Det lykkedes FC Midtjylland at spille sig videre fra anden kvalifikationsrunde i Champions League med en sejr efter straffesparkskonkurrence ude mod cypriotiske AEK Larnaca.
Ifølge Spillerforeningen, de danske fodboldspilleres fagforening, spillede midtjyderne dog under forhold på Cypern, som ikke var i orden.
Med kampstart 18.30 viste termometeret stadig 35 grader. FCM forsøgte at få rykket kampen, men det ville hjemmeholdet ikke ifølge FCM-direktør Claus Steinlein, som er med i Spillerforeningens podcast "Spiller til Spiller".
Spillerforeningen var inde over og pressede på for en flytning af kampen til senere på aftenen – men altså uden held.
Derfor skal der laves en protokol fra international side, som fastslår, under hvilke varmeforhold en kamp må afvikles, mener Spillerforeningen.
– Vi skal jo ikke have en, der skal falde om, inden vi begynder at gøre noget, siger foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, til spillerforeningen.dk.
Han anerkender, at der er flere interessenter i spil, når tilskuerhensyn, tv-rettighedshaveres ønsker og andre aspekter også skal indgå i ligningen.
– Renset for den slags behov, så bør kampe aldrig spilles på tidspunkter, hvor det er så ulideligt varmt. Det er simpelthen ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt, fastslår Michael Sahl Hansen podcasten.
FCM kom videre, og ingen spillere faldt om i den drænende varme, men Michael Sahl Hansen er overbevist om, at det vil få konsekvenser, hvis ikke der bliver lavet en klar protokol, som ikke blot er vejledende.
– Det er kun et spørgsmål om tid, før der er én, der falder om på banen. Det tør jeg godt lægge hovedet på blokken og sige. Det er det, der kommer til at ske, mener Michael Sahl Hansen.
FCM røg senere ud af Champions League-kvalifikationen og spiller i stedet i Europa Leagues gruppespil i denne sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Køber bolig i København
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham