Brøndby færdige: AGF sikrer billet til semifinalen

Patrick Mortensens reducering til 1-2 mod Brøndby var nok, da AGF spillede sig i pokalsemifinalen.



AGF er videre til semifinalerne i pokalturneringen efter en samlet sejr over Brøndby.

Brøndby vandt godt nok søndagens opgør på eget græs med 2-1, men det var ikke nok til at matche AGF's 2-0-sejr i Aarhus i den første af de to kvartfinaler.

Brøndby var ved pausen foran med 2-0 og øjnede sandsynligvis et samlet avancement, men det blev spoleret af AGF-topscorer Patrick Mortensen i begyndelsen af anden halvleg.

Returopgøret var præget af stor intensitet, hvor spillerne gik hårdt til den i nærkampene.

Især Mathias Kvistgaarden virkede opsat. Efter 25 minutter hoppede den lille angriber højest på et indlæg fra Daniel Wass, og via AGF's Felix Beijmo kom bolden over målstregen til 1-0.

Få minutter senere fik Kvistgaarden igen bolden i kassen, men en offside på Marko Divkovic i opspillet betød, at målet ikke fik lov til at tælle.

Kort efter førte samarbejdet mellem Divkovic og Kvistgaarden i midlertidig til stor jubel, da angriberen flugtede bolden i mål til 2-0. Dermed stod det helt lige mellem de to klubber i kvartfinaleduellen.

AGF-spillerne kom en anelse rystede ud til anden halvleg, og Frederik Tingager var tæt på at forære Brøndby endnu et mål med en tilbagelægning til målmand Bailey Peacock-Farrell.

Bolden blev opsnappet af Brøndby-profilen Nicolai Vallys, men AGF slap med skrækken.

Mens tilskuerne på Brøndby Stadion måske så småt var begyndt at drømme om den tredje Brøndby scoring, så fik de sig en mavepuster kort efter, da AGF reducerede til 1-2 efter et frispark.

Beijmo pandede bolden ind på stolpen, og den sprang efterfølgende ud til Patrick Mortensen, der prikkede den i mål.

Brøndby fik hurtigt rystet scoringen af sig, men det var som om, at reduceringen gav noget ro hos de aarhusianske gæster, der fik afvist hjemmeholdets pres.

AGF gør med den samlede sejr Silkeborg og FC Nordsjælland selskab i semifinalerne. Silkeborg ekspederede lørdag FC København ud, mens FCN slog AB fra 2. division ud.

Lyngby og 1. divisionsklubben FC Fredericia mødes senere søndag. Fredericia vandt på eget græs det første møde med 3-2.

/ritzau/






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Crystal Palace vinder Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby