SønderjyskE snupper sejren: VB stadig uden point

Sønderjyske sprudlede på ingen måde, men tog på en sen scoring en 1-0-sejr over Vejle i Superligaen.



Sønderjyske tog mandag aften sæsonens første sejr, da holdet efter en jævn præstation vandt med 1-0 over Vejle i anden runde af Superligaen.

Det var ellers ikke meget, at hjemmeholdet formåede at skabe gennem kampen, hvor Vejle med lidt mere skarphed sagtens kunne have scoret.

Vejle kom, især i starten af kampen, til nogle gyldne muligheder og dominerede i første halvleg, hvor Sønderjyske slet ikke formåede at få gang i spillet.

Efter pausen dalede kvaliteten fra begge sider, og det lignede længe en nulløsning, inden Sønderjyske løb med det hele til sidst.

Med sejren har Sønderjyske fire point efter to runder, mens Vejle som ligaens eneste hold endnu ikke har fået point.

Vejle kom inden for de første 90 sekunder til to store chancer, hvor Sønderjyske var heldige med ikke at komme bagud.

Hjemmeholdet kom bedre med, men det var Vejle, som kom til chancerne, og efter knap 20 minutter hamrede Vejles midtbanespiller Saeid Ezatolahi bolden på overliggeren fra distancen.

Sønderjyske havde svært ved at skabe det store i åbent spil og kom kun et par gange tæt på efter dødbolde.

Efter pausen dalede kvaliteten i spillet, og begge hold havde svært ved at spille sig frem til de store muligheder.

Det var i det hele taget en rodet affære med fejlafleveringer fra begge sider, og at bolden flere gange undervejs i kampen blev sparket helt ud af stadion, var meget sigende for opgørets kvalitet.

Ti minutter før tid fik hjemmeholdet dog afgjort kampen, da midtbanespilleren Victor Mpindi bankede bolden i nettet efter et indlæg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning