Brøndby er blevet en spændende angriber rigere, efter man i lørdags ud af det blå præsenterede indkøbet af Emmanuel Yeboah, der er købt i CFR Cluj.
Angriberen byder på en kaotisk historie, som i stor grad har påvirket hans karriere. Tilbage i januar var han millimeter fra at skifte til Slavia Prag, men den handel kollapsede, fordi tjekkerne mente, at Yeboah havde problemer med menisken i sit ene knæ. Derfor blev han i Cluj, inden Brøndby nu har åbnet pengepungen for ham. Den danske klub har været bekendt med hans fejlede lægetjek, som man har reageret på. Det oplyser klubbens kommunikationschef Christian Schultz til Ekstra Bladet.
– Vi fik af samme årsag foretaget et udvidet lægetjek netop for at afdække en eventuel risiko, og det forløb uden problemer ganske som forventet, siger Christian Schultz til avisen.
Efter det mislykede lægetjek i starten af året, var Clujs præsident, Cristi Balaj, hurtigt ude og afvise alle historier om et dårligt knæ. Derudover gik der rygter om, at Yeboah havde opgivet en forkert alder til klubben, men også den historie afviste Balaj.
Har set den "gamle" Yeboah
I Tjekkiet vakte hele forløbet stor undren, og Tipsbladets tjekkiske pressekilder er af den holdning, at Cluj benægtede Yeboahs knæproblemer alene af den årsag, at de ikke ville risikere, at angriberens markedsværdi skulle falde.
Ikke desto mindre spillede Yeboah resten af foråret i Cluj, og det var en angriber, som var påvirket af alt det kaos, som herskede omkring ham i januar. Det fortæller den rumænske journalist Emanuel Rosu til Tipsbladet.
– Hans svagheder kommer fra det mentale aspekt. Han missede skiftet til Slavia Prag, og det fik os til at se to meget forskellige versioner af Yeboah – en før og en efter situationen. Han var ikke den samme spiller i foråret som i efteråret, men han ser ud til at være ovre det mislykkede skifte nu, og vi har set den "gamle" Yeboah i den seneste måned. Nu ser han godt ud igen, siger Rosu om angriberen, som nåede at nette to gange i den rumænske liga i denne sæson inden skiftet til Brøndby.
Brøndby har da også fået sig en spiller, som Jesper Sørensen nok skal elske at arbejde med, spår Rosu.
– Yeboah er en talentfuld, dygtig spiller. Han er god med bolden, men han arbejder også hårdt. Han er den type spiller, som trænere elsker at have, han er nede på jorden og forsøger at hjælpe holdet, når han er uden bold.
Efter angriberens mislykkede skifte til Slavia Prag gik der ikke længe, før han blev sat i forbindelse til tyske Augsburg, som – pudsigt nok – ejes af Global Football Holdings, som også ejer Brøndby.
Ghanaian striker Emmanuel Yeboah of CFR Cluj has received interest from German Bundesliga side Augsburg.
— Saddick Adams (@SaddickAdams) January 10, 2023
Romanian sources say Yeboah is one step away from a transfer to the Bundesliga.
His recent move to Slavia Prague hit the snag over transfer fee disagreements. pic.twitter.com/BWMHP0mfBI
Emmanuel Yeboah var ikke en del af Brøndbys trup, som søndag vandt over FC Midtjylland. Han var heller ikke en del af Brøndbys reserver, som mandag spillede mod FC Nordsjællands ditto i en træningskamp.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland får stor bøde
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
22 millioner kroner!
Øjner europæisk trofæ
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE