SønderjyskE skal finde 20 millioner

Superliga-klubben SønderjyskE forsøger at finde 20 millioner kroner til en ny tribune på Haderslev stadion.



I Horsens, Herning, Farum og Esbjerg har de lokale Superliga-hold i det seneste årti fået enten spritnye eller kraftigt moderniserede fodboldarenaer, der i stort omfang har været betalt af de kommuner og byer, klubberne ligger i.

Også i adskillige andre Superliga-klubber har man fået kommunal opbakning i form af ombygninger og udbygninger af det lokale, kommunalt ejede fodboldstadion, så Superliga-klubberne fik gode faciliteter til tilskuere og sponsorer og dermed muligheden for at få en bedre stemning og flere kroner op ad lommerne per hjemmekamp.

I Haderslev ville SønderjyskE også gerne have en forbedring af det lokale fodboldstadion, og klubben troede egentlig, at den havde fået tilsagn i form af et løfte om penge til ombygning for et par år siden. Det mener kommunalpolitikerne nu ikke, så nu arbejder SønderjyskE og Haderslevs borgmester Jens Christian Gjesing på at samle 20 millioner kroner sammen fra regionens erhvervsliv, så SønderjyskE kan få en ny, attraktiv tribune på Haderslev.

– Det nytter ikke at hænge nogen ud. Vi konstaterer, at vi selv skal finansiere en tribune. Vi arbejder på højtryk for at finde midler til den tribune, der skal bygges, siger SønderjyskE’s formand Claus Guldager til tipsbladet.dk.

– Vi vil selvfølgelig opfylde de krav, der er til stadion i Superligaen. Vi kritiserer det ikke, det er ikke noget, vi vil græde snot over, siger Claus Guldager.

Ishockey-holdet i SønderjyskE har netop fået en ishockey-arena i Vojens til 114 millioner kroner, som kommunen har finansieret.

Men Haderslev kommune skal spare 99 millioner kroner i 2011 og 163 millioner kroner i 2012, og derfor vurderer byens borgmester Jens Christian Gjesing, at det ikke er forsvarligt at bruge skatteydernes penge på en ny tribune på fodboldstadion.

– Haderslev kommune har brugt et trecifret millionbeløb på organisationen SønderjyskE i de seneste år. Om det er ishockey, håndbold eller fodbold er et fedt, det er samme organisation. Som kommune føler vi et medansvar for at give rammer, der kan være med til at brande området og give store oplevelser til borgerne. Men ligesom samtlige kommuner er vi underlagt meget hårde krav fra regeringen. Med en så kraftig investering i fodboldstadion skulle vi spare endnu mere på de ældres rengøring og på børneområdet og skoler. Vi har allerede sparet helt i bund der, siger Jens Christian Gjesing til tipsbladet.dk.

– Jeg ved godt, at fodboldfansene synes, at vi har brugt meget på ishockey. De leverer også på absolut topplan. SønderjyskE kommer til at skaffe midler ad anden vej. Jeg kan ikke se, hvordan kommunen skal kunne betale noget de næste år, siger Gjesing.

Ifølge Jens Christian Gjesing og Claus Guldager vil en ny tribune på Haderslev stadion koste omtrent 20 millioner kroner.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Supercomputer: De vinder VM

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika