Stor uenighed: Hvem er årets træner i Superligaen?

Der hersker stor uenighed blandt Viaplays eksperter om, hvem der er årets træner i Superligaen.



Jacob Neestrup, Jacob Friis, Uwe Rösler eller sågar Freyr Alexandersson?

Der er mange om buddet til årets træner i Superligaen, og blandt Viaplays eksperter hersker der også stor uenighed om, hvem der skal løbe med hæderen. 

Flest peger på Jacob Neestrup, der har formået at vinde 'The Double' med et FC Købehavn-hold, der gik til vinterpause med otte point op til førerholdet fra FC Nordsjælland. 

– Jeg kan næsten ikke se, hvordan han nogensinde skulle få den, hvis ikke han vinder den nu, hvor han vinder 'The Double'. Den tydelighed han har i sin kommunikation, er jeg meget imponeret over. Han optræder selvsikkert, han går forrest. Jeg kan godt lide, at der kommer en træner, der siger, nu går vi den her vej. Uden Jacob Neestrup ville der ikke være et mesterskab til FCK, fortæller Stig Tøfting til Viaplay. 

Tøftings kollega Kenneth Emil Petersen er enig i analysen. 

– Den forfatning, som FCK var i, da Neestrup overtog dem, var så ringe. Det, at han fået dem tilbage på rette vej på så kort tid, det beviser, at det ikke er alle, der bare kan gå ind og træne en trup som FC København. Det passer ikke, det var svært for Jess Thorup. Jacob Neestrup lykkedes med det til perfektion, fortæller han.

Det er dog ikke alle af Viaplays eksperter, der peger på Neestrup.

Poul Hansen, Ken Ilsø og Peter Sørensen mener alle, at Jacob Friis fortjener prisen. Han formåede at bringe Viborg FF i spil til medaljer, og selvom det glippede for domkirkebyen i sidste spillerunde, kan de senere i dag få adgang til europæisk fodbold, hvis de slår rivalerne fra FC Midtjylland.

Martin Jørgensen peger på Uwe Rösler i AGF, der haft et fantastisk forår, der endte med at bringe bronzemedaljer til 'Smilets By'. 

Jesper Thygesen peger på Freyr Alexandersson, der på mirakuløs vis formåede at holde Lyngby BK i Danmarks fineste fodboldselskab efter en fantastisk slutspurt i forårssæsonen. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

TV-ekspert chokerer på direkte tv



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lurer på PSG-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla