SønderjyskE vil gerne beholde FCK-talent

Hvis FC København ikke finder plads til Søren Frederiksen efter sommerferien, kan SønderjyskE sagtens bruge ham, fortæller sønderjydernes sportsdirektør.



Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.

Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.

– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.

I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.

– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.

Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.





MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Sendt hjem fra FC København-træning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Vil du være multimillionær?’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen