Torsdag fyrede FC Midtjylland Bo Henriksen som cheftræner og erstattede ham midlertidigt med den hidtidige assistent Henrik Jensen.
Fredag fik han debut med en 5-1-sejr hos OB i Superligaen, og det var noget, der i den grad behagede FCM's direktør, Claus Steinlein.
– At få en god start var jo det, man havde drømt om. Både for Henrik og for holdet har det været en emotionel uge.
– Drengene kæmpede røven ud af bukserne og vi fik scoret nogle gode mål, så det var en god fredag aften, siger Steinlein.
Selv om Henrik Jensens tropper vandt 5-1 i overbevisende stil, er det ikke planen, at det er ham, der skal fortsætte som permanent cheftræner for ulvene.
– Han er ansat midlertidigt. Ham, Bo og (assistent Michael, red.) Silberbauer havde diskuteret startopstillingen og var nogenlunde enige om, hvordan det hele skulle være. Det var ikke kun Henrik i dag, men hele teamet.
Heller ikke hovedpersonen selv tænker for meget over, hvorvidt der ligger en permanent cheftrænerstilling for fødderne af ham.
– Det er slet ikke der, jeg har mit fokus. Nu er det ikke et Henrik Jensen-projekt, vi er et helt team, som alle sammen kender hinanden og har tryghed ved hinanden, siger Henrik Jensen.
Henrik Jensen fastslår, at de seneste par dage har været hårde og emotionelle, og derfor smagte sejren fredag aften ekstra godt.
Tirsdag sneg holdet sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en straffesparkskonkurrence mod cypriotiske AEK Larnaca, og torsdag røg Bo Henriksen.
– De sidste dage har været specielle og emotionelle. Vi spillede 120 minutter nede i Larnaca, som var rigtig hårde.
– Vi havde alle undskyldninger for at gå ud og lave en halvskidt præstation, men jeg er bare glad for at se, hvordan spillerne gav alt, hvad de havde, siger vikaren.
Tirsdag spiller FCM sit første af to opgør mod Benfica i Champions League-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED