Sønderjyske-lejr åben for tilgange trods stramt budget

Sønderjyske vil fortsat kigge efter tilgange til truppens bredde efter sejren i premieren mod FC Midtjylland.



Sønderjyske havde en svingende sæson i Superligaen i sidste sæson, og der har i sommerpausen været gang i svingdøren.

Sportschef Hans Jørgen Haysen har blandt andre hentet målmand Lawrence Thomas, venstre back Marc Dal Hende og en amerikansk angriber i form af Haji Wright til Haderslev.

Til gengæld har klubben sagt farvel til midtbanespillerne Eggert Jonsson og Christian Greko Jakobsen.

Hans Jørgen Haysen er med under en måned tilbage af transfervinduet tilfreds med truppen, men han vil ikke udelukke, at bredden kan forstærkes.

– Økonomisk er truppen, hvor den skal være. Da vi hentede Marc Dal Hende, skulle vi jo spørge nogle gode venner af huset.

– Hvis vi skal have noget mere, skal vi have hjælp udefra, og ellers skal vi tjene penge ved at sælge en spiller eller lave noget sjovt i vores europæiske kampe, siger Hans Jørgen Haysen.

– Jeg kan godt se én eller to mere til vores bredde, men vi har også en masse unge, vi gerne vil bringe i spil. Vi kan godt bruge et par stykker mere, men lige her og nu er det lukket land, siger sportschefen.

Sønderjyske-træner Glen Riddersholm er ligesom sportschefen tilfreds med truppen, men erkender også, at truppens bredde kan være sårbar.

– Jeg har sagt, vi kan blive sæsonens overraskelse. Hvis vi kan stille med den her startopstilling hver gang, så kan vi holde sammen på det.

– Men hvis vi bliver ramt, som vi gjorde i de sidste 18 måneder, så er vi sårbare i bredden på truppen, siger Glen Riddersholm og tilføjer:

– Jeg tror vi alle sammen i klubben gerne vil putte på, men vi har også erkendt, at vores budget er, hvor det er. Når det er sagt, er det selvfølgelig også vigtigt, at vi bygger på.

/ritzau/





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Han er VM’s bedste spiller