Michael Opoku. Læg mærke til navnet. Det bliver nemlig et navn, som vil optræde mere og mere for Lyngby Boldklubs Superliga-hold i den nye sæson.
Det 18-årige danske stortalent fik i foråret sin debut i Danmarks bedste række, og denne sommer er det blevet en realitet, at han rykker op i Superliga-truppen på permanent basis – med mere spilletid i sigte. Der er store forventninger hos de kongeblå til den offensive spiller, der tidligere har været udtaget til U19-landsholdet.
– Jeg er ikke blevet lovet noget, men når jeg snakker med Nicas (sportschef i Lyngby, red.) og holdkammeraterne, og jeg kan jo godt mærke, at der er en stor tillid til mig. Jeg har stadig mit gennembrud i vente, men jeg håber at spille en masse, siger Michael Opoku, der ser sig selv som en rigtig entertainer:
– Jeg er en typisk spiller med indvandrer baggrund med en god teknik. Jeg kommer fra gaden og ghettoen, så det er dér, at jeg har lært at drible. Når du kigger på spillere med indvandrerbaggrund, så har de en vildt god teknik, som andre ikke har, og det er dét, jeg minder om. Og så har jeg fart og en god fysik, forklarer Michael Opoku.
Opoku ligner altså spillere, man kan genkende, men der er ikke én, som han en-til-en synes at sammenligne med.
– Mange har spurgt mig, hvem jeg minder mest om, men jeg synes ikke, der er én, man kan pege på direkte. Jeg har driblingerne som en kantspiller, men er også lidt en nier.
Inde omkring U19-landsholdet
Det var i Magne Hoseths meget korte tid i begyndelsen af året, at Michael Opoku fik lov til at snuse til førsteholdet, og da David Nielsen tog over, blev der bare skruet op for tilliden til teenageren.
– David er en mand, der har store ambitioner. Han ville mig det bedste og skubbede til mig, så jeg kunne forfølge min drøm. Han skubbede mig faktisk helt vildt, og jeg fik mere og mere blod på tanden, lyder det fra Michael Opoku, der ikke har nået at træne ret meget med den nye cheftræner Morten Karlsen.
– Jeg har ikke snakket så meget med Karlsen, men når man er i Lyngby, kan man mærke, at de stoler på mig og opmuntrer mig og fortæller mig om, at jeg bare skal arbejde hårdt. Alle vil én det bedste, især hos Lyngby er vi en stor familie, lyder det fra Lyngbys store talent, som også har været inde omkring U19-landsholdet. Hvor langt, han kan drive talentet, det er svært at sige nu, men han stiler efter mere, end hvad Superligaen kan tilbyde.
– Ingen kan sige noget om fremtiden, men jeg tror selvfølgelig på, at jeg kan nå den højeste hylde. Det arbejder jeg på hver dag, siger det tidligere Brøndby-talent, som for fire år siden skiftede vestegnsklubben ud med de kongeblå.
– Jeg havde ikke noget imod Brøndby og er vokset op her. Jeg bor stadig her. Jeg er ikke den største fan, selv om jeg har set kampe, men jeg var for lille som 14-årig og tænkte ikke på at tage fodbold så seriøst. Hvor andre havde agenter i en tidlig alder, så tog jeg fodbold for, hvad det var, men så kom jeg til Lyngby, hvor jeg fik at vide, at jeg faktisk var meget god og kunne blive til en stor fodboldspiller, og derfra er det kun gået én vej.
En vej, der foreløbig har givet fem indhop for Superliga-mandskabet, men der er mere i vente.
LIVE
LIVE: Endnu en dansker færdig i Wolfsburg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG