Sønderjyske tog mandag aften sæsonens første sejr, da holdet efter en jævn præstation vandt med 1-0 over Vejle i anden runde af Superligaen.
Det var ellers ikke meget, at hjemmeholdet formåede at skabe gennem kampen, hvor Vejle med lidt mere skarphed sagtens kunne have scoret.
Vejle kom, især i starten af kampen, til nogle gyldne muligheder og dominerede i første halvleg, hvor Sønderjyske slet ikke formåede at få gang i spillet.
Efter pausen dalede kvaliteten fra begge sider, og det lignede længe en nulløsning, inden Sønderjyske løb med det hele til sidst.
Med sejren har Sønderjyske fire point efter to runder, mens Vejle som ligaens eneste hold endnu ikke har fået point.
Vejle kom inden for de første 90 sekunder til to store chancer, hvor Sønderjyske var heldige med ikke at komme bagud.
Hjemmeholdet kom bedre med, men det var Vejle, som kom til chancerne, og efter knap 20 minutter hamrede Vejles midtbanespiller Saeid Ezatolahi bolden på overliggeren fra distancen.
Sønderjyske havde svært ved at skabe det store i åbent spil og kom kun et par gange tæt på efter dødbolde.
Efter pausen dalede kvaliteten i spillet, og begge hold havde svært ved at spille sig frem til de store muligheder.
Det var i det hele taget en rodet affære med fejlafleveringer fra begge sider, og at bolden flere gange undervejs i kampen blev sparket helt ud af stadion, var meget sigende for opgørets kvalitet.
Ti minutter før tid fik hjemmeholdet dog afgjort kampen, da midtbanespilleren Victor Mpindi bankede bolden i nettet efter et indlæg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
USA – Bosnien-Hercegovina
OPTAKT
