Det lykkedes FC Midtjylland at spille sig videre fra anden kvalifikationsrunde i Champions League med en sejr efter straffesparkskonkurrence ude mod cypriotiske AEK Larnaca.
Ifølge Spillerforeningen, de danske fodboldspilleres fagforening, spillede midtjyderne dog under forhold på Cypern, som ikke var i orden.
Med kampstart 18.30 viste termometeret stadig 35 grader. FCM forsøgte at få rykket kampen, men det ville hjemmeholdet ikke ifølge FCM-direktør Claus Steinlein, som er med i Spillerforeningens podcast "Spiller til Spiller".
Spillerforeningen var inde over og pressede på for en flytning af kampen til senere på aftenen – men altså uden held.
Derfor skal der laves en protokol fra international side, som fastslår, under hvilke varmeforhold en kamp må afvikles, mener Spillerforeningen.
– Vi skal jo ikke have en, der skal falde om, inden vi begynder at gøre noget, siger foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, til spillerforeningen.dk.
Han anerkender, at der er flere interessenter i spil, når tilskuerhensyn, tv-rettighedshaveres ønsker og andre aspekter også skal indgå i ligningen.
– Renset for den slags behov, så bør kampe aldrig spilles på tidspunkter, hvor det er så ulideligt varmt. Det er simpelthen ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt, fastslår Michael Sahl Hansen podcasten.
FCM kom videre, og ingen spillere faldt om i den drænende varme, men Michael Sahl Hansen er overbevist om, at det vil få konsekvenser, hvis ikke der bliver lavet en klar protokol, som ikke blot er vejledende.
– Det er kun et spørgsmål om tid, før der er én, der falder om på banen. Det tør jeg godt lægge hovedet på blokken og sige. Det er det, der kommer til at ske, mener Michael Sahl Hansen.
FCM røg senere ud af Champions League-kvalifikationen og spiller i stedet i Europa Leagues gruppespil i denne sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Arsenal er i Champions League-finalen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris