Michael Opoku. Læg mærke til navnet. Det bliver nemlig et navn, som vil optræde mere og mere for Lyngby Boldklubs Superliga-hold i den nye sæson.
Det 18-årige danske stortalent fik i foråret sin debut i Danmarks bedste række, og denne sommer er det blevet en realitet, at han rykker op i Superliga-truppen på permanent basis – med mere spilletid i sigte. Der er store forventninger hos de kongeblå til den offensive spiller, der tidligere har været udtaget til U19-landsholdet.
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men når jeg snakker med Nicas (sportschef i Lyngby, red.) og holdkammeraterne, og jeg kan jo godt mærke, at der er en stor tillid til mig. Jeg har stadig mit gennembrud i vente, men jeg håber at spille en masse, siger Michael Opoku, der ser sig selv som en rigtig entertainer:
– Jeg er en typisk spiller med indvandrer baggrund med en god teknik. Jeg kommer fra gaden og ghettoen, så det er dér, at jeg har lært at drible. Når du kigger på spillere med indvandrerbaggrund, så har de en vildt god teknik, som andre ikke har, og det er dét, jeg minder om. Og så har jeg fart og en god fysik, forklarer Michael Opoku.
Opoku ligner altså spillere, man kan genkende, men der er ikke én, som han en-til-en synes at sammenligne med.
– Mange har spurgt mig, hvem jeg minder mest om, men jeg synes ikke, der er én, man kan pege på direkte. Jeg har driblingerne som en kantspiller, men er også lidt en nier.
Inde omkring U19-landsholdet
Det var i Magne Hoseths meget korte tid i begyndelsen af året, at Michael Opoku fik lov til at snuse til førsteholdet, og da David Nielsen tog over, blev der bare skruet op for tilliden til teenageren.
– David er en mand, der har store ambitioner. Han ville mig det bedste og skubbede til mig, så jeg kunne forfølge min drøm. Han skubbede mig faktisk helt vildt, og jeg fik mere og mere blod på tanden, lyder det fra Michael Opoku, der ikke har nået at træne ret meget med den nye cheftræner Morten Karlsen.
– Jeg har ikke snakket så meget med Karlsen, men når man er i Lyngby, kan man mærke, at de stoler på mig og opmuntrer mig og fortæller mig om, at jeg bare skal arbejde hårdt. Alle vil én det bedste, især hos Lyngby er vi en stor familie, lyder det fra Lyngbys store talent, som også har været inde omkring U19-landsholdet. Hvor langt, han kan drive talentet, det er svært at sige nu, men han stiler efter mere, end hvad Superligaen kan tilbyde.
– Ingen kan sige noget om fremtiden, men jeg tror selvfølgelig på, at jeg kan nå den højeste hylde. Det arbejder jeg på hver dag, siger det tidligere Brøndby-talent, som for fire år siden skiftede vestegnsklubben ud med de kongeblå.
– Jeg havde ikke noget imod Brøndby og er vokset op her. Jeg bor stadig her. Jeg er ikke den største fan, selv om jeg har set kampe, men jeg var for lille som 14-årig og tænkte ikke på at tage fodbold så seriøst. Hvor andre havde agenter i en tidlig alder, så tog jeg fodbold for, hvad det var, men så kom jeg til Lyngby, hvor jeg fik at vide, at jeg faktisk var meget god og kunne blive til en stor fodboldspiller, og derfra er det kun gået én vej.
En vej, der foreløbig har givet fem indhop for Superliga-mandskabet, men der er mere i vente.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Sendt hjem fra FC København-træning
– Det er et møghold!
Her begynder næste sæson i Superligaen
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED