Sønderjyske-lejr åben for tilgange trods stramt budget

Sønderjyske vil fortsat kigge efter tilgange til truppens bredde efter sejren i premieren mod FC Midtjylland.



Sønderjyske havde en svingende sæson i Superligaen i sidste sæson, og der har i sommerpausen været gang i svingdøren.

Sportschef Hans Jørgen Haysen har blandt andre hentet målmand Lawrence Thomas, venstre back Marc Dal Hende og en amerikansk angriber i form af Haji Wright til Haderslev.

Til gengæld har klubben sagt farvel til midtbanespillerne Eggert Jonsson og Christian Greko Jakobsen.

Hans Jørgen Haysen er med under en måned tilbage af transfervinduet tilfreds med truppen, men han vil ikke udelukke, at bredden kan forstærkes.

– Økonomisk er truppen, hvor den skal være. Da vi hentede Marc Dal Hende, skulle vi jo spørge nogle gode venner af huset.

– Hvis vi skal have noget mere, skal vi have hjælp udefra, og ellers skal vi tjene penge ved at sælge en spiller eller lave noget sjovt i vores europæiske kampe, siger Hans Jørgen Haysen.

– Jeg kan godt se én eller to mere til vores bredde, men vi har også en masse unge, vi gerne vil bringe i spil. Vi kan godt bruge et par stykker mere, men lige her og nu er det lukket land, siger sportschefen.

Sønderjyske-træner Glen Riddersholm er ligesom sportschefen tilfreds med truppen, men erkender også, at truppens bredde kan være sårbar.

– Jeg har sagt, vi kan blive sæsonens overraskelse. Hvis vi kan stille med den her startopstilling hver gang, så kan vi holde sammen på det.

– Men hvis vi bliver ramt, som vi gjorde i de sidste 18 måneder, så er vi sårbare i bredden på truppen, siger Glen Riddersholm og tilføjer:

– Jeg tror vi alle sammen i klubben gerne vil putte på, men vi har også erkendt, at vores budget er, hvor det er. Når det er sagt, er det selvfølgelig også vigtigt, at vi bygger på.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Det er ringe ad helvede til’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Disse to er færdige i Brøndby

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK