Hvor mange hold skal spille med i Superligaen – 10, 12, 14 eller måske endda 16?
Diskussionen er et evigt emne i dansk topfodbold, og så sent som i 2020 blev formatet for Superligaen ændret tilbage til 12 hold, efter at man i en periode havde kørt med 14 i landets bedste række.
Dengang var det de store klubber, der havde lagt pres på for at få strukturen ændret, så niveauet var tilstrækkeligt højt til at sikre den bedst mulige Superliga.
Nu har piben fået en anden lyd – i hvert fald fra den mangeårige FC Midtjylland-boss og nuværende bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, der bliver spurgt ind til emnet i Viaplay-programmet Superligaens Topchefer.
– Ej, jeg synes, at det med, at vi kom ned på 12 hold, var godt set; det har også givet produktet rigtig meget. Men det, jeg også oplever i dansk fodbold, det er, at der er rigtig mange gode projekter rundt omkring i Danmark.
– Der er mange klubber, som nu ligger i 1. division, der har niveau til Superligaen, så jeg tror, at i fremtiden, jeg ved ikke, hvor længe vi har lavet denne aftale, sådan noget er jeg ikke god til at huske, jeg tror, at i fremtiden skal vi snakke om: Kan vi bære nogle flere hold? Kan vi komme mere rundt i Danmark? Kan vi lave noget spændende? Sæsonen – kan den måske udvides med flere kampe?
– Klimaændringerne er skidt på mange måder, men det har givet os lidt større muligheder, så vi kan sætte lidt flere kampe. Dengang var 36 kampe et problem, også med banerne, men kan vi med de gode hybridbaner, vi har fået? Så jeg kunne godt se noget spændende i, at der var flere klubber med på sigt, men det er ikke sådan, at det lige er i morgen. Men jeg kan bare se sindssygt mange dygtige og gode projekter rundt omkring, og derfor tror jeg godt, at Superligaen kan bære flere hold om ikke så længe.
Men hvis der skal ændres på den nuværende aftale, der blev vedtaget i 2018 for de efterfølgende 10 år, kræver det enstemmighed hos klubberne i Divisionsforeningen, da det var den aftale, der i sin tid blev lavet, fordi der under forhandlingen af den nye aftale havde været rygende uenighed blandt de daværende Superliga-klubber.
Spørgsmålet er så, om det måske alligevel kan blive taget op, hvis selv topholdene skulle være klar til at udvide ligaen.
Du kan se hele diskussionen i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT