Det lykkedes FC Midtjylland at spille sig videre fra anden kvalifikationsrunde i Champions League med en sejr efter straffesparkskonkurrence ude mod cypriotiske AEK Larnaca.
Ifølge Spillerforeningen, de danske fodboldspilleres fagforening, spillede midtjyderne dog under forhold på Cypern, som ikke var i orden.
Med kampstart 18.30 viste termometeret stadig 35 grader. FCM forsøgte at få rykket kampen, men det ville hjemmeholdet ikke ifølge FCM-direktør Claus Steinlein, som er med i Spillerforeningens podcast "Spiller til Spiller".
Spillerforeningen var inde over og pressede på for en flytning af kampen til senere på aftenen – men altså uden held.
Derfor skal der laves en protokol fra international side, som fastslår, under hvilke varmeforhold en kamp må afvikles, mener Spillerforeningen.
– Vi skal jo ikke have en, der skal falde om, inden vi begynder at gøre noget, siger foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, til spillerforeningen.dk.
Han anerkender, at der er flere interessenter i spil, når tilskuerhensyn, tv-rettighedshaveres ønsker og andre aspekter også skal indgå i ligningen.
– Renset for den slags behov, så bør kampe aldrig spilles på tidspunkter, hvor det er så ulideligt varmt. Det er simpelthen ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt, fastslår Michael Sahl Hansen podcasten.
FCM kom videre, og ingen spillere faldt om i den drænende varme, men Michael Sahl Hansen er overbevist om, at det vil få konsekvenser, hvis ikke der bliver lavet en klar protokol, som ikke blot er vejledende.
– Det er kun et spørgsmål om tid, før der er én, der falder om på banen. Det tør jeg godt lægge hovedet på blokken og sige. Det er det, der kommer til at ske, mener Michael Sahl Hansen.
FCM røg senere ud af Champions League-kvalifikationen og spiller i stedet i Europa Leagues gruppespil i denne sæson.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW