Kantspilleren Søren Frederiksen er i dette forår på en lejeaftale i SønderjyskE, efter at Frederiksen havde haft meget svært ved at slå igennem på førsteholdet i FC København.
Søren Frederiksen fik i sidste sæson sit gennembrud for netop SønderjyskE, hvor han kom ind omkring U/21-landsholdet og drev gæk med flere erfarne Superliga-spillere med gode driblinger og aktioner. FC København lagde et par millioner for at købe Frederiksen fri af Haderslev-klubben, men hvis de danske mestre til sommer er villig til at slippe ham, vil SønderjyskE-direktør Ole Nielsen ikke have noget imod at have Søren Frederiksen på græs i Haderslev efter sommerferien.
– Aftalen med CV (Carsten V. Jensen, FCK’s sportsdirektør, Red.) er, at vi venter til sommer og kigger på sitautionen. Det ligger ovre mod FC København nu. Det kommer an på, hvad de vil, og det handler nok også om, om han performer i det her forår, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.
– Jeg vil absolut ikke have noget imod at beholde Søren Frederiksen. Jeg er glad for, at han kan bidrage i foråret. Han er en dygtig spiller og en god fyr. Han passer perfekt ind i holdet, han glider lige ind, siger Ole Nielsen.
I februar fortalte han til tipsbladet.dk, at hans skifte til FC København havde været en kalkuleret risiko. I første omgang skulle Frederiksen have skiftet til FCK 1. juli 2011, men da FC København i slutningen af sidste sommers transfervindue missede et par profilerede angrebsindkøb, hentede klubben Søren Frederiksen.
– Du kan selvfølgelig altid sige, at det var en fejl at tage afsted, og det var det måske også i forhold til, at jeg ikke fik nok spilletid. Men både jeg og FCK vidste, at vi tog en chance i sommer. Det kræver en utrolig stor tilvænningsperiode at slå til i FCK, og jeg har lært af mit halve år derovre. Nu er jeg så tilbage i SønderjyskE, og i virkeligheden er det jo egentlig bare en del af den oprindelige plan, sagde Søren Frederiksen til tipsbladet.dk i februar.
Søren Frederiksen var i sidste spillerunde syg, da SønderjyskE slog FC Midtjylland, men kantspilleren er klar til søndagens kamp i Randers.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Uruguay slider sig til uafgjort
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Belgien og Egypten deler
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE