HERNING (TIPSBLADET) Det var følelsesladet for mange, da FC Midtjylland fredag aften mødte FC København.
Klubben fra Ikast og Herning har været gennem en hård uge efter nyheden om Kristoffer Olssons alvorlige sygdom og indlæggelse.
Så opgøret mellem FCM og FCK, som FCM vandt med 2-0, blev spillet i skyggen af nyheden om den svenske midtbanespiller.
Men der var også plads til at hylde den 28-årige midtbanespiller og sende ham gode tanker, og det gjorde hele stadion, inklusiv spillere, trænere og modstandernes supportere. Da uret rundede minut otte, klappede alle, og spillet var stoppet.
Det var noget, som Henrik Dalsgaard efter kampen havde et særligt fokus på.
– Nu er jeg ikke typen, der begynder at græde, men hårene i nakken begyndte at rejse sig – det var et flot øjeblik. Og stor cadeau til FCK's fans, at man kan samles om det. Det viser stor respekt for "Kris". Nu krydser vi bare fingre for, at han snart er tilbage, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Henrik Dalsgaard kom ikke selv i aktion i opgøret mod FC København, men den rutinerede forsvarsspiller, der blandt andet har spillet i Brentford, AaB og for det danske A-landshold, har haft en vigtig rolle i FC Midtjylland den seneste uge, hvor han som leder i FCM har skullet være med til at hjælpe alle i truppen, der har haft behov for det.
– Det har været specielt. Os rutinerede spillere har skullet fornemme, hvem der havde brug for at snakke, og hvem der ikke havde brug for at snakke. Hvem har skullet have et ekstra skub for at komme ud på træningsbanen og ligesom forstå, at det er en god idé at komme ud og slå tankerne væk fra det hele? Det har været lidt touchy-touchy, hvem der har haft brug for noget, og hvem der skulle skubbes en tand højere op for at snakke med nogle professionelle, siger Henrik Dalsgaard og forklarer, at han er imponeret over sammenholdet:
– Folk har klaret det til UG, og jeg synes også, vi håndterede det på en god måde med at lave en lille tribute i Olsson-trøjer (da spillerne kom til stadion, red.). Derefter handlede det om at få det parkeret og fokusere 100 procent på kampen.
– Der er lige et stop i ottende minut, hvor hårene rejser sig. I dag gav det os noget ekstra energi. Render man rundt og har ondt af sig selv på banen i det 80. minut, kan man lige tænke over tingene og tage benene på nakken.
Henrik Dalsgaard og FC Midtjylland fører nu Superligaen – i hvert fald indtil Brøndby har spillet søndag. Der er nu 10 dage, til man spiller igen. Og i den periode kan spillere og ansatte i FC Midtjylland nå at reflektere lidt over tingene.
Men mest af alt er håbet bare, at Kristoffer Olsson kommer sig snart.
– Nu har vi to fridage, og så kan folk være sammen med deres familier. Vi kan snakke videre på mandag, hvis nogen har brug for det. Vi håber bare på, at der kommer en god nyhed, og at "Kris" er vågnet. Det er det, vi krydser fingre for, siger Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard står i denne sæson noteret for 14 kampe i Superligaen – det er blevet til to scoringer og tre oplæg.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE