Ståle Solbakken åbnede i et langt interview op om afskeden med FC København for et halvt år siden. Siden har Parken-medejer Lars Seier været ude med en kritik af den måde, som man kørte FCK på under Solbakkens periode som manager.
I bund og grund pegede Seier i et interview med Ekstra Bladet på, at man ikke både kan være den bedste til at sætte holdet og til at scoute og til at købe spillere og til at forhandle kontrakter.
Endvidere er blev der også peget på, at der blev leveret gode resultater med Ståle Solbakken, men at det trods alt også skete med det dobbelte i budget end alle andre i årevis. Det har fået Solbakken til tasterne, og i en replik til samme avis kommer han med sit syn på sagen.
– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti, skriver han og fortsætter:
– Vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart, lyder det fra Ståle Solbakken.
Den tidligere FCK-manager erkender dog også, at han lavede fejl i sin tid i den danske hovedstadsklub, men at han aldrig var i tvivl om, at de ville kunne rejse sig igen som klub – hvilket man også havde gjort førhen i klubbens historie. Det var klubbens ejere ikke enig i, påpeger Ståle Solbakken, som også får nævnt, at de har ‘ringe fodboldindsigt’.
Den nuværende sportslige ledelse i FC København kan muligvis se frem til en stor udskiftning i spillertruppen til sommer. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
