SønderjyskE vil gerne beholde FCK-talent

Hvis FC København ikke finder plads til Søren Frederiksen efter sommerferien, kan SønderjyskE sagtens bruge ham, fortæller sønderjydernes sportsdirektør.



Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.

Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.

– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.

I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.

– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.

Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ecuador – Tyskland

Curaçao – Elfenbenskysten

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Egypten – Iran

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber