig en mavepuster kort efter, da AGF reducerede til 1-2 efter et frispark.
Beijmo pandede bolden ind på stolpen, og den sprang efterfølgende ud til Patrick Mortensen, der prikkede den i mål.
Brøndby fik hurtigt rystet scoringen af sig, men det var som om, at reduceringen gav noget ro hos de aarhusianske gæster, der fik afvist hjemmeholdets pres.
AGF gør med den samlede sejr Silkeborg og FC Nordsjælland selskab i semifinalerne. Silkeborg ekspederede lørdag FC København ud, mens FCN slog AB fra 2. division ud.
Lyngby og 1. divisionsklubben FC Fredericia mødes senere søndag. Fredericia vandt på eget græs det første møde med 3-2.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade