Spillede for ærkerivalen, nu er han ansat i FCM

Kristoffer Pallesen gør comeback i fodboldverdenen.



Når en gammel cirkushest dufter savsmuld, vil den som regel gerne tilbage i manegen.

Netop dette er muligvis tilfældet med Kristoffer Pallesen, der i dag er blevet præsenteret som ny Head of Football Insights hos FC Midtjylland.

Højrebacken indstillede sin karriere tilbage i sommeren 2023, men er nu tilbage i fodboldverdenen, efter at han har fuldført sin jurauddannelse.

Kristoffer Pallesen skal i sin rolle hjælpe med ‘ at sikre fremdrift på scouting- og rekruttering i alle afdelinger af FC Midtjylland samt det juridiske arbejde, der hører til herunder.’ Som FC Midtjylland beskriver på sin hjemmeside, hvor hovedpersonen også udtaler sig.

– Jeg havde ikke regnet med, at jeg skulle ud af advokatverden, hvor jeg var et sted, som jeg var rigtig glad for. Det er kun fordi, det er et job af den her kaliber, hvor jeg kan komme til at arbejde med det sportsretslige område af juraen, som jeg brænder for. Samtidig er jeg fascineret af at komme ind i en så fremadstormende og fremsynet fodboldorganisation, der har vokset sig så stor i Danmark, siger Kristoffer Pallesen og fortsætter:

– Jeg ser frem til at komme ind i et maskinrum, hvor det går op og ned hele tiden. Det er en sjov verden, og selvom man i ny og næ kan bande branchen langt væk, er det noget af det mest fantastiske, der findes. Jeg glæder mig helt vildt og har ro i maven omkring, at det er den rigtige mulighed for mig.

Kristoffer Pallesen nåede i sin karriere at spille 241 kampe i Superligaen for Viborg FF og AaB. Derudover blev det til 43 kampe for Hobro.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Bayern – PSG

Afsløring: Færdig i Silkeborg

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Premier League-klub går all-in

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’