Jacob Neestrup, Jacob Friis, Uwe Rösler eller sågar Freyr Alexandersson?
Der er mange om buddet til årets træner i Superligaen, og blandt Viaplays eksperter hersker der også stor uenighed om, hvem der skal løbe med hæderen.
Flest peger på Jacob Neestrup, der har formået at vinde 'The Double' med et FC Købehavn-hold, der gik til vinterpause med otte point op til førerholdet fra FC Nordsjælland.
– Jeg kan næsten ikke se, hvordan han nogensinde skulle få den, hvis ikke han vinder den nu, hvor han vinder 'The Double'. Den tydelighed han har i sin kommunikation, er jeg meget imponeret over. Han optræder selvsikkert, han går forrest. Jeg kan godt lide, at der kommer en træner, der siger, nu går vi den her vej. Uden Jacob Neestrup ville der ikke være et mesterskab til FCK, fortæller Stig Tøfting til Viaplay.
Tøftings kollega Kenneth Emil Petersen er enig i analysen.
– Den forfatning, som FCK var i, da Neestrup overtog dem, var så ringe. Det, at han fået dem tilbage på rette vej på så kort tid, det beviser, at det ikke er alle, der bare kan gå ind og træne en trup som FC København. Det passer ikke, det var svært for Jess Thorup. Jacob Neestrup lykkedes med det til perfektion, fortæller han.
Det er dog ikke alle af Viaplays eksperter, der peger på Neestrup.
Poul Hansen, Ken Ilsø og Peter Sørensen mener alle, at Jacob Friis fortjener prisen. Han formåede at bringe Viborg FF i spil til medaljer, og selvom det glippede for domkirkebyen i sidste spillerunde, kan de senere i dag få adgang til europæisk fodbold, hvis de slår rivalerne fra FC Midtjylland.
Martin Jørgensen peger på Uwe Rösler i AGF, der haft et fantastisk forår, der endte med at bringe bronzemedaljer til 'Smilets By'.
Jesper Thygesen peger på Freyr Alexandersson, der på mirakuløs vis formåede at holde Lyngby BK i Danmarks fineste fodboldselskab efter en fantastisk slutspurt i forårssæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT