Torsdag fyrede FC Midtjylland Bo Henriksen som cheftræner og erstattede ham midlertidigt med den hidtidige assistent Henrik Jensen.
Fredag fik han debut med en 5-1-sejr hos OB i Superligaen, og det var noget, der i den grad behagede FCM's direktør, Claus Steinlein.
– At få en god start var jo det, man havde drømt om. Både for Henrik og for holdet har det været en emotionel uge.
– Drengene kæmpede røven ud af bukserne og vi fik scoret nogle gode mål, så det var en god fredag aften, siger Steinlein.
Selv om Henrik Jensens tropper vandt 5-1 i overbevisende stil, er det ikke planen, at det er ham, der skal fortsætte som permanent cheftræner for ulvene.
– Han er ansat midlertidigt. Ham, Bo og (assistent Michael, red.) Silberbauer havde diskuteret startopstillingen og var nogenlunde enige om, hvordan det hele skulle være. Det var ikke kun Henrik i dag, men hele teamet.
Heller ikke hovedpersonen selv tænker for meget over, hvorvidt der ligger en permanent cheftrænerstilling for fødderne af ham.
– Det er slet ikke der, jeg har mit fokus. Nu er det ikke et Henrik Jensen-projekt, vi er et helt team, som alle sammen kender hinanden og har tryghed ved hinanden, siger Henrik Jensen.
Henrik Jensen fastslår, at de seneste par dage har været hårde og emotionelle, og derfor smagte sejren fredag aften ekstra godt.
Tirsdag sneg holdet sig videre i Champions League-kvalifikationen efter en straffesparkskonkurrence mod cypriotiske AEK Larnaca, og torsdag røg Bo Henriksen.
– De sidste dage har været specielle og emotionelle. Vi spillede 120 minutter nede i Larnaca, som var rigtig hårde.
– Vi havde alle undskyldninger for at gå ud og lave en halvskidt præstation, men jeg er bare glad for at se, hvordan spillerne gav alt, hvad de havde, siger vikaren.
Tirsdag spiller FCM sit første af to opgør mod Benfica i Champions League-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent