SønderjyskE vil gerne beholde FCK-talent

Hvis FC København ikke finder plads til Søren Frederiksen efter sommerferien, kan SønderjyskE sagtens bruge ham, fortæller sønderjydernes sportsdirektør.



Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.

Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.

– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.

I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.

– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.

Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.





Jesper Sørensen i stor triumf



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil



Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!