SønderjyskE snupper sejren: VB stadig uden point

Sønderjyske sprudlede på ingen måde, men tog på en sen scoring en 1-0-sejr over Vejle i Superligaen.



Sønderjyske tog mandag aften sæsonens første sejr, da holdet efter en jævn præstation vandt med 1-0 over Vejle i anden runde af Superligaen.

Det var ellers ikke meget, at hjemmeholdet formåede at skabe gennem kampen, hvor Vejle med lidt mere skarphed sagtens kunne have scoret.

Vejle kom, især i starten af kampen, til nogle gyldne muligheder og dominerede i første halvleg, hvor Sønderjyske slet ikke formåede at få gang i spillet.

Efter pausen dalede kvaliteten fra begge sider, og det lignede længe en nulløsning, inden Sønderjyske løb med det hele til sidst.

Med sejren har Sønderjyske fire point efter to runder, mens Vejle som ligaens eneste hold endnu ikke har fået point.

Vejle kom inden for de første 90 sekunder til to store chancer, hvor Sønderjyske var heldige med ikke at komme bagud.

Hjemmeholdet kom bedre med, men det var Vejle, som kom til chancerne, og efter knap 20 minutter hamrede Vejles midtbanespiller Saeid Ezatolahi bolden på overliggeren fra distancen.

Sønderjyske havde svært ved at skabe det store i åbent spil og kom kun et par gange tæt på efter dødbolde.

Efter pausen dalede kvaliteten i spillet, og begge hold havde svært ved at spille sig frem til de store muligheder.

Det var i det hele taget en rodet affære med fejlafleveringer fra begge sider, og at bolden flere gange undervejs i kampen blev sparket helt ud af stadion, var meget sigende for opgørets kvalitet.

Ti minutter før tid fik hjemmeholdet dog afgjort kampen, da midtbanespilleren Victor Mpindi bankede bolden i nettet efter et indlæg.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg