Brøndby er blevet en spændende angriber rigere, efter man i lørdags ud af det blå præsenterede indkøbet af Emmanuel Yeboah, der er købt i CFR Cluj.
Angriberen byder på en kaotisk historie, som i stor grad har påvirket hans karriere. Tilbage i januar var han millimeter fra at skifte til Slavia Prag, men den handel kollapsede, fordi tjekkerne mente, at Yeboah havde problemer med menisken i sit ene knæ. Derfor blev han i Cluj, inden Brøndby nu har åbnet pengepungen for ham. Den danske klub har været bekendt med hans fejlede lægetjek, som man har reageret på. Det oplyser klubbens kommunikationschef Christian Schultz til Ekstra Bladet.
– Vi fik af samme årsag foretaget et udvidet lægetjek netop for at afdække en eventuel risiko, og det forløb uden problemer ganske som forventet, siger Christian Schultz til avisen.
Efter det mislykede lægetjek i starten af året, var Clujs præsident, Cristi Balaj, hurtigt ude og afvise alle historier om et dårligt knæ. Derudover gik der rygter om, at Yeboah havde opgivet en forkert alder til klubben, men også den historie afviste Balaj.
Har set den "gamle" Yeboah
I Tjekkiet vakte hele forløbet stor undren, og Tipsbladets tjekkiske pressekilder er af den holdning, at Cluj benægtede Yeboahs knæproblemer alene af den årsag, at de ikke ville risikere, at angriberens markedsværdi skulle falde.
Ikke desto mindre spillede Yeboah resten af foråret i Cluj, og det var en angriber, som var påvirket af alt det kaos, som herskede omkring ham i januar. Det fortæller den rumænske journalist Emanuel Rosu til Tipsbladet.
– Hans svagheder kommer fra det mentale aspekt. Han missede skiftet til Slavia Prag, og det fik os til at se to meget forskellige versioner af Yeboah – en før og en efter situationen. Han var ikke den samme spiller i foråret som i efteråret, men han ser ud til at være ovre det mislykkede skifte nu, og vi har set den "gamle" Yeboah i den seneste måned. Nu ser han godt ud igen, siger Rosu om angriberen, som nåede at nette to gange i den rumænske liga i denne sæson inden skiftet til Brøndby.
Brøndby har da også fået sig en spiller, som Jesper Sørensen nok skal elske at arbejde med, spår Rosu.
– Yeboah er en talentfuld, dygtig spiller. Han er god med bolden, men han arbejder også hårdt. Han er den type spiller, som trænere elsker at have, han er nede på jorden og forsøger at hjælpe holdet, når han er uden bold.
Efter angriberens mislykkede skifte til Slavia Prag gik der ikke længe, før han blev sat i forbindelse til tyske Augsburg, som – pudsigt nok – ejes af Global Football Holdings, som også ejer Brøndby.
Ghanaian striker Emmanuel Yeboah of CFR Cluj has received interest from German Bundesliga side Augsburg.
— Saddick Adams (@SaddickAdams) January 10, 2023
Romanian sources say Yeboah is one step away from a transfer to the Bundesliga.
His recent move to Slavia Prague hit the snag over transfer fee disagreements. pic.twitter.com/BWMHP0mfBI
Emmanuel Yeboah var ikke en del af Brøndbys trup, som søndag vandt over FC Midtjylland. Han var heller ikke en del af Brøndbys reserver, som mandag spillede mod FC Nordsjællands ditto i en træningskamp.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Rasmus Højlund har ikke set det før
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Undskylder efter italiensk fiasko
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT