Spillerjagt: FCM forsøgte at hente stjerne hjem

Med en hektisk sæson forude og muligheden for spillersalg og systemskifte har FC Midtjylland undersøgt, om man kunne hente en af klubbens store profiler tilbage fra Premier League.



FC Midtjylland kan stå foran en hektisk afslutning på transfervinduet.

Den stærke defensive midtbanespiller Raphael Onyedika er et særdeles godt bud på en kommende Champions League-spiller på samme position for de belgiske mestre Club Brugge, der er ved at få en aftale på plads med FCM om en stor transfer.

Et par andre spillere i truppen kan også være i spil til klubskifter, selvom der i disse timer ikke er noget oppe over.

Oven i kommer så, at den ny cheftræner Albert Capellas forventes at ændre FC Midtjyllands udgangsformation, så man i langt de fleste kampe skal spille versioner af en 4-3-3, hvilket både betyder noget i forsvaret i forhold til det antal midtstoppere, man har behov for, og de typer midtstoppere og backs, der passer bedst i Capellas’ planer.

Interessen for at hente FC Midtjylland-spillere og trænerskiftet ser ud til at give FCM’s sportslige ledelse en betydelig mere hektisk slutning på transfervinduet, end man havde forventet og planlagt med tidligere på sommeren.

Så der er god grund til at holde øje med beslutningerne i det midtjyske og hos hovedaktionær Matthew Benham, der samtidig har mere end ét øje på hjerteklubben i Premier League, Brentford, der har købt flere dyre spillere til truppen efter den overbevisende debutsæson i bedste række i Premier League-æraen.

Og en af de handler, FC Midtjylland ifølge Tipsbladets oplysninger afsøgte sandsynligheden for at kunne udføre, involverede netop Brentford, som man stadig arbejder sammen med trods Rasmus Ankersens stop i rollerne i de to klubber til fordel for et gryende klubsamarbejde med Southampton i centrum.

173853

For i Brentford spiller Frank Onyeka, tidligere FC Midtjylland-profil, og ham kunne FCM snildt bruge i den nuværende situation.

‘Spiller’ er måske en tilsnigelse i beskrivelsen af Frank Onyekas nuværende situation, for den nigerianske landsholdsspiller har ikke haft nogen stor rolle siden skiftet fra FC Midtjylland i sommeren 2021 og ser i disse uger ud til at være langt fra idealopstillingen på en midtbane, der har aldrig har haft dygtigere spillere i Brentfords moderne historie.

FC Midtjylland har derfor undersøgt muligheden for at hente Onyeka tilbage, en aftale der sandsynligvis ville have været udformet som et lejemål af midtbanespilleren, der kostede Brentford over 60 millioner kroner, og som man stadig håber kan få en god karriere i London.

Et skifte tilbage til FC Midtjylland og Superligaen var dog ikke en prioritet for Frank Onyeka, der sluttede opholdet i Danmark som en af klubbens og Superligaens bedste spillere overhovedet, og som sandsynligvis vil sigte efter en klub i en stærkere liga end den danske, hvis et skifte væk fra Brentford bliver aktuelt i de sidste dage og timer af dette transfervindue.

173853

Frank Onyeka spillede fremragende for FC Midtjylland men skal næppe tilbage til det midtjyske.

Travlhed
FC Midtjylland er i færd med at tjekke scoutingrapporter, data, indhente information og afstemme spillerjagten med den ny cheftræner Albert Capellas.

Ud over at ændre ved formationen forventes spanieren også at se spillerne og deres evner og potentiale grundigt efter i afdækningen af, om nogle efter den ny cheftræners mening bør placeres på eller med tiden omskoles til andre positioner, end de hidtil har spillet i FCM.

Den centrale midtbane skal indlysende have tilført folk, selv hvis Raphael Onyedika mod forventning ikke ender i Club Brugge i dette transfervindue, og andre afgange vil også blive forsøgt erstattet via transfermarkedet, mens det endnu er uvist, om klubben aktivt vil lede efter forstærkninger, der ikke er afhængig af spillersalg.

Jonas Lössl har trænet i Bordeaux, som dog er i en meget speciel situation med så tunge økonomiske vanskeligheder, at klubben lige nu har forbud mod at registrere spillere end en nedrykning til Ligue 2, ikke helt ulig det, FC Barcelona har været genstand for de seneste transfervinduer.

Derfor er det usikkert, om målmanden alligevel skifter til den franske traditionsklub, og søndag morgen forlød det, at skiftet var på vej til at blive aflyst.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Saver United-stjerne over

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dybt skuffet og trist

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Her er alle VM-grupperne

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Stor derby-bøde til FC København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

DBU giver fans fem års karantæne

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford