SønderjyskE vil gerne beholde FCK-talent

Hvis FC København ikke finder plads til Søren Frederiksen efter sommerferien, kan SønderjyskE sagtens bruge ham, fortæller sønderjydernes sportsdirektør.



Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.

Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.

– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.

I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.

– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.

Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fremhæver stort Brøndby-talent

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Hugo Ekitike misser VM

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ