Stor uenighed: Hvem er årets træner i Superligaen?

Der hersker stor uenighed blandt Viaplays eksperter om, hvem der er årets træner i Superligaen.



Jacob Neestrup, Jacob Friis, Uwe Rösler eller sågar Freyr Alexandersson?

Der er mange om buddet til årets træner i Superligaen, og blandt Viaplays eksperter hersker der også stor uenighed om, hvem der skal løbe med hæderen. 

Flest peger på Jacob Neestrup, der har formået at vinde 'The Double' med et FC Købehavn-hold, der gik til vinterpause med otte point op til førerholdet fra FC Nordsjælland. 

– Jeg kan næsten ikke se, hvordan han nogensinde skulle få den, hvis ikke han vinder den nu, hvor han vinder 'The Double'. Den tydelighed han har i sin kommunikation, er jeg meget imponeret over. Han optræder selvsikkert, han går forrest. Jeg kan godt lide, at der kommer en træner, der siger, nu går vi den her vej. Uden Jacob Neestrup ville der ikke være et mesterskab til FCK, fortæller Stig Tøfting til Viaplay. 

Tøftings kollega Kenneth Emil Petersen er enig i analysen. 

– Den forfatning, som FCK var i, da Neestrup overtog dem, var så ringe. Det, at han fået dem tilbage på rette vej på så kort tid, det beviser, at det ikke er alle, der bare kan gå ind og træne en trup som FC København. Det passer ikke, det var svært for Jess Thorup. Jacob Neestrup lykkedes med det til perfektion, fortæller han.

Det er dog ikke alle af Viaplays eksperter, der peger på Neestrup.

Poul Hansen, Ken Ilsø og Peter Sørensen mener alle, at Jacob Friis fortjener prisen. Han formåede at bringe Viborg FF i spil til medaljer, og selvom det glippede for domkirkebyen i sidste spillerunde, kan de senere i dag få adgang til europæisk fodbold, hvis de slår rivalerne fra FC Midtjylland.

Martin Jørgensen peger på Uwe Rösler i AGF, der haft et fantastisk forår, der endte med at bringe bronzemedaljer til 'Smilets By'. 

Jesper Thygesen peger på Freyr Alexandersson, der på mirakuløs vis formåede at holde Lyngby BK i Danmarks fineste fodboldselskab efter en fantastisk slutspurt i forårssæsonen. 





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Midtjylland er ude

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

John Stones tager sydpå



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe