Michael Opoku. Læg mærke til navnet. Det bliver nemlig et navn, som vil optræde mere og mere for Lyngby Boldklubs Superliga-hold i den nye sæson.
Det 18-årige danske stortalent fik i foråret sin debut i Danmarks bedste række, og denne sommer er det blevet en realitet, at han rykker op i Superliga-truppen på permanent basis – med mere spilletid i sigte. Der er store forventninger hos de kongeblå til den offensive spiller, der tidligere har været udtaget til U19-landsholdet.
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men når jeg snakker med Nicas (sportschef i Lyngby, red.) og holdkammeraterne, og jeg kan jo godt mærke, at der er en stor tillid til mig. Jeg har stadig mit gennembrud i vente, men jeg håber at spille en masse, siger Michael Opoku, der ser sig selv som en rigtig entertainer:
– Jeg er en typisk spiller med indvandrer baggrund med en god teknik. Jeg kommer fra gaden og ghettoen, så det er dér, at jeg har lært at drible. Når du kigger på spillere med indvandrerbaggrund, så har de en vildt god teknik, som andre ikke har, og det er dét, jeg minder om. Og så har jeg fart og en god fysik, forklarer Michael Opoku.
Opoku ligner altså spillere, man kan genkende, men der er ikke én, som han en-til-en synes at sammenligne med.
– Mange har spurgt mig, hvem jeg minder mest om, men jeg synes ikke, der er én, man kan pege på direkte. Jeg har driblingerne som en kantspiller, men er også lidt en nier.
Inde omkring U19-landsholdet
Det var i Magne Hoseths meget korte tid i begyndelsen af året, at Michael Opoku fik lov til at snuse til førsteholdet, og da David Nielsen tog over, blev der bare skruet op for tilliden til teenageren.
– David er en mand, der har store ambitioner. Han ville mig det bedste og skubbede til mig, så jeg kunne forfølge min drøm. Han skubbede mig faktisk helt vildt, og jeg fik mere og mere blod på tanden, lyder det fra Michael Opoku, der ikke har nået at træne ret meget med den nye cheftræner Morten Karlsen.
– Jeg har ikke snakket så meget med Karlsen, men når man er i Lyngby, kan man mærke, at de stoler på mig og opmuntrer mig og fortæller mig om, at jeg bare skal arbejde hårdt. Alle vil én det bedste, især hos Lyngby er vi en stor familie, lyder det fra Lyngbys store talent, som også har været inde omkring U19-landsholdet. Hvor langt, han kan drive talentet, det er svært at sige nu, men han stiler efter mere, end hvad Superligaen kan tilbyde.
– Ingen kan sige noget om fremtiden, men jeg tror selvfølgelig på, at jeg kan nå den højeste hylde. Det arbejder jeg på hver dag, siger det tidligere Brøndby-talent, som for fire år siden skiftede vestegnsklubben ud med de kongeblå.
– Jeg havde ikke noget imod Brøndby og er vokset op her. Jeg bor stadig her. Jeg er ikke den største fan, selv om jeg har set kampe, men jeg var for lille som 14-årig og tænkte ikke på at tage fodbold så seriøst. Hvor andre havde agenter i en tidlig alder, så tog jeg fodbold for, hvad det var, men så kom jeg til Lyngby, hvor jeg fik at vide, at jeg faktisk var meget god og kunne blive til en stor fodboldspiller, og derfra er det kun gået én vej.
En vej, der foreløbig har givet fem indhop for Superliga-mandskabet, men der er mere i vente.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER