HERNING (TIPSBLADET) Det var følelsesladet for mange, da FC Midtjylland fredag aften mødte FC København.
Klubben fra Ikast og Herning har været gennem en hård uge efter nyheden om Kristoffer Olssons alvorlige sygdom og indlæggelse.
Så opgøret mellem FCM og FCK, som FCM vandt med 2-0, blev spillet i skyggen af nyheden om den svenske midtbanespiller.
Men der var også plads til at hylde den 28-årige midtbanespiller og sende ham gode tanker, og det gjorde hele stadion, inklusiv spillere, trænere og modstandernes supportere. Da uret rundede minut otte, klappede alle, og spillet var stoppet.
Det var noget, som Henrik Dalsgaard efter kampen havde et særligt fokus på.
– Nu er jeg ikke typen, der begynder at græde, men hårene i nakken begyndte at rejse sig – det var et flot øjeblik. Og stor cadeau til FCK's fans, at man kan samles om det. Det viser stor respekt for "Kris". Nu krydser vi bare fingre for, at han snart er tilbage, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Henrik Dalsgaard kom ikke selv i aktion i opgøret mod FC København, men den rutinerede forsvarsspiller, der blandt andet har spillet i Brentford, AaB og for det danske A-landshold, har haft en vigtig rolle i FC Midtjylland den seneste uge, hvor han som leder i FCM har skullet være med til at hjælpe alle i truppen, der har haft behov for det.
– Det har været specielt. Os rutinerede spillere har skullet fornemme, hvem der havde brug for at snakke, og hvem der ikke havde brug for at snakke. Hvem har skullet have et ekstra skub for at komme ud på træningsbanen og ligesom forstå, at det er en god idé at komme ud og slå tankerne væk fra det hele? Det har været lidt touchy-touchy, hvem der har haft brug for noget, og hvem der skulle skubbes en tand højere op for at snakke med nogle professionelle, siger Henrik Dalsgaard og forklarer, at han er imponeret over sammenholdet:
– Folk har klaret det til UG, og jeg synes også, vi håndterede det på en god måde med at lave en lille tribute i Olsson-trøjer (da spillerne kom til stadion, red.). Derefter handlede det om at få det parkeret og fokusere 100 procent på kampen.
– Der er lige et stop i ottende minut, hvor hårene rejser sig. I dag gav det os noget ekstra energi. Render man rundt og har ondt af sig selv på banen i det 80. minut, kan man lige tænke over tingene og tage benene på nakken.
Henrik Dalsgaard og FC Midtjylland fører nu Superligaen – i hvert fald indtil Brøndby har spillet søndag. Der er nu 10 dage, til man spiller igen. Og i den periode kan spillere og ansatte i FC Midtjylland nå at reflektere lidt over tingene.
Men mest af alt er håbet bare, at Kristoffer Olsson kommer sig snart.
– Nu har vi to fridage, og så kan folk være sammen med deres familier. Vi kan snakke videre på mandag, hvis nogen har brug for det. Vi håber bare på, at der kommer en god nyhed, og at "Kris" er vågnet. Det er det, vi krydser fingre for, siger Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard står i denne sæson noteret for 14 kampe i Superligaen – det er blevet til to scoringer og tre oplæg.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret