Stor udvikling i OB: Går fra værst til tredjebedst

Det er noget, der bekræfter, at deres spillestil skaber eksplosivitet, forklarer Andreas Alm.



OB blev i sæsonen 2020/21 rangeret som det dårligste hold, når det kommer til antallet af højintense løb. På det område er der sket en stor udvikling i klubben, som nu er på tredjepladsen på det område i denne sæson.

Det er noget, som fynboernes cheftræner Andreas Alm kommer ind på i et interview på klubbens hjemmeside.

– Før min tid i OB fastslog klubben, at holdet ville forbedre fysikken og især de højintensive aktioner. Alle ved, at sprint er en vigtig nøgle i moderne fodbold – de bedste hold i verden har ekstreme tal – og i OB ønskede vi at nærme os dem, siger han og fortsætter:

– Vi følger den fysiske strategi meget nøje, så det er godt at få bekræftet, at spillestilen genererer eksplosivitet i spillet, lyder det fra Alm.

OB-træneren fortæller endvidere, at de i sidste sæson kunne se, at deres tal for intensitet faldt efter grundspillet, men at man lykkedes med at fastholde den på en anden måde. 

– Vi er mere lige, og flere spillere er på et højere fysisk niveau. At vi efter vores fysisk svære start på sæsonen med mange skader i de første fem runder pludselig er i top3 i intensitet i ligaen er rigtig dejligt. Hvis vi også ser på intensitet per effektivt spilleminut, altså når bolden er i spil, ligger vi faktisk nummer to i ligaen.

Derudover peger han på, at deres fans bør føle sig som en del af statistikkerne, da støtten fra dem giver energi.

I deres tal er en sprint hastigheder over 25 km/t, mens en såkaldt high-speed-running er løb på over 20 km/t.

OB jagter efter sigende også en ny mand til midtbanen: Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Østrig udnytter argentinsk akilleshæl

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I dialog med Steve Cooper

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Tæt på at købe FC København-spiller

Norge – Senegal

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer