SønderjyskE snupper sejren: VB stadig uden point

Sønderjyske sprudlede på ingen måde, men tog på en sen scoring en 1-0-sejr over Vejle i Superligaen.



Sønderjyske tog mandag aften sæsonens første sejr, da holdet efter en jævn præstation vandt med 1-0 over Vejle i anden runde af Superligaen.

Det var ellers ikke meget, at hjemmeholdet formåede at skabe gennem kampen, hvor Vejle med lidt mere skarphed sagtens kunne have scoret.

Vejle kom, især i starten af kampen, til nogle gyldne muligheder og dominerede i første halvleg, hvor Sønderjyske slet ikke formåede at få gang i spillet.

Efter pausen dalede kvaliteten fra begge sider, og det lignede længe en nulløsning, inden Sønderjyske løb med det hele til sidst.

Med sejren har Sønderjyske fire point efter to runder, mens Vejle som ligaens eneste hold endnu ikke har fået point.

Vejle kom inden for de første 90 sekunder til to store chancer, hvor Sønderjyske var heldige med ikke at komme bagud.

Hjemmeholdet kom bedre med, men det var Vejle, som kom til chancerne, og efter knap 20 minutter hamrede Vejles midtbanespiller Saeid Ezatolahi bolden på overliggeren fra distancen.

Sønderjyske havde svært ved at skabe det store i åbent spil og kom kun et par gange tæt på efter dødbolde.

Efter pausen dalede kvaliteten i spillet, og begge hold havde svært ved at spille sig frem til de store muligheder.

Det var i det hele taget en rodet affære med fejlafleveringer fra begge sider, og at bolden flere gange undervejs i kampen blev sparket helt ud af stadion, var meget sigende for opgørets kvalitet.

Ti minutter før tid fik hjemmeholdet dog afgjort kampen, da midtbanespilleren Victor Mpindi bankede bolden i nettet efter et indlæg.

/ritzau/





TransferLIVE: Han kommer ikke til FCM




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Skotland – Brasilien

Dansk træner reagerer på VM-nederlag

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny bejler til dansk guldfugl

Lufter vild Ronaldo-teori

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Marokko – Haiti

Chokskifte på vej?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham