Han har trænet med i Sønderjyske de sidste par uger, og det har han gjort så godt, at det nu er blevet til en permanent kontrakt i Haderslev-klubben for Jeppe Simonsen.
Den 28-årige landsholdsspiller fra Haiti har tidligere spillet i Sønderjyske, så parterne kender hinanden indgående. Han har 130 kmape i Sønderjyske-trøjen fra tidligere.
Jeppe Simonsen har fået en aftale, der løber for resten af 2024.
– Vi tog imod Jeppe Simonsen med åbne arme, da han spurgte, om han måtte komme hjem og træne med i Sønderjyske Fodbold. Det gav både ham og os en god mulighed for at se hinanden an, og vi er tilfredse med det, vi har set, og han er med sin fortid i klubben gledet ind i omgivelserne fra dag ét.
– Med tilgangen af Jeppe Simonsen garderer vi os i forsvaret med en spiller, der kan spille på begge backs, og vi har en stor tro på, at vi kan få ham tilbage på det niveau, der gav ham nogle spændende udenlandsophold og A-landskampe for Haiti. Vi glæder os til at se ham tilbage i den lyseblå trøje, siger sportschef Casper Daather til klubbens hjemmeside.
Backen glæder sig over at være tilbage.
– Jeg er meget glad for at være tilbage i Sønderjyske Fodbold. Det er dejligt at være tilbage i vante omgivelser, og forhåbentligt kan jeg være med til at hjælpe holdet. Vi har en rigtig fin trup med et stort potentiale, og jeg tror, at vi sammen kan få os en rigtig god sæson i 3F Superligaen.
– For mig handler det om at komme tilbage på sporet efter et ophold i Portugal, der var spændende og lærerigt, men jeg spillede desværre ikke så meget i sidste sæson. Nu kan jeg forhåbentligt komme godt i gang i Sønderjyske Fodbold i løbet af efteråret, og så må vi se, hvad der sker derfra. Lige nu er jeg bare glad for at være tilbage i den lyseblå trøje, og jeg glæder mig til at møde fansene igen på Sydbank Park, siger Jeppe Simonsen.
Sønderjyske har indledt Superligaen med fire point i seks kampe – oprykkerne ligger tredjesidst i rækken.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER