Kæmpe derby-problem: Sådan har England løst det

Skandaløse scener udspillede sig mellem Brøndby og FC København i søndagens derby, da fans kastede romerlys mod hinanden på Brøndby Stadion inden kampstart. Men hvad er løsningen? Det har Tipsbladet spurgt Peter Grønlund, der er forfatter med stort kendskab til hooliganisme, om.



– Det stinker. Det er latterligt.

FCK-profilen Thomas Delaney var klar i mælet efter søndagens derby mod Brøndby.

Der var nemlig kæmpe ballade på lægterne inden kampstart.

Cirka én time inden kampstart fik sympatisører af hjemmeholdet nedlagt et hegn, og derefter angreb de FC København-fansenes afsnit.

Den store ballade koster klubberne store bøder og sanktioner, men hvordan løser man problemet?

– England er nok det bedste eksempel. De havde en stor hooliganscene en gang, og der satte de sig for at bremse det. Det har så haft nogle konsekvenser for retssamfundet og alle mulige andre borgere.

– Det er jo med voldsomme straffe og meget mere overvågning. Der er alvorlige sanktioner, hvor man måske kan tale om, at det er lidt overdrevet, når det kun er til fodbold, siger forfatter til bogen 'Kategori C – hooligans i Europa', Peter Grønlund, til Tipsbladet og tilføjer: 

– De er gået lidt voldsomt til værks i forsøget på at bremse de voldelige fans, som også har konsekvenser for den mere almindelige fankultur. Nogle steder kan du smides ud af stadion for at tale grimt eller rejse dig op fra din plads. Der må ikke drikkes alkohol på tribunen, og der er meget politi til kampene.

Men hvorfor laver fans optøjer, når sanktionerne rammer klubberne?

– Det er ikke noget, der fylder voldsomt meget, at klubberne kan få sanktioner. Man vil nok typisk argumentere for, at de støtter deres klub hele vejen. De er villige til at gå længere end almindelige fans.

– Det er så tydeligt i alle klubber, at man ikke er interesseret i det. Argumentet er, at det er de forkerte, der styrer klubben, siger Grønlund og fastslår, at han udtaler sig på et generelt plan:

–  Det er af kærlighed til klubben. Det er ud fra den vinkel. Derudover er der jo også adrenalinkicket. Det er også fællesskabet og venskabet, og der er gang i den.

– Man får oplevelser ud af det, som andre ikke gør. Man får et super adrenalinkicket, men man gør det, fordi man føler, at man støtter sin klub.

Virker ikke
Efter kampen reagerede Divisionsforeningen prompte, da det blev meldt ud af, at opgørene mellem Brøndby og FCK bliver uden udebanefans på ubestemt tid.

Grønlund mener dog ikke, at sådan en type straf giver en effekt.

– En af måderne, som man kan gøre det på, er dialogen mellem klubberne og de rabiate fans imellem. Jeg er sikker på, at de gør det nu, men det er ikke sikkert, at det er nok.

– Jeg tror ikke, at det virker, at de lukker udebaneafsnittet ned. Det er selvfølgelig en straf, der rammer bredt, men jeg tror ikke, at det ændrer noget. Det rykker sig til andre steder.

Justitsminister Peter Hummelgaard har fortalt til DR, at ansigtsgenkendelse er på vej i hele Superligaen for at sætte en stopper for optøjer.





LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagter dansk landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Det vil være en skandale’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Superliga-retur?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Sætter klar målsætning

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Diant Ramaj skal videre

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han kan blive det næste store Superliga-salg!