Stor udvikling i OB: Går fra værst til tredjebedst

Det er noget, der bekræfter, at deres spillestil skaber eksplosivitet, forklarer Andreas Alm.



OB blev i sæsonen 2020/21 rangeret som det dårligste hold, når det kommer til antallet af højintense løb. På det område er der sket en stor udvikling i klubben, som nu er på tredjepladsen på det område i denne sæson.

Det er noget, som fynboernes cheftræner Andreas Alm kommer ind på i et interview på klubbens hjemmeside.

– Før min tid i OB fastslog klubben, at holdet ville forbedre fysikken og især de højintensive aktioner. Alle ved, at sprint er en vigtig nøgle i moderne fodbold – de bedste hold i verden har ekstreme tal – og i OB ønskede vi at nærme os dem, siger han og fortsætter:

– Vi følger den fysiske strategi meget nøje, så det er godt at få bekræftet, at spillestilen genererer eksplosivitet i spillet, lyder det fra Alm.

OB-træneren fortæller endvidere, at de i sidste sæson kunne se, at deres tal for intensitet faldt efter grundspillet, men at man lykkedes med at fastholde den på en anden måde. 

– Vi er mere lige, og flere spillere er på et højere fysisk niveau. At vi efter vores fysisk svære start på sæsonen med mange skader i de første fem runder pludselig er i top3 i intensitet i ligaen er rigtig dejligt. Hvis vi også ser på intensitet per effektivt spilleminut, altså når bolden er i spil, ligger vi faktisk nummer to i ligaen.

Derudover peger han på, at deres fans bør føle sig som en del af statistikkerne, da støtten fra dem giver energi.

I deres tal er en sprint hastigheder over 25 km/t, mens en såkaldt high-speed-running er løb på over 20 km/t.

OB jagter efter sigende også en ny mand til midtbanen: Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

FC Midtjylland er ude

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Vildt Superliga-rygte afvises

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld