Kæmpe derby-problem: Sådan har England løst det

Skandaløse scener udspillede sig mellem Brøndby og FC København i søndagens derby, da fans kastede romerlys mod hinanden på Brøndby Stadion inden kampstart. Men hvad er løsningen? Det har Tipsbladet spurgt Peter Grønlund, der er forfatter med stort kendskab til hooliganisme, om.



– Det stinker. Det er latterligt.

FCK-profilen Thomas Delaney var klar i mælet efter søndagens derby mod Brøndby.

Der var nemlig kæmpe ballade på lægterne inden kampstart.

Cirka én time inden kampstart fik sympatisører af hjemmeholdet nedlagt et hegn, og derefter angreb de FC København-fansenes afsnit.

Den store ballade koster klubberne store bøder og sanktioner, men hvordan løser man problemet?

– England er nok det bedste eksempel. De havde en stor hooliganscene en gang, og der satte de sig for at bremse det. Det har så haft nogle konsekvenser for retssamfundet og alle mulige andre borgere.

– Det er jo med voldsomme straffe og meget mere overvågning. Der er alvorlige sanktioner, hvor man måske kan tale om, at det er lidt overdrevet, når det kun er til fodbold, siger forfatter til bogen 'Kategori C – hooligans i Europa', Peter Grønlund, til Tipsbladet og tilføjer: 

– De er gået lidt voldsomt til værks i forsøget på at bremse de voldelige fans, som også har konsekvenser for den mere almindelige fankultur. Nogle steder kan du smides ud af stadion for at tale grimt eller rejse dig op fra din plads. Der må ikke drikkes alkohol på tribunen, og der er meget politi til kampene.

Men hvorfor laver fans optøjer, når sanktionerne rammer klubberne?

– Det er ikke noget, der fylder voldsomt meget, at klubberne kan få sanktioner. Man vil nok typisk argumentere for, at de støtter deres klub hele vejen. De er villige til at gå længere end almindelige fans.

– Det er så tydeligt i alle klubber, at man ikke er interesseret i det. Argumentet er, at det er de forkerte, der styrer klubben, siger Grønlund og fastslår, at han udtaler sig på et generelt plan:

–  Det er af kærlighed til klubben. Det er ud fra den vinkel. Derudover er der jo også adrenalinkicket. Det er også fællesskabet og venskabet, og der er gang i den.

– Man får oplevelser ud af det, som andre ikke gør. Man får et super adrenalinkicket, men man gør det, fordi man føler, at man støtter sin klub.

Virker ikke
Efter kampen reagerede Divisionsforeningen prompte, da det blev meldt ud af, at opgørene mellem Brøndby og FCK bliver uden udebanefans på ubestemt tid.

Grønlund mener dog ikke, at sådan en type straf giver en effekt.

– En af måderne, som man kan gøre det på, er dialogen mellem klubberne og de rabiate fans imellem. Jeg er sikker på, at de gør det nu, men det er ikke sikkert, at det er nok.

– Jeg tror ikke, at det virker, at de lukker udebaneafsnittet ned. Det er selvfølgelig en straf, der rammer bredt, men jeg tror ikke, at det ændrer noget. Det rykker sig til andre steder.

Justitsminister Peter Hummelgaard har fortalt til DR, at ansigtsgenkendelse er på vej i hele Superligaen for at sætte en stopper for optøjer.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Første gang nogensinde for Eriksen

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Her skal Sepp Piontek begraves

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Liverpool – West Ham United

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

‘Det må ikke ske’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Ekspert med dyster FCK-dom

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti