Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.
Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.
– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.
I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.
– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.
Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tottenhams nedtur fortsætter
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Reagerer på Brøndby-bombe
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT