Hans Jørgen Haysen havde et lyseblåt halstørklæde viklet om hovedet, et guldfarvet om halsen og en guldtrøje bundet som en lille kappe. I hånden bar han en Bottega Gold-champagneflaske.
Det var en på alle måder feststemt sportschef, der med hæs stemme mødte presse efter pokalfinalen. Han lignede en mand, der var klar til fest, men hvad med spillerne? De skal spille en vigtig kamp for overlevelse i Superligaen mod OB om få dage.
– Det er sgu derfor, jeg har festet mig ud, for det er det, de får: De får en sportschef, der er festet ud, og som de kan grine lidt ad, og de kan hygge sig lidt med, sagde Haysen.
– Selvfølgelig skal de have en øl eller to, og selvfølgelig skal de have et glas champagne, og selvfølgelig skal de op til banketten og hyldes af de taler, som de skal have. Men de ved også godt alle sammen, så klog, loyal og standhaftig som vores trup er, at om 72 timer skal vi spille en drabelig kamp igen.
– Meeen dig og mig kender også det her game. Vi skal eddermame også huske at nyde det, når vi vinder så stor en titel, så det kommer vi også til.
SønderjyskE træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Den kvalifikation stiftede klubben også bekendtskab med efter sølvsæsonen for fire år siden, og det forhåndskendskab gør en stor forskel, mener Hans Jørgen Haysen.
Læs også:Sønderjyske-chef om pokalsejr: Det er eddermame flot.
– Ligesom sølvsæsonen gav os nogle step på, gav os nogle spillere af en anden kaliber og en træner, som er meget mere profileret end nogensinde, så kommer den her titel selvfølgelig også til at gøre noget. Nu står vi også til europæiske kampe igen, så det giver også genlyd ude i Europa. Den her gang kigger de ikke på vores logo med to løver og tænker: “Er det bare en copycat af FCK, eller hvad er det for noget?” Nu ved de godt, hvad det er, sagde han.
Er truppen klar til Europa?
– Nej, det er den da ikke lige nu. Men jeg må så også sige, hvis du kigger på, hvordan vi har spillet vores Superliga-kampe på det seneste, har vi brugt rigtig mange folk, også i start-11. Vi har også nogle unge folk, som er på vej ind, så det kan også give dem et boost. Om vi så skal give en eller to flere chancen i vores trup, det kan da godt være. Men lige nu ved du også, at der er en stor snak om økonomi rundt omkring, så det bliver det selvfølgelig også i det her tilfælde.
Hvad mangler truppen?
– Den mangler en eller to kvalitetsspiller mere. Jeg synes, vi har rigtig mange om buddet. Hvis du ser over den seneste måned, hvad vi har præsteret, hvor vi har haft kniven for struben hele vejen igennem og er underdogs i dag, så vil jeg sige, vi har en rigtig god start og en rigtig god bund til at gå ind i Europa. Men man skal bruge flere spillere, hvis vi skal i gruppespillet.
Jagten på kvalitetsspillere er allerede begyndt.
Læs også:AaB-direktør tager skarp afstand: Fanopførsel skal evalueres
– Som sportschef er man et skridt eller to foran i forhold til de scenarier, vi kan ryge ud i. Så selvfølgelig har vi holdt nogle ting hen og snakket med nogle, som kan være muligheder. Men den her i dag og så Superligaen, det bliver afgørende for, hvornår vi eksekverer noget, sagde Haysen.
Hvordan bliver det at spille i Europa igen?
– Uden at jeg skal lyde arrogant: Når man har prøvet det én gang, så tænker man faktisk: “Nu tror jeg, vi kan nyde det lidt mere.” Novicen, som røg ud i Europa dengang, mig selv og vores klub; der har vi en anden ballast nu og ved nogle andre ting om, hvad vi skal gå ind til.
– Men det der (Europa, red.) er cremen, og det er blomsterne oven på hovedet eller den, jeg ryger rundt med her (halstørklædet, red.).
Men først venter hverdagen igen allerede på lørdag, hvor OB som nævnt gæster Haderslev.
Læs også:Ærlig og skuffet AaB-profil: Fortjent SønderjyskE vinder
Læs også:Sønderjyske-talent: En drøm, der går i opfyldelse
Læs også:Video: Pokalfinalen midlertidig afbrudt
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
