Stortalent står på spring i Lyngby

Michael Opoku er det næste navn fra Lyngby Boldklub, som vil få chancen for at vise sig frem på den store scene i Danmark.



Michael Opoku. Læg mærke til navnet. Det bliver nemlig et navn, som vil optræde mere og mere for Lyngby Boldklubs Superliga-hold i den nye sæson.

Det 18-årige danske stortalent fik i foråret sin debut i Danmarks bedste række, og denne sommer er det blevet en realitet, at han rykker op i Superliga-truppen på permanent basis – med mere spilletid i sigte. Der er store forventninger hos de kongeblå til den offensive spiller, der tidligere har været udtaget til U19-landsholdet.

– Jeg er ikke blevet lovet noget, men når jeg snakker med Nicas (sportschef i Lyngby, red.) og holdkammeraterne, og jeg kan jo godt mærke, at der er en stor tillid til mig. Jeg har stadig mit gennembrud i vente, men jeg håber at spille en masse, siger Michael Opoku, der ser sig selv som en rigtig entertainer:

– Jeg er en typisk spiller med indvandrer baggrund med en god teknik. Jeg kommer fra gaden og ghettoen, så det er dér, at jeg har lært at drible. Når du kigger på spillere med indvandrerbaggrund, så har de en vildt god teknik, som andre ikke har, og det er dét, jeg minder om. Og så har jeg fart og en god fysik, forklarer Michael Opoku.

Opoku ligner altså spillere, man kan genkende, men der er ikke én, som han en-til-en synes at sammenligne med.

– Mange har spurgt mig, hvem jeg minder mest om, men jeg synes ikke, der er én, man kan pege på direkte. Jeg har driblingerne som en kantspiller, men er også lidt en nier.

Inde omkring U19-landsholdet
Det var i Magne Hoseths meget korte tid i begyndelsen af året, at Michael Opoku fik lov til at snuse til førsteholdet, og da David Nielsen tog over, blev der bare skruet op for tilliden til teenageren. 

– David er en mand, der har store ambitioner. Han ville mig det bedste og skubbede til mig, så jeg kunne forfølge min drøm. Han skubbede mig faktisk helt vildt, og jeg fik mere og mere blod på tanden, lyder det fra Michael Opoku, der ikke har nået at træne ret meget med den nye cheftræner Morten Karlsen.

– Jeg har ikke snakket så meget med Karlsen, men når man er i Lyngby, kan man mærke, at de stoler på mig og opmuntrer mig og fortæller mig om, at jeg bare skal arbejde hårdt. Alle vil én det bedste, især hos Lyngby er vi en stor familie, lyder det fra Lyngbys store talent, som også har været inde omkring U19-landsholdet. Hvor langt, han kan drive talentet, det er svært at sige nu, men han stiler efter mere, end hvad Superligaen kan tilbyde.

– Ingen kan sige noget om fremtiden, men jeg tror selvfølgelig på, at jeg kan nå den højeste hylde. Det arbejder jeg på hver dag, siger det tidligere Brøndby-talent, som for fire år siden skiftede vestegnsklubben ud med de kongeblå.

– Jeg havde ikke noget imod Brøndby og er vokset op her. Jeg bor stadig her. Jeg er ikke den største fan, selv om jeg har set kampe, men jeg var for lille som 14-årig og tænkte ikke på at tage fodbold så seriøst. Hvor andre havde agenter i en tidlig alder, så tog jeg fodbold for, hvad det var, men så kom jeg til Lyngby, hvor jeg fik at vide, at jeg faktisk var meget god og kunne blive til en stor fodboldspiller, og derfra er det kun gået én vej.

En vej, der foreløbig har givet fem indhop for Superliga-mandskabet, men der er mere i vente.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Bekymrende melding om FCM-stjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

‘Thomas Delaney er fortid’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

PSG – Liverpool

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Nu er han pludselig syg

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Danmark har aldrig haft så mange før

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Har været uenig med Steve Cooper

Barcelona – Atletico

Tøfting lægger hånden på kogepladen

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub