HERNING (Tipsbladet): Det er ikke mere end to år siden, at Oliver Sørensen foran 3.000 tilskuere i den norske provinsby Hamar spillede 0-0 med sit hold HamKam mod Aalesund.
Heller ikke i Norge er det en kamp, der sætter sjæle landet rundt i flammer, og at Oliver Sørensen to år senere skulle blive den store FC Midtjylland-profil var svært at forudsige.
Flere andre Superliga-klubber spurgte dengang til, om de kunne leje eller købe midtbanespilleren, som flere så et stort lys i, men både i sidste og især denne sæson har Sørensen vist, at FCM gjorde klogt i ikke at sende ham til en Superliga-rival.
For nu er Oliver Sørensen ud over at være en af ligaens bedste på sin position blevet mange penge værd, og det kan mærkes på transfermarkedet.
Atalanta har ifølge Tipsbladets oplysninger været til flere af FC Midtjyllands kampe i denne sæson, og også andre italienske klubber og gode Bundesliga-klubber følger Sørensen tæt eller fra lidt længere afstand. Blandt andre Borussia Mönchengladbach var på stadion, da Sørensen og FC Midtjylland knoklede sig til en sejr over Brøndby IF i søndags, hvilket Bergamo-klubben også var.
Oliver Sørensen er en af de spillere i Superligaen, der løber længst og sprinter mest per kamp, og et godt bud er, at Sørensens løbekapacitet og evne til at komme i og omkring feltet er med til at gøre ham aktuel for italienske og tyske klubber, der lægger stor vægt på den fysiske kapacitet.
2025 er mere oplagt
Oliver Sørensen er med garanti en spiller, FC Midtjylland kunne få gode penge for til sommer, men det lader ikke til at være aktuelt.
Midtjyderne slås lige nu for at vinde mesterskabet efter en sæson, der er en væsentlig forbedring fra sidste års skuffende syvendeplads.

Men der er også væsentlig plads til forbedring i en sæson med udsving, og når ambitionen er at spille et europæisk ligaspil til september og igen kæmpe om guld om et år, giver det dårlig mening at sælge den mest stabile spiller på holdet.
Dertil skal man lægge, at der i modsætning til tidligere intet behov er for at få kontanter i kassen i FC Midtjylland.
Oliver Sørensen har kontrakt indtil udgangen af 2027 og er 22 år, og det kunne give bedre mening med et salg om et år, uanset at en god kontrakt i en solid udenlandsk klub givetvis kan interessere midtbanespilleren.
Oliver Sørensen gav selv interview til Tipsbladet tidligere på sæsonen om gennembruddet i FC Midtjylland og det slid, der lå på vejen til førsteholdet med udlejninger til først Fredericia og siden HamKam. Læs det interview her.
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
– Vi er pressede
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
Her er Tausons vej i Australian Open
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’