Kræver regler for kamptidspunkter i varme

FCM's kamp på Cypern mod Larnaca har affødt øget pres for protokoller omkring spilletidspunkter i varme lande.



Det lykkedes FC Midtjylland at spille sig videre fra anden kvalifikationsrunde i Champions League med en sejr efter straffesparkskonkurrence ude mod cypriotiske AEK Larnaca.

Ifølge Spillerforeningen, de danske fodboldspilleres fagforening, spillede midtjyderne dog under forhold på Cypern, som ikke var i orden.

Med kampstart 18.30 viste termometeret stadig 35 grader. FCM forsøgte at få rykket kampen, men det ville hjemmeholdet ikke ifølge FCM-direktør Claus Steinlein, som er med i Spillerforeningens podcast "Spiller til Spiller".

Spillerforeningen var inde over og pressede på for en flytning af kampen til senere på aftenen – men altså uden held.

Derfor skal der laves en protokol fra international side, som fastslår, under hvilke varmeforhold en kamp må afvikles, mener Spillerforeningen.

– Vi skal jo ikke have en, der skal falde om, inden vi begynder at gøre noget, siger foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, til spillerforeningen.dk.

Han anerkender, at der er flere interessenter i spil, når tilskuerhensyn, tv-rettighedshaveres ønsker og andre aspekter også skal indgå i ligningen.

– Renset for den slags behov, så bør kampe aldrig spilles på tidspunkter, hvor det er så ulideligt varmt. Det er simpelthen ud fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt, fastslår Michael Sahl Hansen podcasten.

FCM kom videre, og ingen spillere faldt om i den drænende varme, men Michael Sahl Hansen er overbevist om, at det vil få konsekvenser, hvis ikke der bliver lavet en klar protokol, som ikke blot er vejledende.

– Det er kun et spørgsmål om tid, før der er én, der falder om på banen. Det tør jeg godt lægge hovedet på blokken og sige. Det er det, der kommer til at ske, mener Michael Sahl Hansen.

FCM røg senere ud af Champions League-kvalifikationen og spiller i stedet i Europa Leagues gruppespil i denne sæson.

/ritzau/





Surt show – dumpet!




LIVE

TransferLIVE: Choktransfer er på plads

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Superliga-retur?

Jagter dansk landsholdsspiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Har budt en milliard

Voldsom kritik af FIFAs planer

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Diant Ramaj skal videre



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Det vil være en skandale’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub