SønderjyskE skal finde 20 millioner

Superliga-klubben SønderjyskE forsøger at finde 20 millioner kroner til en ny tribune på Haderslev stadion.



I Horsens, Herning, Farum og Esbjerg har de lokale Superliga-hold i det seneste årti fået enten spritnye eller kraftigt moderniserede fodboldarenaer, der i stort omfang har været betalt af de kommuner og byer, klubberne ligger i.

Også i adskillige andre Superliga-klubber har man fået kommunal opbakning i form af ombygninger og udbygninger af det lokale, kommunalt ejede fodboldstadion, så Superliga-klubberne fik gode faciliteter til tilskuere og sponsorer og dermed muligheden for at få en bedre stemning og flere kroner op ad lommerne per hjemmekamp.

I Haderslev ville SønderjyskE også gerne have en forbedring af det lokale fodboldstadion, og klubben troede egentlig, at den havde fået tilsagn i form af et løfte om penge til ombygning for et par år siden. Det mener kommunalpolitikerne nu ikke, så nu arbejder SønderjyskE og Haderslevs borgmester Jens Christian Gjesing på at samle 20 millioner kroner sammen fra regionens erhvervsliv, så SønderjyskE kan få en ny, attraktiv tribune på Haderslev.

– Det nytter ikke at hænge nogen ud. Vi konstaterer, at vi selv skal finansiere en tribune. Vi arbejder på højtryk for at finde midler til den tribune, der skal bygges, siger SønderjyskE’s formand Claus Guldager til tipsbladet.dk.

– Vi vil selvfølgelig opfylde de krav, der er til stadion i Superligaen. Vi kritiserer det ikke, det er ikke noget, vi vil græde snot over, siger Claus Guldager.

Ishockey-holdet i SønderjyskE har netop fået en ishockey-arena i Vojens til 114 millioner kroner, som kommunen har finansieret.

Men Haderslev kommune skal spare 99 millioner kroner i 2011 og 163 millioner kroner i 2012, og derfor vurderer byens borgmester Jens Christian Gjesing, at det ikke er forsvarligt at bruge skatteydernes penge på en ny tribune på fodboldstadion.

– Haderslev kommune har brugt et trecifret millionbeløb på organisationen SønderjyskE i de seneste år. Om det er ishockey, håndbold eller fodbold er et fedt, det er samme organisation. Som kommune føler vi et medansvar for at give rammer, der kan være med til at brande området og give store oplevelser til borgerne. Men ligesom samtlige kommuner er vi underlagt meget hårde krav fra regeringen. Med en så kraftig investering i fodboldstadion skulle vi spare endnu mere på de ældres rengøring og på børneområdet og skoler. Vi har allerede sparet helt i bund der, siger Jens Christian Gjesing til tipsbladet.dk.

– Jeg ved godt, at fodboldfansene synes, at vi har brugt meget på ishockey. De leverer også på absolut topplan. SønderjyskE kommer til at skaffe midler ad anden vej. Jeg kan ikke se, hvordan kommunen skal kunne betale noget de næste år, siger Gjesing.

Ifølge Jens Christian Gjesing og Claus Guldager vil en ny tribune på Haderslev stadion koste omtrent 20 millioner kroner.





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Donald Trump bekræfter

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit