SønderjyskE snupper sejren: VB stadig uden point

Sønderjyske sprudlede på ingen måde, men tog på en sen scoring en 1-0-sejr over Vejle i Superligaen.



Sønderjyske tog mandag aften sæsonens første sejr, da holdet efter en jævn præstation vandt med 1-0 over Vejle i anden runde af Superligaen.

Det var ellers ikke meget, at hjemmeholdet formåede at skabe gennem kampen, hvor Vejle med lidt mere skarphed sagtens kunne have scoret.

Vejle kom, især i starten af kampen, til nogle gyldne muligheder og dominerede i første halvleg, hvor Sønderjyske slet ikke formåede at få gang i spillet.

Efter pausen dalede kvaliteten fra begge sider, og det lignede længe en nulløsning, inden Sønderjyske løb med det hele til sidst.

Med sejren har Sønderjyske fire point efter to runder, mens Vejle som ligaens eneste hold endnu ikke har fået point.

Vejle kom inden for de første 90 sekunder til to store chancer, hvor Sønderjyske var heldige med ikke at komme bagud.

Hjemmeholdet kom bedre med, men det var Vejle, som kom til chancerne, og efter knap 20 minutter hamrede Vejles midtbanespiller Saeid Ezatolahi bolden på overliggeren fra distancen.

Sønderjyske havde svært ved at skabe det store i åbent spil og kom kun et par gange tæt på efter dødbolde.

Efter pausen dalede kvaliteten i spillet, og begge hold havde svært ved at spille sig frem til de store muligheder.

Det var i det hele taget en rodet affære med fejlafleveringer fra begge sider, og at bolden flere gange undervejs i kampen blev sparket helt ud af stadion, var meget sigende for opgørets kvalitet.

Ti minutter før tid fik hjemmeholdet dog afgjort kampen, da midtbanespilleren Victor Mpindi bankede bolden i nettet efter et indlæg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Overvejer AGF-forlængelse

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp