Spillede for ærkerivalen, nu er han ansat i FCM

Kristoffer Pallesen gør comeback i fodboldverdenen.



Når en gammel cirkushest dufter savsmuld, vil den som regel gerne tilbage i manegen.

Netop dette er muligvis tilfældet med Kristoffer Pallesen, der i dag er blevet præsenteret som ny Head of Football Insights hos FC Midtjylland.

Højrebacken indstillede sin karriere tilbage i sommeren 2023, men er nu tilbage i fodboldverdenen, efter at han har fuldført sin jurauddannelse.

Kristoffer Pallesen skal i sin rolle hjælpe med ‘ at sikre fremdrift på scouting- og rekruttering i alle afdelinger af FC Midtjylland samt det juridiske arbejde, der hører til herunder.’ Som FC Midtjylland beskriver på sin hjemmeside, hvor hovedpersonen også udtaler sig.

– Jeg havde ikke regnet med, at jeg skulle ud af advokatverden, hvor jeg var et sted, som jeg var rigtig glad for. Det er kun fordi, det er et job af den her kaliber, hvor jeg kan komme til at arbejde med det sportsretslige område af juraen, som jeg brænder for. Samtidig er jeg fascineret af at komme ind i en så fremadstormende og fremsynet fodboldorganisation, der har vokset sig så stor i Danmark, siger Kristoffer Pallesen og fortsætter:

– Jeg ser frem til at komme ind i et maskinrum, hvor det går op og ned hele tiden. Det er en sjov verden, og selvom man i ny og næ kan bande branchen langt væk, er det noget af det mest fantastiske, der findes. Jeg glæder mig helt vildt og har ro i maven omkring, at det er den rigtige mulighed for mig.

Kristoffer Pallesen nåede i sin karriere at spille 241 kampe i Superligaen for Viborg FF og AaB. Derudover blev det til 43 kampe for Hobro.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Flere problemer – FCK jagter ny keeper