Hvor mange hold skal spille med i Superligaen – 10, 12, 14 eller måske endda 16?
Diskussionen er et evigt emne i dansk topfodbold, og så sent som i 2020 blev formatet for Superligaen ændret tilbage til 12 hold, efter at man i en periode havde kørt med 14 i landets bedste række.
Dengang var det de store klubber, der havde lagt pres på for at få strukturen ændret, så niveauet var tilstrækkeligt højt til at sikre den bedst mulige Superliga.
Nu har piben fået en anden lyd – i hvert fald fra den mangeårige FC Midtjylland-boss og nuværende bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, der bliver spurgt ind til emnet i Viaplay-programmet Superligaens Topchefer.
– Ej, jeg synes, at det med, at vi kom ned på 12 hold, var godt set; det har også givet produktet rigtig meget. Men det, jeg også oplever i dansk fodbold, det er, at der er rigtig mange gode projekter rundt omkring i Danmark.
– Der er mange klubber, som nu ligger i 1. division, der har niveau til Superligaen, så jeg tror, at i fremtiden, jeg ved ikke, hvor længe vi har lavet denne aftale, sådan noget er jeg ikke god til at huske, jeg tror, at i fremtiden skal vi snakke om: Kan vi bære nogle flere hold? Kan vi komme mere rundt i Danmark? Kan vi lave noget spændende? Sæsonen – kan den måske udvides med flere kampe?
– Klimaændringerne er skidt på mange måder, men det har givet os lidt større muligheder, så vi kan sætte lidt flere kampe. Dengang var 36 kampe et problem, også med banerne, men kan vi med de gode hybridbaner, vi har fået? Så jeg kunne godt se noget spændende i, at der var flere klubber med på sigt, men det er ikke sådan, at det lige er i morgen. Men jeg kan bare se sindssygt mange dygtige og gode projekter rundt omkring, og derfor tror jeg godt, at Superligaen kan bære flere hold om ikke så længe.
Men hvis der skal ændres på den nuværende aftale, der blev vedtaget i 2018 for de efterfølgende 10 år, kræver det enstemmighed hos klubberne i Divisionsforeningen, da det var den aftale, der i sin tid blev lavet, fordi der under forhandlingen af den nye aftale havde været rygende uenighed blandt de daværende Superliga-klubber.
Spørgsmålet er så, om det måske alligevel kan blive taget op, hvis selv topholdene skulle være klar til at udvide ligaen.
Du kan se hele diskussionen i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fik blackout på Brøndby Stadion
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal