Solbakken med skarp replik til Seier: En amatør

Ståle Solbakken lader ikke til at være perlevenner med Parken-ejer Lars Seier.



Ståle Solbakken åbnede i et langt interview op om afskeden med FC København for et halvt år siden. Siden har Parken-medejer Lars Seier været ude med en kritik af den måde, som man kørte FCK på under Solbakkens periode som manager.

I bund og grund pegede Seier i et interview med Ekstra Bladet på, at man ikke både kan være den bedste til at sætte holdet og til at scoute og til at købe spillere og til at forhandle kontrakter.

Endvidere er blev der også peget på, at der blev leveret gode resultater med Ståle Solbakken, men at det trods alt også skete med det dobbelte i budget end alle andre i årevis. Det har fået Solbakken til tasterne, og i en replik til samme avis kommer han med sit syn på sagen.

– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti, skriver han og fortsætter:

– Vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart, lyder det fra Ståle Solbakken.

Den tidligere FCK-manager erkender dog også, at han lavede fejl i sin tid i den danske hovedstadsklub, men at han aldrig var i tvivl om, at de ville kunne rejse sig igen som klub – hvilket man også havde gjort førhen i klubbens historie. Det var klubbens ejere ikke enig i, påpeger Ståle Solbakken, som også får nævnt, at de har ‘ringe fodboldindsigt’.

Den nuværende sportslige ledelse i FC København kan muligvis se frem til en stor udskiftning i spillertruppen til sommer. Læs mere om det her. 





FC København sælger Nathan Trott




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer