Når en gammel cirkushest dufter savsmuld, vil den som regel gerne tilbage i manegen.
Netop dette er muligvis tilfældet med Kristoffer Pallesen, der i dag er blevet præsenteret som ny Head of Football Insights hos FC Midtjylland.
Højrebacken indstillede sin karriere tilbage i sommeren 2023, men er nu tilbage i fodboldverdenen, efter at han har fuldført sin jurauddannelse.
Kristoffer Pallesen skal i sin rolle hjælpe med ‘ at sikre fremdrift på scouting- og rekruttering i alle afdelinger af FC Midtjylland samt det juridiske arbejde, der hører til herunder.’ Som FC Midtjylland beskriver på sin hjemmeside, hvor hovedpersonen også udtaler sig.
– Jeg havde ikke regnet med, at jeg skulle ud af advokatverden, hvor jeg var et sted, som jeg var rigtig glad for. Det er kun fordi, det er et job af den her kaliber, hvor jeg kan komme til at arbejde med det sportsretslige område af juraen, som jeg brænder for. Samtidig er jeg fascineret af at komme ind i en så fremadstormende og fremsynet fodboldorganisation, der har vokset sig så stor i Danmark, siger Kristoffer Pallesen og fortsætter:
– Jeg ser frem til at komme ind i et maskinrum, hvor det går op og ned hele tiden. Det er en sjov verden, og selvom man i ny og næ kan bande branchen langt væk, er det noget af det mest fantastiske, der findes. Jeg glæder mig helt vildt og har ro i maven omkring, at det er den rigtige mulighed for mig.
Kristoffer Pallesen nåede i sin karriere at spille 241 kampe i Superligaen for Viborg FF og AaB. Derudover blev det til 43 kampe for Hobro.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Cristiano Ronaldo i optur
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE