Steinlein: Superligaen kan snart bære flere hold

FC Midtjylland-bossen er åben over for at udvide Superligaen i fremtiden, da der er en masse fede projekter i klubberne rundt omkring i Danmark.



Hvor mange hold skal spille med i Superligaen – 10, 12, 14 eller måske endda 16?

Diskussionen er et evigt emne i dansk topfodbold, og så sent som i 2020 blev formatet for Superligaen ændret tilbage til 12 hold, efter at man i en periode havde kørt med 14 i landets bedste række.

Dengang var det de store klubber, der havde lagt pres på for at få strukturen ændret, så niveauet var tilstrækkeligt højt til at sikre den bedst mulige Superliga.

Nu har piben fået en anden lyd – i hvert fald fra den mangeårige FC Midtjylland-boss og nuværende bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, der bliver spurgt ind til emnet i Viaplay-programmet Superligaens Topchefer.

– Ej, jeg synes, at det med, at vi kom ned på 12 hold, var godt set; det har også givet produktet rigtig meget. Men det, jeg også oplever i dansk fodbold, det er, at der er rigtig mange gode projekter rundt omkring i Danmark.

– Der er mange klubber, som nu ligger i 1. division, der har niveau til Superligaen, så jeg tror, at i fremtiden, jeg ved ikke, hvor længe vi har lavet denne aftale, sådan noget er jeg ikke god til at huske, jeg tror, at i fremtiden skal vi snakke om: Kan vi bære nogle flere hold? Kan vi komme mere rundt i Danmark? Kan vi lave noget spændende? Sæsonen – kan den måske udvides med flere kampe?

– Klimaændringerne er skidt på mange måder, men det har givet os lidt større muligheder, så vi kan sætte lidt flere kampe. Dengang var 36 kampe et problem, også med banerne, men kan vi med de gode hybridbaner, vi har fået? Så jeg kunne godt se noget spændende i, at der var flere klubber med på sigt, men det er ikke sådan, at det lige er i morgen. Men jeg kan bare se sindssygt mange dygtige og gode projekter rundt omkring, og derfor tror jeg godt, at Superligaen kan bære flere hold om ikke så længe.

Men hvis der skal ændres på den nuværende aftale, der blev vedtaget i 2018 for de efterfølgende 10 år, kræver det enstemmighed hos klubberne i Divisionsforeningen, da det var den aftale, der i sin tid blev lavet, fordi der under forhandlingen af den nye aftale havde været rygende uenighed blandt de daværende Superliga-klubber.

Spørgsmålet er så, om det måske alligevel kan blive taget op, hvis selv topholdene skulle være klar til at udvide ligaen.

Du kan se hele diskussionen i videoen over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend