HERNING (TIPSBLADET) Det var følelsesladet for mange, da FC Midtjylland fredag aften mødte FC København.
Klubben fra Ikast og Herning har været gennem en hård uge efter nyheden om Kristoffer Olssons alvorlige sygdom og indlæggelse.
Så opgøret mellem FCM og FCK, som FCM vandt med 2-0, blev spillet i skyggen af nyheden om den svenske midtbanespiller.
Men der var også plads til at hylde den 28-årige midtbanespiller og sende ham gode tanker, og det gjorde hele stadion, inklusiv spillere, trænere og modstandernes supportere. Da uret rundede minut otte, klappede alle, og spillet var stoppet.
Det var noget, som Henrik Dalsgaard efter kampen havde et særligt fokus på.
– Nu er jeg ikke typen, der begynder at græde, men hårene i nakken begyndte at rejse sig – det var et flot øjeblik. Og stor cadeau til FCK's fans, at man kan samles om det. Det viser stor respekt for "Kris". Nu krydser vi bare fingre for, at han snart er tilbage, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Henrik Dalsgaard kom ikke selv i aktion i opgøret mod FC København, men den rutinerede forsvarsspiller, der blandt andet har spillet i Brentford, AaB og for det danske A-landshold, har haft en vigtig rolle i FC Midtjylland den seneste uge, hvor han som leder i FCM har skullet være med til at hjælpe alle i truppen, der har haft behov for det.
– Det har været specielt. Os rutinerede spillere har skullet fornemme, hvem der havde brug for at snakke, og hvem der ikke havde brug for at snakke. Hvem har skullet have et ekstra skub for at komme ud på træningsbanen og ligesom forstå, at det er en god idé at komme ud og slå tankerne væk fra det hele? Det har været lidt touchy-touchy, hvem der har haft brug for noget, og hvem der skulle skubbes en tand højere op for at snakke med nogle professionelle, siger Henrik Dalsgaard og forklarer, at han er imponeret over sammenholdet:
– Folk har klaret det til UG, og jeg synes også, vi håndterede det på en god måde med at lave en lille tribute i Olsson-trøjer (da spillerne kom til stadion, red.). Derefter handlede det om at få det parkeret og fokusere 100 procent på kampen.
– Der er lige et stop i ottende minut, hvor hårene rejser sig. I dag gav det os noget ekstra energi. Render man rundt og har ondt af sig selv på banen i det 80. minut, kan man lige tænke over tingene og tage benene på nakken.
Henrik Dalsgaard og FC Midtjylland fører nu Superligaen – i hvert fald indtil Brøndby har spillet søndag. Der er nu 10 dage, til man spiller igen. Og i den periode kan spillere og ansatte i FC Midtjylland nå at reflektere lidt over tingene.
Men mest af alt er håbet bare, at Kristoffer Olsson kommer sig snart.
– Nu har vi to fridage, og så kan folk være sammen med deres familier. Vi kan snakke videre på mandag, hvis nogen har brug for det. Vi håber bare på, at der kommer en god nyhed, og at "Kris" er vågnet. Det er det, vi krydser fingre for, siger Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard står i denne sæson noteret for 14 kampe i Superligaen – det er blevet til to scoringer og tre oplæg.
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT