OB blev i sæsonen 2020/21 rangeret som det dårligste hold, når det kommer til antallet af højintense løb. På det område er der sket en stor udvikling i klubben, som nu er på tredjepladsen på det område i denne sæson.
Det er noget, som fynboernes cheftræner Andreas Alm kommer ind på i et interview på klubbens hjemmeside.
– Før min tid i OB fastslog klubben, at holdet ville forbedre fysikken og især de højintensive aktioner. Alle ved, at sprint er en vigtig nøgle i moderne fodbold – de bedste hold i verden har ekstreme tal – og i OB ønskede vi at nærme os dem, siger han og fortsætter:
– Vi følger den fysiske strategi meget nøje, så det er godt at få bekræftet, at spillestilen genererer eksplosivitet i spillet, lyder det fra Alm.
OB-træneren fortæller endvidere, at de i sidste sæson kunne se, at deres tal for intensitet faldt efter grundspillet, men at man lykkedes med at fastholde den på en anden måde.
– Vi er mere lige, og flere spillere er på et højere fysisk niveau. At vi efter vores fysisk svære start på sæsonen med mange skader i de første fem runder pludselig er i top3 i intensitet i ligaen er rigtig dejligt. Hvis vi også ser på intensitet per effektivt spilleminut, altså når bolden er i spil, ligger vi faktisk nummer to i ligaen.
Derudover peger han på, at deres fans bør føle sig som en del af statistikkerne, da støtten fra dem giver energi.
I deres tal er en sprint hastigheder over 25 km/t, mens en såkaldt high-speed-running er løb på over 20 km/t.
OB jagter efter sigende også en ny mand til midtbanen: Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
