Stijn Spierings afslører: ‘Jeg talte med FCK’

I et stort og eksklusivt interview med Tipsbladet fortæller den nye Brøndby-spiller Stijn Spierings, at FCK ville hente ham, men Brøndby var mest interessant for midtbanespilleren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Smilet er stort, da Stijn Spierings kommer gående. Han giver et fast håndtryk.

Hollænderen tager plads i sofaen.

Den nye Brøndby-spiller virker ganske afslappet. Han er helt klar.

Tipsbladet er kommet til Brøndby Stadion, hvor vi har fået lov til at lave et stort og eksklusivt interview med den nye Brøndby-spiller.

Udover en stor snak om den professionelle karriere kan den hollandske midtbanespiller også løfte sløret for en stor nyhed.

– For at være ærlig viste FCK også interesse i mig, og jeg talte med klubben og Brøndby. Min fornemmelse med Brøndby var bare bedre. Som klub hører jeg til her, og det er derfor, at valget ikke var så svært, siger Stijn Spierings til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde mulighed for at komme til FCK. Vi snakkede på samme tidspunkt, som jeg gjorde med Brøndby. Jeg følte, at Brøndby virkelig gerne ville have mig, og de kom med et tilbud, og så underskrev vi en aftale.

Spierings fortæller, at han med ankomsten til Brøndby har mærket det særlige forhold til FCK.

– Jeg vidste godt, at Brøndby og FCK var rivaler, men jeg er ikke fra Danmark, så for mig var det anderledes.

– Nu har jeg været til derbyet, og jeg har set det med mine egne øjne. Jeg kan se, at de er store rivaler. Jeg vidste ikke, at det var en stor rivalisering før.

Artiklen fortsætter under billedet.

stijn_spierings

Foto:Brøndby IF

Tilbud fra Tyrkiet og Saudi Arabien
Det var dog ikke kun FCK og Brøndby, der var ude efter den hollandske midtbanespiller. Han fik også nogle ganske lukrative muligheder.

– Jeg havde andre tilbud fra rundt om i verden, men jeg var ikke interesseret i at tage til Tyrkiet eller Saudi Arabien.

– Jeg er 28 år, så jeg ville gerne have et godt fodboldmiljø omkring mig, hvor der er gode folk. Det skulle være en god liga og en god klub. Det synes jeg, at jeg har fundet i Brøndby.

– Jeg vil gerne være synlig i Europa, men jeg ved ikke, hvad fremtiden bringer for mig. Lige nu var det slet ikke noget, som jeg overvejede, fortæller den hollandske midtbanespiller, der brød med Lens kort inden Brøndby-skiftet.

Dette er første del af et større interview med Stijn Spierings, og du kan lære den hollandske midtbanespiller endnu bedre at kende ved at læse med på Tipsbladet den kommende tid.

Du kan øverst i artiklen høre Stjin Spierings fortælle om FCK-interessen.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Klar til at gå shopamok

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet