AGF er videre til semifinalerne i pokalturneringen efter en samlet sejr over Brøndby.
Brøndby vandt godt nok søndagens opgør på eget græs med 2-1, men det var ikke nok til at matche AGF's 2-0-sejr i Aarhus i den første af de to kvartfinaler.
Brøndby var ved pausen foran med 2-0 og øjnede sandsynligvis et samlet avancement, men det blev spoleret af AGF-topscorer Patrick Mortensen i begyndelsen af anden halvleg.
Returopgøret var præget af stor intensitet, hvor spillerne gik hårdt til den i nærkampene.
Især Mathias Kvistgaarden virkede opsat. Efter 25 minutter hoppede den lille angriber højest på et indlæg fra Daniel Wass, og via AGF's Felix Beijmo kom bolden over målstregen til 1-0.
Få minutter senere fik Kvistgaarden igen bolden i kassen, men en offside på Marko Divkovic i opspillet betød, at målet ikke fik lov til at tælle.
Kort efter førte samarbejdet mellem Divkovic og Kvistgaarden i midlertidig til stor jubel, da angriberen flugtede bolden i mål til 2-0. Dermed stod det helt lige mellem de to klubber i kvartfinaleduellen.
AGF-spillerne kom en anelse rystede ud til anden halvleg, og Frederik Tingager var tæt på at forære Brøndby endnu et mål med en tilbagelægning til målmand Bailey Peacock-Farrell.
Bolden blev opsnappet af Brøndby-profilen Nicolai Vallys, men AGF slap med skrækken.
Mens tilskuerne på Brøndby Stadion måske så småt var begyndt at drømme om den tredje Brøndby scoring, så fik de sig en mavepuster kort efter, da AGF reducerede til 1-2 efter et frispark.
Beijmo pandede bolden ind på stolpen, og den sprang efterfølgende ud til Patrick Mortensen, der prikkede den i mål.
Brøndby fik hurtigt rystet scoringen af sig, men det var som om, at reduceringen gav noget ro hos de aarhusianske gæster, der fik afvist hjemmeholdets pres.
AGF gør med den samlede sejr Silkeborg og FC Nordsjælland selskab i semifinalerne. Silkeborg ekspederede lørdag FC København ud, mens FCN slog AB fra 2. division ud.
Lyngby og 1. divisionsklubben FC Fredericia mødes senere søndag. Fredericia vandt på eget græs det første møde med 3-2.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE