Stortalent står på spring i Lyngby

Michael Opoku er det næste navn fra Lyngby Boldklub, som vil få chancen for at vise sig frem på den store scene i Danmark.



Michael Opoku. Læg mærke til navnet. Det bliver nemlig et navn, som vil optræde mere og mere for Lyngby Boldklubs Superliga-hold i den nye sæson.

Det 18-årige danske stortalent fik i foråret sin debut i Danmarks bedste række, og denne sommer er det blevet en realitet, at han rykker op i Superliga-truppen på permanent basis – med mere spilletid i sigte. Der er store forventninger hos de kongeblå til den offensive spiller, der tidligere har været udtaget til U19-landsholdet.

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men når jeg snakker med Nicas (sportschef i Lyngby, red.) og holdkammeraterne, og jeg kan jo godt mærke, at der er en stor tillid til mig. Jeg har stadig mit gennembrud i vente, men jeg håber at spille en masse, siger Michael Opoku, der ser sig selv som en rigtig entertainer:

– Jeg er en typisk spiller med indvandrer baggrund med en god teknik. Jeg kommer fra gaden og ghettoen, så det er dér, at jeg har lært at drible. Når du kigger på spillere med indvandrerbaggrund, så har de en vildt god teknik, som andre ikke har, og det er dét, jeg minder om. Og så har jeg fart og en god fysik, forklarer Michael Opoku.

Opoku ligner altså spillere, man kan genkende, men der er ikke én, som han en-til-en synes at sammenligne med.

– Mange har spurgt mig, hvem jeg minder mest om, men jeg synes ikke, der er én, man kan pege på direkte. Jeg har driblingerne som en kantspiller, men er også lidt en nier.

Inde omkring U19-landsholdet
Det var i Magne Hoseths meget korte tid i begyndelsen af året, at Michael Opoku fik lov til at snuse til førsteholdet, og da David Nielsen tog over, blev der bare skruet op for tilliden til teenageren. 

– David er en mand, der har store ambitioner. Han ville mig det bedste og skubbede til mig, så jeg kunne forfølge min drøm. Han skubbede mig faktisk helt vildt, og jeg fik mere og mere blod på tanden, lyder det fra Michael Opoku, der ikke har nået at træne ret meget med den nye cheftræner Morten Karlsen.

– Jeg har ikke snakket så meget med Karlsen, men når man er i Lyngby, kan man mærke, at de stoler på mig og opmuntrer mig og fortæller mig om, at jeg bare skal arbejde hårdt. Alle vil én det bedste, især hos Lyngby er vi en stor familie, lyder det fra Lyngbys store talent, som også har været inde omkring U19-landsholdet. Hvor langt, han kan drive talentet, det er svært at sige nu, men han stiler efter mere, end hvad Superligaen kan tilbyde.

– Ingen kan sige noget om fremtiden, men jeg tror selvfølgelig på, at jeg kan nå den højeste hylde. Det arbejder jeg på hver dag, siger det tidligere Brøndby-talent, som for fire år siden skiftede vestegnsklubben ud med de kongeblå.

– Jeg havde ikke noget imod Brøndby og er vokset op her. Jeg bor stadig her. Jeg er ikke den største fan, selv om jeg har set kampe, men jeg var for lille som 14-årig og tænkte ikke på at tage fodbold så seriøst. Hvor andre havde agenter i en tidlig alder, så tog jeg fodbold for, hvad det var, men så kom jeg til Lyngby, hvor jeg fik at vide, at jeg faktisk var meget god og kunne blive til en stor fodboldspiller, og derfra er det kun gået én vej.

En vej, der foreløbig har givet fem indhop for Superliga-mandskabet, men der er mere i vente.





Han er IKKE i spil


Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Her er AGF’s transferplaner

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– Lidt af en bombe

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansker færdig i Ajax?

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kæmpe brag venter fredag

Brøndby bekræfter salg

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz