Jacob Neestrup, Jacob Friis, Uwe Rösler eller sågar Freyr Alexandersson?
Der er mange om buddet til årets træner i Superligaen, og blandt Viaplays eksperter hersker der også stor uenighed om, hvem der skal løbe med hæderen.
Flest peger på Jacob Neestrup, der har formået at vinde 'The Double' med et FC Købehavn-hold, der gik til vinterpause med otte point op til førerholdet fra FC Nordsjælland.
– Jeg kan næsten ikke se, hvordan han nogensinde skulle få den, hvis ikke han vinder den nu, hvor han vinder 'The Double'. Den tydelighed han har i sin kommunikation, er jeg meget imponeret over. Han optræder selvsikkert, han går forrest. Jeg kan godt lide, at der kommer en træner, der siger, nu går vi den her vej. Uden Jacob Neestrup ville der ikke være et mesterskab til FCK, fortæller Stig Tøfting til Viaplay.
Tøftings kollega Kenneth Emil Petersen er enig i analysen.
– Den forfatning, som FCK var i, da Neestrup overtog dem, var så ringe. Det, at han fået dem tilbage på rette vej på så kort tid, det beviser, at det ikke er alle, der bare kan gå ind og træne en trup som FC København. Det passer ikke, det var svært for Jess Thorup. Jacob Neestrup lykkedes med det til perfektion, fortæller han.
Det er dog ikke alle af Viaplays eksperter, der peger på Neestrup.
Poul Hansen, Ken Ilsø og Peter Sørensen mener alle, at Jacob Friis fortjener prisen. Han formåede at bringe Viborg FF i spil til medaljer, og selvom det glippede for domkirkebyen i sidste spillerunde, kan de senere i dag få adgang til europæisk fodbold, hvis de slår rivalerne fra FC Midtjylland.
Martin Jørgensen peger på Uwe Rösler i AGF, der haft et fantastisk forår, der endte med at bringe bronzemedaljer til 'Smilets By'.
Jesper Thygesen peger på Freyr Alexandersson, der på mirakuløs vis formåede at holde Lyngby BK i Danmarks fineste fodboldselskab efter en fantastisk slutspurt i forårssæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER