Torsdag fyrede FC Midtjylland Bo Henriksen som cheftræner og erstattede ham midlertidigt med den hidtidige assistent Henrik Jensen.
Fredag fik han debut med en 5-1-sejr hos OB i Superligaen, og det var noget, der i den grad behagede FCM's direktør, Claus Steinlein.
– At få en god start var jo det, man havde drømt om. Både for Henrik og for holdet har det været en emotionel uge.
– Drengene kæmpede røven ud af bukserne og vi fik scoret nogle gode mål, så det var en god fredag aften, siger Steinlein.
Selv om Henrik Jensens tropper vandt 5-1 i overbevisende stil, er det ikke planen, at det er ham, der skal fortsætte som permanent cheftræner for ulvene.
– Han er ansat midlertidigt. Ham, Bo og (assistent Michael, red.) Silberbauer havde diskuteret startopstillingen og var nogenlunde enige om, hvordan det hele skulle være. Det var ikke kun Henrik i dag, men hele teamet.
Heller ikke hovedpersonen selv tænker for meget over, hvorvidt der ligger en permanent cheftrænerstilling for fødderne af ham.
– Det er slet ikke der, jeg har mit fokus. Nu er det ikke et Henrik Jensen-projekt, vi er et helt team, som alle sammen kender hinanden og har tryghed ved hinanden, siger Henrik Jensen.
Henrik Jensen fastslår, at de seneste par dage har været hårde og emotionelle, og derfor smagte sejren fredag aften ekstra godt.
Tirsdag sneg holdet sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en straffesparkskonkurrence mod cypriotiske AEK Larnaca, og torsdag røg Bo Henriksen.
– De sidste dage har været specielle og emotionelle. Vi spillede 120 minutter nede i Larnaca, som var rigtig hårde.
– Vi havde alle undskyldninger for at gå ud og lave en halvskidt præstation, men jeg er bare glad for at se, hvordan spillerne gav alt, hvad de havde, siger vikaren.
Tirsdag spiller FCM sit første af to opgør mod Benfica i Champions League-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER