Stijn Spierings afslører: ‘Jeg talte med FCK’

I et stort og eksklusivt interview med Tipsbladet fortæller den nye Brøndby-spiller Stijn Spierings, at FCK ville hente ham, men Brøndby var mest interessant for midtbanespilleren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Smilet er stort, da Stijn Spierings kommer gående. Han giver et fast håndtryk.

Hollænderen tager plads i sofaen.

Den nye Brøndby-spiller virker ganske afslappet. Han er helt klar.

Tipsbladet er kommet til Brøndby Stadion, hvor vi har fået lov til at lave et stort og eksklusivt interview med den nye Brøndby-spiller.

Udover en stor snak om den professionelle karriere kan den hollandske midtbanespiller også løfte sløret for en stor nyhed.

– For at være ærlig viste FCK også interesse i mig, og jeg talte med klubben og Brøndby. Min fornemmelse med Brøndby var bare bedre. Som klub hører jeg til her, og det er derfor, at valget ikke var så svært, siger Stijn Spierings til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde mulighed for at komme til FCK. Vi snakkede på samme tidspunkt, som jeg gjorde med Brøndby. Jeg følte, at Brøndby virkelig gerne ville have mig, og de kom med et tilbud, og så underskrev vi en aftale.

Spierings fortæller, at han med ankomsten til Brøndby har mærket det særlige forhold til FCK.

– Jeg vidste godt, at Brøndby og FCK var rivaler, men jeg er ikke fra Danmark, så for mig var det anderledes.

– Nu har jeg været til derbyet, og jeg har set det med mine egne øjne. Jeg kan se, at de er store rivaler. Jeg vidste ikke, at det var en stor rivalisering før.

Artiklen fortsætter under billedet.

stijn_spierings

Foto:Brøndby IF

Tilbud fra Tyrkiet og Saudi Arabien
Det var dog ikke kun FCK og Brøndby, der var ude efter den hollandske midtbanespiller. Han fik også nogle ganske lukrative muligheder.

– Jeg havde andre tilbud fra rundt om i verden, men jeg var ikke interesseret i at tage til Tyrkiet eller Saudi Arabien.

– Jeg er 28 år, så jeg ville gerne have et godt fodboldmiljø omkring mig, hvor der er gode folk. Det skulle være en god liga og en god klub. Det synes jeg, at jeg har fundet i Brøndby.

– Jeg vil gerne være synlig i Europa, men jeg ved ikke, hvad fremtiden bringer for mig. Lige nu var det slet ikke noget, som jeg overvejede, fortæller den hollandske midtbanespiller, der brød med Lens kort inden Brøndby-skiftet.

Dette er første del af et større interview med Stijn Spierings, og du kan lære den hollandske midtbanespiller endnu bedre at kende ved at læse med på Tipsbladet den kommende tid.

Du kan øverst i artiklen høre Stjin Spierings fortælle om FCK-interessen.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK