Sønderjyske havde en svingende sæson i Superligaen i sidste sæson, og der har i sommerpausen været gang i svingdøren.
Sportschef Hans Jørgen Haysen har blandt andre hentet målmand Lawrence Thomas, venstre back Marc Dal Hende og en amerikansk angriber i form af Haji Wright til Haderslev.
Til gengæld har klubben sagt farvel til midtbanespillerne Eggert Jonsson og Christian Greko Jakobsen.
Hans Jørgen Haysen er med under en måned tilbage af transfervinduet tilfreds med truppen, men han vil ikke udelukke, at bredden kan forstærkes.
– Økonomisk er truppen, hvor den skal være. Da vi hentede Marc Dal Hende, skulle vi jo spørge nogle gode venner af huset.
– Hvis vi skal have noget mere, skal vi have hjælp udefra, og ellers skal vi tjene penge ved at sælge en spiller eller lave noget sjovt i vores europæiske kampe, siger Hans Jørgen Haysen.
– Jeg kan godt se én eller to mere til vores bredde, men vi har også en masse unge, vi gerne vil bringe i spil. Vi kan godt bruge et par stykker mere, men lige her og nu er det lukket land, siger sportschefen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm er ligesom sportschefen tilfreds med truppen, men erkender også, at truppens bredde kan være sårbar.
– Jeg har sagt, vi kan blive sæsonens overraskelse. Hvis vi kan stille med den her startopstilling hver gang, så kan vi holde sammen på det.
– Men hvis vi bliver ramt, som vi gjorde i de sidste 18 måneder, så er vi sårbare i bredden på truppen, siger Glen Riddersholm og tilføjer:
– Jeg tror vi alle sammen i klubben gerne vil putte på, men vi har også erkendt, at vores budget er, hvor det er. Når det er sagt, er det selvfølgelig også vigtigt, at vi bygger på.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
