SønderjyskE vil gerne beholde FCK-talent

Hvis FC København ikke finder plads til Søren Frederiksen efter sommerferien, kan SønderjyskE sagtens bruge ham, fortæller sønderjydernes sportsdirektør.



Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.

Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.

– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.

I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.

– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.

Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.





Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen




LIVE

Superliga-LIVE: Peter Sand på vej ind i dansk klub

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg

FC København-stjerne afviser storklub

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Viborg FF – AGF

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag



LIVE

TransferLIVE: Colombiansk stjerne til Barcelona?

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

FC København vil hente tidligere stjerne

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Tøfting: Glem det, AGF!

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Køb ham, FCK!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B

Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse