Brøndby er blevet en spændende angriber rigere, efter man i lørdags ud af det blå præsenterede indkøbet af Emmanuel Yeboah, der er købt i CFR Cluj.
Angriberen byder på en kaotisk historie, som i stor grad har påvirket hans karriere. Tilbage i januar var han millimeter fra at skifte til Slavia Prag, men den handel kollapsede, fordi tjekkerne mente, at Yeboah havde problemer med menisken i sit ene knæ. Derfor blev han i Cluj, inden Brøndby nu har åbnet pengepungen for ham. Den danske klub har været bekendt med hans fejlede lægetjek, som man har reageret på. Det oplyser klubbens kommunikationschef Christian Schultz til Ekstra Bladet.
– Vi fik af samme årsag foretaget et udvidet lægetjek netop for at afdække en eventuel risiko, og det forløb uden problemer ganske som forventet, siger Christian Schultz til avisen.
Efter det mislykede lægetjek i starten af året, var Clujs præsident, Cristi Balaj, hurtigt ude og afvise alle historier om et dårligt knæ. Derudover gik der rygter om, at Yeboah havde opgivet en forkert alder til klubben, men også den historie afviste Balaj.
Har set den "gamle" Yeboah
I Tjekkiet vakte hele forløbet stor undren, og Tipsbladets tjekkiske pressekilder er af den holdning, at Cluj benægtede Yeboahs knæproblemer alene af den årsag, at de ikke ville risikere, at angriberens markedsværdi skulle falde.
Ikke desto mindre spillede Yeboah resten af foråret i Cluj, og det var en angriber, som var påvirket af alt det kaos, som herskede omkring ham i januar. Det fortæller den rumænske journalist Emanuel Rosu til Tipsbladet.
– Hans svagheder kommer fra det mentale aspekt. Han missede skiftet til Slavia Prag, og det fik os til at se to meget forskellige versioner af Yeboah – en før og en efter situationen. Han var ikke den samme spiller i foråret som i efteråret, men han ser ud til at være ovre det mislykkede skifte nu, og vi har set den "gamle" Yeboah i den seneste måned. Nu ser han godt ud igen, siger Rosu om angriberen, som nåede at nette to gange i den rumænske liga i denne sæson inden skiftet til Brøndby.
Brøndby har da også fået sig en spiller, som Jesper Sørensen nok skal elske at arbejde med, spår Rosu.
– Yeboah er en talentfuld, dygtig spiller. Han er god med bolden, men han arbejder også hårdt. Han er den type spiller, som trænere elsker at have, han er nede på jorden og forsøger at hjælpe holdet, når han er uden bold.
Efter angriberens mislykkede skifte til Slavia Prag gik der ikke længe, før han blev sat i forbindelse til tyske Augsburg, som – pudsigt nok – ejes af Global Football Holdings, som også ejer Brøndby.
Ghanaian striker Emmanuel Yeboah of CFR Cluj has received interest from German Bundesliga side Augsburg.
— Saddick Adams (@SaddickAdams) January 10, 2023
Romanian sources say Yeboah is one step away from a transfer to the Bundesliga.
His recent move to Slavia Prague hit the snag over transfer fee disagreements. pic.twitter.com/BWMHP0mfBI
Emmanuel Yeboah var ikke en del af Brøndbys trup, som søndag vandt over FC Midtjylland. Han var heller ikke en del af Brøndbys reserver, som mandag spillede mod FC Nordsjællands ditto i en træningskamp.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’