Hans Jørgen Haysen havde et lyseblåt halstørklæde viklet om hovedet, et guldfarvet om halsen og en guldtrøje bundet som en lille kappe. I hånden bar han en Bottega Gold-champagneflaske.
Det var en på alle måder feststemt sportschef, der med hæs stemme mødte presse efter pokalfinalen. Han lignede en mand, der var klar til fest, men hvad med spillerne? De skal spille en vigtig kamp for overlevelse i Superligaen mod OB om få dage.
– Det er sgu derfor, jeg har festet mig ud, for det er det, de får: De får en sportschef, der er festet ud, og som de kan grine lidt ad, og de kan hygge sig lidt med, sagde Haysen.
– Selvfølgelig skal de have en øl eller to, og selvfølgelig skal de have et glas champagne, og selvfølgelig skal de op til banketten og hyldes af de taler, som de skal have. Men de ved også godt alle sammen, så klog, loyal og standhaftig som vores trup er, at om 72 timer skal vi spille en drabelig kamp igen.
– Meeen dig og mig kender også det her game. Vi skal eddermame også huske at nyde det, når vi vinder så stor en titel, så det kommer vi også til.
SønderjyskE træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Den kvalifikation stiftede klubben også bekendtskab med efter sølvsæsonen for fire år siden, og det forhåndskendskab gør en stor forskel, mener Hans Jørgen Haysen.
Læs også:Sønderjyske-chef om pokalsejr: Det er eddermame flot.
– Ligesom sølvsæsonen gav os nogle step på, gav os nogle spillere af en anden kaliber og en træner, som er meget mere profileret end nogensinde, så kommer den her titel selvfølgelig også til at gøre noget. Nu står vi også til europæiske kampe igen, så det giver også genlyd ude i Europa. Den her gang kigger de ikke på vores logo med to løver og tænker: “Er det bare en copycat af FCK, eller hvad er det for noget?” Nu ved de godt, hvad det er, sagde han.
Er truppen klar til Europa?
– Nej, det er den da ikke lige nu. Men jeg må så også sige, hvis du kigger på, hvordan vi har spillet vores Superliga-kampe på det seneste, har vi brugt rigtig mange folk, også i start-11. Vi har også nogle unge folk, som er på vej ind, så det kan også give dem et boost. Om vi så skal give en eller to flere chancen i vores trup, det kan da godt være. Men lige nu ved du også, at der er en stor snak om økonomi rundt omkring, så det bliver det selvfølgelig også i det her tilfælde.
Hvad mangler truppen?
– Den mangler en eller to kvalitetsspiller mere. Jeg synes, vi har rigtig mange om buddet. Hvis du ser over den seneste måned, hvad vi har præsteret, hvor vi har haft kniven for struben hele vejen igennem og er underdogs i dag, så vil jeg sige, vi har en rigtig god start og en rigtig god bund til at gå ind i Europa. Men man skal bruge flere spillere, hvis vi skal i gruppespillet.
Jagten på kvalitetsspillere er allerede begyndt.
Læs også:AaB-direktør tager skarp afstand: Fanopførsel skal evalueres
– Som sportschef er man et skridt eller to foran i forhold til de scenarier, vi kan ryge ud i. Så selvfølgelig har vi holdt nogle ting hen og snakket med nogle, som kan være muligheder. Men den her i dag og så Superligaen, det bliver afgørende for, hvornår vi eksekverer noget, sagde Haysen.
Hvordan bliver det at spille i Europa igen?
– Uden at jeg skal lyde arrogant: Når man har prøvet det én gang, så tænker man faktisk: “Nu tror jeg, vi kan nyde det lidt mere.” Novicen, som røg ud i Europa dengang, mig selv og vores klub; der har vi en anden ballast nu og ved nogle andre ting om, hvad vi skal gå ind til.
– Men det der (Europa, red.) er cremen, og det er blomsterne oven på hovedet eller den, jeg ryger rundt med her (halstørklædet, red.).
Men først venter hverdagen igen allerede på lørdag, hvor OB som nævnt gæster Haderslev.
Læs også:Ærlig og skuffet AaB-profil: Fortjent SønderjyskE vinder
Læs også:Sønderjyske-talent: En drøm, der går i opfyldelse
Læs også:Video: Pokalfinalen midlertidig afbrudt
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
‘Schmedes er under pres’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Victor Froholdt bliver matchvinder
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Sune Smith-Nielsen færdig
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Formand freder Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
