Stijn Spierings afslører: ‘Jeg talte med FCK’

I et stort og eksklusivt interview med Tipsbladet fortæller den nye Brøndby-spiller Stijn Spierings, at FCK ville hente ham, men Brøndby var mest interessant for midtbanespilleren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Smilet er stort, da Stijn Spierings kommer gående. Han giver et fast håndtryk.

Hollænderen tager plads i sofaen.

Den nye Brøndby-spiller virker ganske afslappet. Han er helt klar.

Tipsbladet er kommet til Brøndby Stadion, hvor vi har fået lov til at lave et stort og eksklusivt interview med den nye Brøndby-spiller.

Udover en stor snak om den professionelle karriere kan den hollandske midtbanespiller også løfte sløret for en stor nyhed.

– For at være ærlig viste FCK også interesse i mig, og jeg talte med klubben og Brøndby. Min fornemmelse med Brøndby var bare bedre. Som klub hører jeg til her, og det er derfor, at valget ikke var så svært, siger Stijn Spierings til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg havde mulighed for at komme til FCK. Vi snakkede på samme tidspunkt, som jeg gjorde med Brøndby. Jeg følte, at Brøndby virkelig gerne ville have mig, og de kom med et tilbud, og så underskrev vi en aftale.

Spierings fortæller, at han med ankomsten til Brøndby har mærket det særlige forhold til FCK.

– Jeg vidste godt, at Brøndby og FCK var rivaler, men jeg er ikke fra Danmark, så for mig var det anderledes.

– Nu har jeg været til derbyet, og jeg har set det med mine egne øjne. Jeg kan se, at de er store rivaler. Jeg vidste ikke, at det var en stor rivalisering før.

Artiklen fortsætter under billedet.

stijn_spierings

Foto:Brøndby IF

Tilbud fra Tyrkiet og Saudi Arabien
Det var dog ikke kun FCK og Brøndby, der var ude efter den hollandske midtbanespiller. Han fik også nogle ganske lukrative muligheder.

– Jeg havde andre tilbud fra rundt om i verden, men jeg var ikke interesseret i at tage til Tyrkiet eller Saudi Arabien.

– Jeg er 28 år, så jeg ville gerne have et godt fodboldmiljø omkring mig, hvor der er gode folk. Det skulle være en god liga og en god klub. Det synes jeg, at jeg har fundet i Brøndby.

– Jeg vil gerne være synlig i Europa, men jeg ved ikke, hvad fremtiden bringer for mig. Lige nu var det slet ikke noget, som jeg overvejede, fortæller den hollandske midtbanespiller, der brød med Lens kort inden Brøndby-skiftet.

Dette er første del af et større interview med Stijn Spierings, og du kan lære den hollandske midtbanespiller endnu bedre at kende ved at læse med på Tipsbladet den kommende tid.

Du kan øverst i artiklen høre Stjin Spierings fortælle om FCK-interessen.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Topboss sviner Barça til

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’