• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Solbakken med skarp replik til Seier: En amatør

Foto: Getty Images

Ståle Solbakken lader ikke til at være perlevenner med Parken-ejer Lars Seier.

Af Oliver Okstrøm

Ståle Solbakken åbnede i et langt interview op om afskeden med FC København for et halvt år siden. Siden har Parken-medejer Lars Seier været ude med en kritik af den måde, som man kørte FCK på under Solbakkens periode som manager.

I bund og grund pegede Seier i et interview med Ekstra Bladet på, at man ikke både kan være den bedste til at sætte holdet og til at scoute og til at købe spillere og til at forhandle kontrakter.

Endvidere er blev der også peget på, at der blev leveret gode resultater med Ståle Solbakken, men at det trods alt også skete med det dobbelte i budget end alle andre i årevis. Det har fået Solbakken til tasterne, og i en replik til samme avis kommer han med sit syn på sagen.

- Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti, skriver han og fortsætter:

- Vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart, lyder det fra Ståle Solbakken.

Den tidligere FCK-manager erkender dog også, at han lavede fejl i sin tid i den danske hovedstadsklub, men at han aldrig var i tvivl om, at de ville kunne rejse sig igen som klub - hvilket man også havde gjort førhen i klubbens historie. Det var klubbens ejere ikke enig i, påpeger Ståle Solbakken, som også får nævnt, at de har 'ringe fodboldindsigt'.

Den nuværende sportslige ledelse i FC København kan muligvis se frem til en stor udskiftning i spillertruppen til sommer. Læs mere om det her. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020