Det lykkedes FC Midtjylland at spille sig videre fra anden kvalifikationsrunde i Champions League med en sejr efter straffesparkskonkurrence ude mod cypriotiske AEK Larnaca.
Ifølge Spillerforeningen, de danske fodboldspilleres fagforening, spillede midtjyderne dog under forhold på Cypern, som ikke var i orden.
Med kampstart 18.30 viste termometeret stadig 35 grader. FCM forsøgte at få rykket kampen, men det ville hjemmeholdet ikke ifølge FCM-direktør Claus Steinlein, som er med i Spillerforeningens podcast "Spiller til Spiller".
Spillerforeningen var inde over og pressede på for en flytning af kampen til senere på aftenen – men altså uden held.
Derfor skal der laves en protokol fra international side, som fastslår, under hvilke varmeforhold en kamp må afvikles, mener Spillerforeningen.
– Vi skal jo ikke have en, der skal falde om, inden vi begynder at gøre noget, siger foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, til spillerforeningen.dk.
Han anerkender, at der er flere interessenter i spil, når tilskuerhensyn, tv-rettighedshaveres ønsker og andre aspekter også skal indgå i ligningen.
– Renset for den slags behov, så bør kampe aldrig spilles på tidspunkter, hvor det er så ulideligt varmt. Det er simpelthen ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt, fastslår Michael Sahl Hansen podcasten.
FCM kom videre, og ingen spillere faldt om i den drænende varme, men Michael Sahl Hansen er overbevist om, at det vil få konsekvenser, hvis ikke der bliver lavet en klar protokol, som ikke blot er vejledende.
– Det er kun et spørgsmål om tid, før der er én, der falder om på banen. Det tør jeg godt lægge hovedet på blokken og sige. Det er det, der kommer til at ske, mener Michael Sahl Hansen.
FCM røg senere ud af Champions League-kvalifikationen og spiller i stedet i Europa Leagues gruppespil i denne sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Har budt en milliard
Voldsom kritik af FIFAs planer
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
EKSKLUSIVT