Sørensen med tom følelse: Ikke en hemmelighed

Det var nemt at se, hvad der gik galt for Brøndby i søndagens kamp mod FCK.



Brøndby lignede en klub, der var på vej mod en sejr over ærkerivalerne fra FC København søndag eftermiddag. Holdet var foran med 2-1 med syv minutter tilbage af den ordinære spilletid.

Alligevel endte det med et nederlag på 2-3 for de blågule fra den københavnske vestegn. Det var selvfølgelig ikke noget, der gjorde noget godt for Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen. Det gjorde han klart for den fremmødte presse efter kampen.

– Det er klart, at det er en tom følelse at her uden point bagefter kampen, hvor jeg tænker, at det i princippet var vores kamp. Det er en stor skuffelse for os allesammen, fortæller Sørensen.

Endvidere er han ikke bange for at påpege, hvad der gik skævt for BIF i opgøret.

– Vi laver nogle fejl, som bliver straffet hårdt. Det gør vi jo. Det er ikke nogen hemmelighed. Det må vi lære af og blive dygtigere til at undgå en anden gang. Fejl er noget, er opstår i fodbold. Sådan er det. Lige nu ville man jo godt have gjort det anderledes, fortæller Sørensen.

Brøndby-træneren ser desuden tilbage på en kamp, hvor man undervejs havde både føringen og initiativet i store dele af kampen, og derfor mener han også, at man skal gå efter det – dog at det også skal være balanceret. Derfor mener han ikke, at de åbnede for meget op.

Men han ville gerne have byttet alt for et point. 

Samtidig bemærker han udover fejlene på banen, at FCK også lavede nogle ændringer efter kampen, som fik betydning for initiativet.

Kort før FCK's comeback kom manden bag begge mål på banen i form af Roony. Læs mere om hans kamp her.





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Kultklub jagtede Brøndby-flop



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Det ser sort ud for B.93