Sønderjyske havde en svingende sæson i Superligaen i sidste sæson, og der har i sommerpausen været gang i svingdøren.
Sportschef Hans Jørgen Haysen har blandt andre hentet målmand Lawrence Thomas, venstre back Marc Dal Hende og en amerikansk angriber i form af Haji Wright til Haderslev.
Til gengæld har klubben sagt farvel til midtbanespillerne Eggert Jonsson og Christian Greko Jakobsen.
Hans Jørgen Haysen er med under en måned tilbage af transfervinduet tilfreds med truppen, men han vil ikke udelukke, at bredden kan forstærkes.
– Økonomisk er truppen, hvor den skal være. Da vi hentede Marc Dal Hende, skulle vi jo spørge nogle gode venner af huset.
– Hvis vi skal have noget mere, skal vi have hjælp udefra, og ellers skal vi tjene penge ved at sælge en spiller eller lave noget sjovt i vores europæiske kampe, siger Hans Jørgen Haysen.
– Jeg kan godt se én eller to mere til vores bredde, men vi har også en masse unge, vi gerne vil bringe i spil. Vi kan godt bruge et par stykker mere, men lige her og nu er det lukket land, siger sportschefen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm er ligesom sportschefen tilfreds med truppen, men erkender også, at truppens bredde kan være sårbar.
– Jeg har sagt, vi kan blive sæsonens overraskelse. Hvis vi kan stille med den her startopstilling hver gang, så kan vi holde sammen på det.
– Men hvis vi bliver ramt, som vi gjorde i de sidste 18 måneder, så er vi sårbare i bredden på truppen, siger Glen Riddersholm og tilføjer:
– Jeg tror vi alle sammen i klubben gerne vil putte på, men vi har også erkendt, at vores budget er, hvor det er. Når det er sagt, er det selvfølgelig også vigtigt, at vi bygger på.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
