FREDERIKSBERG (Tipsbladet): I denne uge var der generalforsamling i selskabet bag FC København (Parken Sport & Entertainment), hvor nationalarenaen, Parken, og klubbens træningsanlæg blandt andet var på dagsordenen.
Her blev 100 millioner kroner afsat til at give Parken en overhaling, mens træningsanlægget også står til at komme i en forfatning, der matcher klubbens sportslige ambitioner.
Nyheden er selvsagt en, FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, er begejstret for.
– Det er jeg selvfølgelig glad for. Hvis vi gerne vil vokse som klub og leve op til vores ambitioner, så er det naturligt, at vi ikke skal være efter vores konkurrenter på det punkt. Det ved jeg, "PC" og dem over os, så det er fint, der bliver gjort noget ved det, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse.
FC Midtjylland og AGF er nogle af de klubber, som de seneste år har fået nye træningsanlæg, og ifølge Jacob Neestrup er der en del at hente, når faciliteterne er i top.
– Jeg tror, der er mere end bare små procenter at hente. Det er godt, og jeg er glad for, der ligger en plan, som bliver foldet ud på et eller andet tidspunkt, siger han.
Lige nu er FC Københavns sportslige ledelse sammen med bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment i gang med at sondere terrænet i forhold til planerne for det nye træningsanlæg.
Hvad der helt konkret ligger i det, vides ikke endnu, men ifølge Peter Christiansen, der var med på generalforsamlingen, er forventningen, at der kan præsenteres en plan i løbet af i år.
Jacob Neestrup ønsker dog ikke at komme ind på, hvilke forbedringer han mener, klubbens træningsanlæg beliggende på ydre Frederiksberg trænger til. Han understreger i stedet vigtigheden af, at der nu er en plan.
– Jeg synes, det er godt, der er en plan, fordi alle ved, vi trænger til det. Der bliver arbejdet efter det, men uanset om der står et træningsanlæg til… jeg ved ikke, hvad sådan et koster… et eller andet beløb, så er jeg jo ansat til det samme, og det skal overhovedet ikke være en undskyldning for, at vi ligger nummer tre. Det har intet med det at gøre.
Økonomisk er der ikke fastsat en ramme for projektet, som lige nu arbejder i tre spor. En renovering, en udbygning eller en større model, var de tre retninger, Peter Christiansen fremhævede ved generalforsamlingen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Neymar er tilbage
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED