Steinlein: Superligaen kan snart bære flere hold

FC Midtjylland-bossen er åben over for at udvide Superligaen i fremtiden, da der er en masse fede projekter i klubberne rundt omkring i Danmark.



Hvor mange hold skal spille med i Superligaen – 10, 12, 14 eller måske endda 16?

Diskussionen er et evigt emne i dansk topfodbold, og så sent som i 2020 blev formatet for Superligaen ændret tilbage til 12 hold, efter at man i en periode havde kørt med 14 i landets bedste række.

Dengang var det de store klubber, der havde lagt pres på for at få strukturen ændret, så niveauet var tilstrækkeligt højt til at sikre den bedst mulige Superliga.

Nu har piben fået en anden lyd – i hvert fald fra den mangeårige FC Midtjylland-boss og nuværende bestyrelsesformand i klubben, Claus Steinlein, der bliver spurgt ind til emnet i Viaplay-programmet Superligaens Topchefer.

– Ej, jeg synes, at det med, at vi kom ned på 12 hold, var godt set; det har også givet produktet rigtig meget. Men det, jeg også oplever i dansk fodbold, det er, at der er rigtig mange gode projekter rundt omkring i Danmark.

– Der er mange klubber, som nu ligger i 1. division, der har niveau til Superligaen, så jeg tror, at i fremtiden, jeg ved ikke, hvor længe vi har lavet denne aftale, sådan noget er jeg ikke god til at huske, jeg tror, at i fremtiden skal vi snakke om: Kan vi bære nogle flere hold? Kan vi komme mere rundt i Danmark? Kan vi lave noget spændende? Sæsonen – kan den måske udvides med flere kampe?

– Klimaændringerne er skidt på mange måder, men det har givet os lidt større muligheder, så vi kan sætte lidt flere kampe. Dengang var 36 kampe et problem, også med banerne, men kan vi med de gode hybridbaner, vi har fået? Så jeg kunne godt se noget spændende i, at der var flere klubber med på sigt, men det er ikke sådan, at det lige er i morgen. Men jeg kan bare se sindssygt mange dygtige og gode projekter rundt omkring, og derfor tror jeg godt, at Superligaen kan bære flere hold om ikke så længe.

Men hvis der skal ændres på den nuværende aftale, der blev vedtaget i 2018 for de efterfølgende 10 år, kræver det enstemmighed hos klubberne i Divisionsforeningen, da det var den aftale, der i sin tid blev lavet, fordi der under forhandlingen af den nye aftale havde været rygende uenighed blandt de daværende Superliga-klubber.

Spørgsmålet er så, om det måske alligevel kan blive taget op, hvis selv topholdene skulle være klar til at udvide ligaen.

Du kan se hele diskussionen i videoen over artiklen.



Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Bach Bak i svime over Uhre

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Raser over Rasmus Højlund-episode

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Storklub vil have Filip Jörgensen

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

– Så kan det ikke være et svært valg

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’