OB blev i sæsonen 2020/21 rangeret som det dårligste hold, når det kommer til antallet af højintense løb. På det område er der sket en stor udvikling i klubben, som nu er på tredjepladsen på det område i denne sæson.
Det er noget, som fynboernes cheftræner Andreas Alm kommer ind på i et interview på klubbens hjemmeside.
– Før min tid i OB fastslog klubben, at holdet ville forbedre fysikken og især de højintensive aktioner. Alle ved, at sprint er en vigtig nøgle i moderne fodbold – de bedste hold i verden har ekstreme tal – og i OB ønskede vi at nærme os dem, siger han og fortsætter:
– Vi følger den fysiske strategi meget nøje, så det er godt at få bekræftet, at spillestilen genererer eksplosivitet i spillet, lyder det fra Alm.
OB-træneren fortæller endvidere, at de i sidste sæson kunne se, at deres tal for intensitet faldt efter grundspillet, men at man lykkedes med at fastholde den på en anden måde.
– Vi er mere lige, og flere spillere er på et højere fysisk niveau. At vi efter vores fysisk svære start på sæsonen med mange skader i de første fem runder pludselig er i top3 i intensitet i ligaen er rigtig dejligt. Hvis vi også ser på intensitet per effektivt spilleminut, altså når bolden er i spil, ligger vi faktisk nummer to i ligaen.
Derudover peger han på, at deres fans bør føle sig som en del af statistikkerne, da støtten fra dem giver energi.
I deres tal er en sprint hastigheder over 25 km/t, mens en såkaldt high-speed-running er løb på over 20 km/t.
OB jagter efter sigende også en ny mand til midtbanen: Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
‘Spanien var det bedste hold’
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
