Trods drømmestart: Han er ansat midlertidigt

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein jublede over Henrik Jensens start som cheftræner efter 5-1 over OB.



Torsdag fyrede FC Midtjylland Bo Henriksen som cheftræner og erstattede ham midlertidigt med den hidtidige assistent Henrik Jensen.

Fredag fik han debut med en 5-1-sejr hos OB i Superligaen, og det var noget, der i den grad behagede FCM's direktør, Claus Steinlein.

– At få en god start var jo det, man havde drømt om. Både for Henrik og for holdet har det været en emotionel uge.

– Drengene kæmpede røven ud af bukserne og vi fik scoret nogle gode mål, så det var en god fredag aften, siger Steinlein.

Selv om Henrik Jensens tropper vandt 5-1 i overbevisende stil, er det ikke planen, at det er ham, der skal fortsætte som permanent cheftræner for ulvene.

– Han er ansat midlertidigt. Ham, Bo og (assistent Michael, red.) Silberbauer havde diskuteret startopstillingen og var nogenlunde enige om, hvordan det hele skulle være. Det var ikke kun Henrik i dag, men hele teamet.

Heller ikke hovedpersonen selv tænker for meget over, hvorvidt der ligger en permanent cheftrænerstilling for fødderne af ham.

– Det er slet ikke der, jeg har mit fokus. Nu er det ikke et Henrik Jensen-projekt, vi er et helt team, som alle sammen kender hinanden og har tryghed ved hinanden, siger Henrik Jensen.

Henrik Jensen fastslår, at de seneste par dage har været hårde og emotionelle, og derfor smagte sejren fredag aften ekstra godt.

Tirsdag sneg holdet sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en straffesparkskonkurrence mod cypriotiske AEK Larnaca, og torsdag røg Bo Henriksen.

– De sidste dage har været specielle og emotionelle. Vi spillede 120 minutter nede i Larnaca, som var rigtig hårde.

– Vi havde alle undskyldninger for at gå ud og lave en halvskidt præstation, men jeg er bare glad for at se, hvordan spillerne gav alt, hvad de havde, siger vikaren.

Tirsdag spiller FCM sit første af to opgør mod Benfica i Champions League-kvalifikationen.

/ritzau/





Superliga-klub i dialog om FCK-spiller




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller