Hårene rejste sig: Stor cadeau til FCK’s fans

Henrik Dalsgaard sætter ord på en svær uge og sender en tak til FC Københavns fans for at hjælpe med at skabe en flot ramme, hvor der blev sendt tanker til Kristoffer Olsson.



HERNING (TIPSBLADET) Det var følelsesladet for mange, da FC Midtjylland fredag aften mødte FC København.

Klubben fra Ikast og Herning har været gennem en hård uge efter nyheden om Kristoffer Olssons alvorlige sygdom og indlæggelse.

Så opgøret mellem FCM og FCK, som FCM vandt med 2-0, blev spillet i skyggen af nyheden om den svenske midtbanespiller.

Men der var også plads til at hylde den 28-årige midtbanespiller og sende ham gode tanker, og det gjorde hele stadion, inklusiv spillere, trænere og modstandernes supportere. Da uret rundede minut otte, klappede alle, og spillet var stoppet.

Det var noget, som Henrik Dalsgaard efter kampen havde et særligt fokus på.

– Nu er jeg ikke typen, der begynder at græde, men hårene i nakken begyndte at rejse sig – det var et flot øjeblik. Og stor cadeau til FCK's fans, at man kan samles om det. Det viser stor respekt for "Kris". Nu krydser vi bare fingre for, at han snart er tilbage, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Henrik Dalsgaard kom ikke selv i aktion i opgøret mod FC København, men den rutinerede forsvarsspiller, der blandt andet har spillet i Brentford, AaB og for det danske A-landshold, har haft en vigtig rolle i FC Midtjylland den seneste uge, hvor han som leder i FCM har skullet være med til at hjælpe alle i truppen, der har haft behov for det.

– Det har været specielt. Os rutinerede spillere har skullet fornemme, hvem der havde brug for at snakke, og hvem der ikke havde brug for at snakke. Hvem har skullet have et ekstra skub for at komme ud på træningsbanen og ligesom forstå, at det er en god idé at komme ud og slå tankerne væk fra det hele? Det har været lidt touchy-touchy, hvem der har haft brug for noget, og hvem der skulle skubbes en tand højere op for at snakke med nogle professionelle, siger Henrik Dalsgaard og forklarer, at han er imponeret over sammenholdet:

– Folk har klaret det til UG, og jeg synes også, vi håndterede det på en god måde med at lave en lille tribute i Olsson-trøjer (da spillerne kom til stadion, red.). Derefter handlede det om at få det parkeret og fokusere 100 procent på kampen.

– Der er lige et stop i ottende minut, hvor hårene rejser sig. I dag gav det os noget ekstra energi. Render man rundt og har ondt af sig selv på banen i det 80. minut, kan man lige tænke over tingene og tage benene på nakken.

Henrik Dalsgaard og FC Midtjylland fører nu Superligaen – i hvert fald indtil Brøndby har spillet søndag. Der er nu 10 dage, til man spiller igen. Og i den periode kan spillere og ansatte i FC Midtjylland nå at reflektere lidt over tingene.

Men mest af alt er håbet bare, at Kristoffer Olsson kommer sig snart.

– Nu har vi to fridage, og så kan folk være sammen med deres familier. Vi kan snakke videre på mandag, hvis nogen har brug for det. Vi håber bare på, at der kommer en god nyhed, og at "Kris" er vågnet. Det er det, vi krydser fingre for, siger Henrik Dalsgaard.

Henrik Dalsgaard står i denne sæson noteret for 14 kampe i Superligaen – det er blevet til to scoringer og tre oplæg.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

AGF-profil overvejer karrierestop



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Pinligt for rigtig mange at se

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Cooper afslører: Han starter inde

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Tidligere FCK-talent skifter

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

OB straffer angriber

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

UEFA med ny stor FC København-straf

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte